Pamukkale Efsanesi - Oduncu Güzeli

Pamukkale Efsanesi - Oduncu Güzeli
pamukkale efsanesi pamukkale hikayesi güzellik suyu efsanesi en güzel efsaneler güzel efsaneler


Oduncu güzelinin öyküsünü yüzlerce yıldır insanlar anlatırmış. Ben de geleneği bozmayayım. Çok çok eskiden Çökelez Dağı eteklerinde yaşayan, fakir oduncu bir aile varmış. Bu ailenin kızı, o kadar çirkinmiş ki erkek çocuk anneleri onu görünce yollarını değiştiriyormuş. Fakirliği,genç kızın umurunda bile değilmiş ama çirkinliği canına tak etmiş. Çökelez Dağının eteklerinden kendini boşluğa bırakmış.

Su ve tortu dolu havuza hızla düşmüş.Burada uzun süre suların içinde baygın kalmış. O esnada bu su o çirkin kızı güzelliğe boğmuş.Oradan geçmekte olan Denizli Beyinin oğlu, kanlar içinde güzel kızı görmüş. Atına oduncu kızı alıp evine götürmüş. Kız iyileşmiş ve evlenmişler. O günden sonra kadınlar güzelleşmek için bu ılıcaları ziyaret etmeye başlamış. O gün bu gündür güzelleşmek isteyen tüm kadınlar bu suyun içine atarlar kendilerini.
 
toi avec moi

toi avec moi

Üye
Üye
pamukkale kreterleri suan eski gùzelligini almis durumda.ordaki oteller sayesinde kararmisti.kaplicalari ve dogal termal tesisleri cok gùzel.gidip gôrùn efsaneyi.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
meraba

ödevime yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim sosyal hocam çok beğendi emeğinize sağlık
 
Üst