Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Pakistan Yemek Kültürü Nasıldır ?

  Konu, 'Dünya Mutfakları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  pakistan yemekleri yemek kültürü yeme içme özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Yıllar önce 23 Nisan geleneksel çocuk bayramında ülkemize gelen Pakistanlı çocukların söyledikleri bir şarkı uzun süre hepimizin diline dolanmıştı. Anlamı çok yaşa Pakistan anlamına gelen ''Cive Pakistan (Jeevay Pakistan) '' diye bir şarkıydı. Pakistan yemek kültürü , Pakistan yemekleri adlı konumuzu incelerken aşağıda eklediğimiz videoda ki şarkıyı da dinlemenizi tavsiye ediyoruz..:)

  < Konu Resmi..>  Altkıta'nın en zengin ve lezzetli mutfaklarından biri olan Pakistan Mutfağı, Hint Mutfağı ile çok benzerlik gösterir ve Altkıta Mutfağı'nın tüm özelliklerini taşır. Pakistan'da günde üç öğün yemek yenir. Şehirde, sabah kahvaltısında genellikle "Continental Breakfast" dediğimiz, ekmek, tereyağı, reçel ve bazen de yumurtadan oluşan kahvaltı yapılır. Öğleden sonra ve akşam ise geleneksel Pakistan yemekleri yenir.

  < Konu Resmi..>


  Kırsal kesimde ve Pakistan'ın bazı bölgelerinde bu durum çok farklıdır. Kahvaltı ana öğündür. Bu kesimde kahvaltıda “Lassi” denilen ayran, taze yapılarak hemen içilir ve yanında "Chapati" (çapati) dediğimiz yassı ekmek yenir. Bu ekmeğe bazen taze tereyağı da süren Pakistanlılar, bazen de bu ekmekle "Curry" (köri) denilen et veya sebzeden yapılan yemeği yerler. Öğle yemeği saat 12.00'ye doğru, hafif şeyler yenerek geçiştirilir. Ama akşam yemeği yine sıcak yemektir ve tüm aileyi bir araya toplar. Akşam yemeğinde genellikle et ve sebze körileri nan, çapati, puri gibi yassı ekmeklerle yenir.


  Pakistan Mutfağı'nda et, sebze ve bakliyat az çok eşit şekilde tüketilir. Ekmek ve pirinç de mutfağın vazgeçilmez öğelerindendir. Pirinç, haşlanmış olarak yendiği gibi kırmızı ve beyaz etlerle ve sebze ile birlikte de pişirilir.

  Pakistan halkı yemek yemeyi çok sever. Onlar için yemeğin lezzeti ve görünüşü çok önemlidir. Yemeği daha lezzetli bir hale getirmek için çok değişik baharatlar kullanırlar. Genelde bu baharat karışımları içinde kullanılacakları yemeklere göre özel olarak hazırlanır ve hemen kullanılır. Bunların en önemlisi "Garam masala" denilen baharatlar karışımıdır ve biryanide ve çeşitli et kolilerinde kullanılır. Pakistanlıların en sık yedikleri ve sevdikleri et yemekleri ise, tika (tavuk şiş), köri ve köftelerdir. Aynca Tandoori dedikleri ve Tandoor'da pişirilen etler de mutfağın en lezzetli el yemeklerindendir. Tandoor pişmiş topraktan yapılan yuvarlak yarım küre şeklinde ve toprağa gömülü bir fırındır.

  < Konu Resmi..>


  Pakistan Mutfagı'nın bir diğer önemli yemek çeşidi de "Balti" lerdir. Bu yemek Pakistan'ın kuzeydoğusunda eski Balistan'da yapılır. Balti, Balti tavada yapılır ve yemek ismini içinde pişirildiği bu tavadan alır. Bu tava Çinlilerin kullandığı Wok'a benzeyen derin bir tavadır ve demir dökülerek yapılır. Balti tava yemek olarak bir nevi köridir. ama içinde az aromalı baharatlar kullanılır ve az acılıdır. Balti tava et ve tavukla hazırlanır, yani bir çeşit, bu parça yağlı, taze sarımsaklı, zencefilli, kişnişli çok hafif taze otlar, kökler ve baharatlarla zenginleştirilmiş et yemekleridir. Yemeği zenginleştirmek için kullanılan baharatlar siyah hardal tohumu, kişniş tohumu, rezene, casia tohumu, karanfil, kakule, kimyon ve tarçındır. Ayrıca garam masala da Balti’lerde kullanılır.

  Pakistanlıların bir diğer önemli yemeği de “Dhal”dır. Dhal kuru bakliyattan yapılır, özellikle de mercimek, kuru fasulye ve nohuttan.

