Özgüven kazanma yolları nelerdir nasıl özgüvenli olurum?

• Konbuyu başlatan Kirkkanat
  • Başlangıç tarihi
K

Kirkkanat

Forum Okuru
Özgüven kazanma yolları nelerdir nasıl özgüvenli olurum?

Özgüven kazanma melek kadınlar kulübü özgüven kazanma yolları forum'da.​

Özgüveni olmayan bir insanım. Bir şeyi başaracağıma inanamıyorum kendime guvenemiyorum. Ben bunu yapabilirim yerine yapamam galiba diye bir içsel düşünce geliyor içime. Bundan nasıl kurtulabilirim ben? Özgüven kazanma yolları var mıdır? Ben kendimi bu şekilde çok aciz ve kötü hissediyorum. Bazılarına bakıyorum da kendine güveni var her yerde çatır çatır konuşuyor güvenle alnı açık bilgisine kendisine güvenerek konuşuyorlar. Hatta kimisi bilgisi olmadan bile kendine özgüvenli şekilde rahatlıkla konuşabiliyor. Ben de bu yok işte ben çok iyi bildiğim bir konuda bile titreyerek konuşurum. Ne yapabilirim acaba?

images (7).jpeg

Merhabalar
Özgüven aslında insanın kendini daha açık daha mutlu içsel bir özellik. Belki çok kısa bir tanım oldu ama özgüven eksikliği insan için çok büyük bir içsel eksikliktir. Özgüveni olan bir insan kendini çok iyi bir şekilde tanır ve ifade eder. Kendini çok iyi analiz eder, kendisi ile barışık bir birey olur bu kişiler. Çok küçük yaşta kazanilmaya başlar özgüven. Özgüven bakımından eksik insanlarda ileriki yaşamlarında bazı zorluklar onları bekler. En basiti dediginiz gibi topluluk onunde konuşamama kendini ifade edememe olabilir. Yapamam düşüncesi bilinen bir konuda bile çekingen davranmak.

"Özgüven kazanma yolları nelerdir"​

• Özgüven aşılayan kitaplar okuyun
  • Gayretmek ve hedefe odaklanın
  • Basarizlik nedir bunu unutun başarı ve kazanmaya odaklanın
  • Kendinizi başka insanlarla kıyaslamayın
  • Kendinize haksızlık etmeyin katı olmayin
  • Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek.
  • Yapıcı olmayan hiç bir eleştiriyi kabul etmeyin
  • Olumlu düşüncelere odaklanın
  • Güzel yakışanı giyinmek özen gostermek de bir özgüven kazanımıdır
  • Duruşunuz dik ve kendinden emin olun.
  • Bol bol kitap okuyun bu kendinizi daha rahat ifade etmenize yardımcı olur

Anne babalar özellikle çocuk yetiştirirken özgüven sahibi çocuklar yetiştirmek çok önemlidir. Bu özgüven meselesi gerçekten çocukluktan baslar. Örneğin başkaları ile kiyaslamayin, başarılarını her zaman ödüllendirin ve övün. Hataları karşısında bagirmayin hata yapma olanağı verin.

Özgüven kazanmak sonradan bazı olumlamalar yaparak kazanmak mümkün. O zaman aşağıdaki linkteki yazımıza mutlaka bir göz atın. "Özgüven nasıl kazanılır" yazımı aşağıdaki linkte.

Geri