1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Özürlü(Engeli) Bakımı

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  engelli bakımı, nasıl oluyor, özürlü çocuk böyle bakılıyor, zihinsel ve bedensel eksiklik, özürlü çocuk bakımı hakkında herşeyi buradan bulabilirsiniz


  Arkadaşlar zihinsel engelli bir kız kardeşim var ve inanın bana o kadar zor ki onların bakımı her an başına birşey gelecek diye insanın aklı gidiyor.
  Allah hem bu çocuklarımıza hemde aileletine sabır versin.En önemli şey onlara kesinlikle sırtımızı dönmemeli ;

  [​IMG]
  elimizi uzatmalıyız..

  Unutmamalı ki Onlar Bizim Çocuklarımız !
  Özürlü Çocukların Bakımı Özürlü bir çocuğun bakımı aile desteği, sosyal ve akademik uyarlama, özürlü kişiye kolaylık sağlamak amacıyla fiziksel çevrede ayarlamalar ve çoğu kez özel tıbbi bakım.
  Çocuklardaki kalıcı özürler; zihinsel gelişimde gecikme, bir kasın olmaması gibi fiziksel şekil bozuklukları, körlük ya da sağırlık gibi duyusal bozukluklar olabilir.
  Bir çocuğun özrü ne olursa olsun, kısa zamanda farklı olduğunu anlar. Çocuğun kendine değer veren bir duygu ve bu farklılığa rağmen dünyayla ilişki kurma yeteneği geliştirmesine yardım etmek, özürlü bir çocuğun başarıyla büyütülmesinde esastır. Bu bir dereceye kadar olmasına yardım ederek ve çocuğun kendi potansiyeliyle gelişeceği bir çevre yaratarak başarılabilir.
  Bir çocuğun büyük bir özürle doğması kadar üzücü olan çok az şey vardır. Bazı ebeveynler, özellikle kusur fiziksel olarak görünür değilse, başlangıçta durumun gerçekliğini inkâr etmeye çalışırlar. Çocuğun geleceği hakkındaki endişeye ek olarak özürlü bir çocuğun üstesinden gelebilmek için bir kimsenin becerisi hakkında duyulan suç, kızgınlık, suçlama ve korku normal tepkilerdir.
  Bazı ciddi durumlarda kurumsal bakım sorusu başlangıçta yönetilmemelidir. Bir zamanlar ciddi bir şekilde zekâ geriliği olan bebeklerin kurumlara yerleştirilmesi sıradan bir olguydu. Bugün doktorlar biliyor ki bebekler ve küçük çocuklar büyütüldükleri ev çevresinde tutarlı bir ebeveyn tipine sahip olurlarsa gelişme açısından daha başarılı olurlar. Hâlâ, özürlü çocukların ebeveynleri çoğu zaman kendileri tek başlarına çocuklarına bakamayacakları kanısına varıyor ve bu nedenle bir kurum buluyorlar. Yine de evde bakmaya hiç olmazsa teşebbüs eden ebeveynler genellikle, hiçbir çaba sarfetmeden çocuklarını kurumlara yerleştirenler kadar kendilerini suçlu hissetmiyorlar.
  Evde yetiştirmeye çalıştığınız özürlü bir çocuğunuz varsa çocuğunuzu mümkün olduğu kadar mutlu ve uyumlu kılmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

   
Özürlü(Engeli) Bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. özürlüler Için Bakim Sigortasi önerisi

  özürlüler Için Bakim Sigortasi önerisi

  Doç.Dr.Ertan KAHRAMANOGLU Sosyal Devlet olmanin kosullarindan en basta geleni, vatandaslarin her bakimdan huzur ve güvenlik içinde yasamalarini ve sosyal refahlarini garanti altina almaktir. Bunu saglamanin yollarindan birisi de insanlarin sosyal ve ekonomik açidan güvenceli hale getirilmesi çarelerinin hayata geçirilmesidir. Artik, çagdas devlet anlayisinda, toplumdaki insanlarin tümünün...
 2. özürlüler Idaresi Başkani Dr. Mehmet Aysoy: Yasa Engelleri Aşti

  özürlüler Idaresi Başkani Dr. Mehmet Aysoy: Yasa Engelleri Aşti

  mehmet aysoy Özürlülüğün önlenmesi ve özürlülerin sorunlarını çözmeye yönelik düzenlemeler getiren yasa nihayet çıktı. Gerçi bu yasanın kabulü bu kadar basit bir girizgahla anlatılamaz. Bürokrasideki dirençler göz ününe alınırsa uygulaması, yasanın çıkarılmasından daha kolay olmayacak. Bugüne gelinmesinde şüphesiz en büyük çaba Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Dr. Mehmet Aysoy'a ait....
 3. bakıma muhtaç özürlülere yeni kanun geldi

  bakıma muhtaç özürlülere yeni kanun geldi

  özürlüler için yeni yasa T.C. BAŞBAKANLIK Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Sayı : B.02.1.SÇE.0.13.00.00 / 010.06.01/ 550 ANKARA Konu: Kanun Değişikliği 12.02.2007 GENELGE 2007 / 2 5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 30. maddesi ile 2828 sayılı SHÇEK Kanunu'na eklenen Ek 7. Maddede “Sosyal...

Sayfayı Paylaş