  Pakistanlılar çok yoğurt yerler. Yoğurdun içine genellikle, kimyon ve nane gibi baharat ve otlar koyarak "Raita" yaparlar. Hemen her yemekte mutlaka bir Raita çeşidi bulunur.

  Dini ve kültürel bayramlarda özel yemekler hazırlanır. Bunların arasında en ünlüleri safranlı biryani ve hindisian cevizi kullanılan tatlılardır.

  Pakistan tatlıları genellikle süt ve süt ürünlerinden yapılır. Pakistanlılar "Kir" dedikleri bir nevi sütlacın ve helva, lokma gibi tatlıların üzerine gümüş yaprakları hatta çok zengin aileler altın yapraklan koyarak ikram ederler. Gümüşün ve altının sağlığa çok iyi geldiğini, hatta pek çok ilaca katkı maddesi olarak da kullanıldığını söylerler.

  Pakistan yemeklerinde kavurma, kızartma, haşlama gibi, hemen hemen tüm pişirme teknikleri uygulanır. Hatta bazı yemekler bu tekniklerin hepsi birden uygulanarak pişirilir. Pakistan'da taze ve kuru meyveden yapılan pek çok içki tüketilir. Pakistan Mutfağı, Afgan, Türk ve Orta Asya Mutfaklarından etkilenmiştir.

  Size burada Pakistan'ın en ünlü yemeklerinin tariflerini veriyorum. Aşağıda okuyacağınız tariflerde soğanı kahverengi bir renge dönüşünceye kadar kavurmanızı söyleyeceğim. Bu konuda dikkatli olun ve soğanı yakmayın. Yanmadan çok kavrulmuş olan soğan yemeğinize çok özel bir tat verecektir.


   
Pakistan Yemek Kültürü Nasıldır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pakistan

  Pakistan

  Pakistan Coğrafi Verileri Konum: Güney Asya'da, Arap Denizi kıyısında, Hindistan, İran ve Afganistan arasunda, kuzeyde Çin sınırında yer alır. Coğrafi konumu: 30 00 Kuzey enlemi, 70 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Asya Yüzölçümü: 803,940 km² Sınırları: toplam: 6,774 km sınır komşuları: Afganistan 2,430 km, Çin 523 km, Hindistan 2,912 km, Iran 909 km Sahil şeridi: 1,046 km İklimi: Daha...
 2. Ordu İli Kültürü ve Yemekleri

  Ordu İli Kültürü ve Yemekleri

  ordunun yemekleri ordu yemekleri ordu yemek kültürü ordunun yemek kültürü Ordu ilini şimdi hep beraber tanıyalım Ordu'ya gidilince ne yenir ne içilir bakalım hep birlikte EL SANATLARIMIZ İlimizin zengin kültür yapısını oluşturan unsurlardan biri olan el sanatlarımız, kendine has özellikleriyle yaşatılmakta, gerek il içinde gerekse çevre il ve büyük şehirlerde büyük rabet görmektedir hatta...
 3. Dünya ülkelerinin yemek kültürleri

  Dünya ülkelerinin yemek kültürleri

  Hint mutfaginin pilav ve köriden ibaret oldugunu düsünenler zengin bir kültürle karsilasirlar..Karsinizda tam bir *Baharat Cenneti* duruyor.. Hindistan mutfaginin temelini baharat, tohum ve taze yapraklar ile tatlandirilmis yemekler teskil eder. Bölgesel yemek aliskanliklari arasinda keskin çizgiler bulunsa da Hint mutfagi kendi içinde bir bütün olusturur. Hindistan'a baharat ülkesi...
 4. Brezilya Yemek Kültürü Nasıldır ?

  Brezilya Yemek Kültürü Nasıldır ?

  brezilya yeme içme özellikleri yemekleri yemek kültürü yemekleri nelerdir ile ilgili bilgiler burada melekler. Güney Amerika 'nın en büyük topraklara sahip olan ülkesi Brezilya'dır melekler. Her yıl Rio De Jenairo kentinde düzenlenen karnavalıyla tanıdığımız Brezilya altın madenleriyle de çok ünlüdür. Bu makalemizde Brezilya yemek kültürü , yeme içme özellikleri ile ilgili olarak bilgiler...
 5. Japon Yemek Kültürü Nasıldır ?

  Japon Yemek Kültürü Nasıldır ?

  japonya japon yeme içme özellikleri yemek kültürü japon yemekleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Geleneksel kimono kıyafetleri ve çorap üstüne giydikleri parmak arası terlikleriyle çok sevimli bulduğum japon kızlarını ilk olarak seneler önce yayınlanan SHOGUN isimli Japon dizisinde görmüştüm melekler :) O yıllarda büyük bir hayran kitlesine sahip olan SHOGUN dizisi pazar akşamlarının...

Sayfayı Paylaş