Paketin maliyeti 5.5 milyar lira

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Paketin maliyeti 5.5 milyar lira
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakan tarafından açıklanan tedbirler setinin son derece önemli olduğunu söyledi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakan tarafından açıklanan tedbirler setinin son derece önemli olduğunu belirterek, ''Bu tedbirlerin sadece kamuya maliyeti 5,5 milyar liradır'' dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi'nin 16. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Ankara Ticaret Odası'nın Meclis Salonunda gerçekleştirildi. İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından divan kurulu oluşturuldu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krize değindi. Küresel krizin başlamasıyla beraber dünyada 35 ülkenin tedbir aldığını anlatan Çağlayan, bu ülkelerde toplam 15 trilyon dolarlık paketler açıklandığını söyledi.

Bu ortamda bütçenin açık vermesinin ya da öngörülenin üzerinde açık vermesinin ayıp olmadığını ifade eden Çağlayan, ''ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası kriz ortamında para basıyor. Türkiye ise ne dolar ne Avro basabilir. Bu durumda bütçe açığı verilmesi utanılacak bur durum değildir'' dedi.

Henüz krizin işaretleri ortada yokken istihdam ve özel sektörün rekabet gücünün artırılmasıyla ilgili çok önemli çalışmalar yaptıklarına işaret eden Çağlayan, ''Ortada problem görüldükçe proaktif bir yaklaşımla bütün tedbirler bir bir alınıyor. 2 gün önce Başbakanımızın açıklamış olduğu tedbirler seti son derece önemlidir. Bu tedbirlerin sadece kamuya maliyeti 5,5 milyar liradır'' diye konuştu.

Bakan Çağlayan kendisinden önce konuşma yapan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek'in faizlerden bahsettiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

''Değerli ağabeyim faizlerden bahsetti hatırlayın 6 yıl öncesinde bir iş yerini düşünün 100 lira cirosu olan dükkanın maalesef 78 lira borcu vardı. Türkiye her bir 100 liralık borçlanma için 63 lira faiz ödemek zorundaydı. Bakın bugün şükürler olsun Merkez Bankası faizlerini yüzde 11,5'e kadar düşürmüştür. Türkiye'de artık kamu eskisi kadar faiz yükü altında değil. ''

MÜSİAD GENEL BAŞKANI VARDAN

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, küresel finans krizi ve reel ekonomiye etkileri üzerinde kendi bünyelerinde çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Kriz sırasında insanlarda aşırı hassasiyete bağlı güven sorunu yaşandığını anlatan Vardan, krizin olağanüstü bir durum olduğunun gerçeğiyle de yüzleşilmesi gerektiğini belirtti.

Büyümede iç dinamikleri devreye sokmak gerektiğini ifade eden Vardan, istihdamın korunması ve işsizliğin yayılmasını önlemek amacıyla yapılacak kamu harcamalarıyla iç talebin hareketlendirilmesinin önemine işaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hükümetin küresel ekonomik krize yönelik olarak aldığı tedbirleri içeren 4. paketi açıkladığını anımsatan Vardan, ''Dördüncü ekonomik paketi önemsiyoruz. Şimdi beklenen tedbirlerin bir an önce uygulamaya konarak, ekonominin canlanmasına yönelik insanlarımızdaki beklentileri karşılamasıdır'' dedi.

Vardan, MÜSİAD'ın 4. ekonomik tedbir paketine ek olarak 2009 yılına yönelik yapılmasını bekledikleri önerilerini şöyle sıraladı:

''Kanunen 2009 yılında ödenmesi gereken stopaj dahil olmak üzere tüm peşin vergilerin ertelenerek, tamamının bir sonraki yıl, 2010 içinde ödenmesinin sağlanması.

-2009 yılında yapılacak her türlü arsa, bina, makine, ve teçhizat yatırımlarında KDV oranlarının yüzde 1'e düşürülmesi,

-2009 yılında leasing yoluyla yapılacak her türlü alımlar için KDV'nin tekrar yüzde 1 oranına çekilmesi,

-2009 yılına yönelik istihdam üzerindeki SSK prim vb. yüklerin yüzde 50 oranında hafifletilmesi veya pratik anlamda KDV oranına indirilmesi,

-Kamunun aldığı her türlü mal ve hizmeti karşılıklarını behemehal ödemesi, bu şekilde piyasaya acil nakit akışı sağlanması,

-Kamunun borçlarını ödeyemediği durumlarda ise alacaklıların bunları kamu bankalarına temlik ederek herhangi bir başka teminat göstermeksizin kredi kullanma imkanlarının sağlanması.''
 

Benzer İçerikler

Üst