1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  panik atağımı nasıl dizginleyebilirim

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Panik atak rahatsızlığım var ilaç ta kullanıyorum ama bazen öyle bir an geliyor ki bulunduğum yer nere olursa olsun fenalık geçirecek hale geliyorum.Doktor bunu dizginleyebileceğimi söylüyor ama yapamıyorum.Benim durumumda olup kendini kontrol altında tutabilen var mı?
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Benimde panik atağım var ama ilacı keseli çok oldu çünkü insan kendi kendinin doktoru olmalı birazda diye düşünüyorum. Atak geldiği zaman öncelikle nefes egzersizleri yaparsanız ve bulunduğunuz yerden daha açık ve ferah yere çıkarsanız çok iyi gelecektir. Eğer yanınızda birileri varsa size mutlaka bu konuda destek çıkması gerekiyor.
   
 3. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Kaygı ve endişe nöbetlerine eşlik eden kalp çarpıntısı, çok terleme ve bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkan panik atak, son bir kaç yılın en yaygın hastalıkları arasına girdi. İnsanların yaşamını alt üst eden bu rahatsızlık, doğru tehşis ve tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabiliyor...
  Uz. Dr. Mehmet Güdük, panik atağın tek başına bir hastalık olmadığını söyledi. Güdük, "Panik atak birçok psikiyatrik hastalığın dışında; tiroid bozuklukları, kan şekerinin düşmesi, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, beyin tümörleri, epilepsi, kansızlık, çeşitli enfeksiyonlar, vitamin eksiklikleri, aşırı kafein tüketimi ve bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Panik atak tek başına bir hastalık değil, birçok psikiyatrik veya fiziksel rahatsızlığın belirtisidir" dedi.

  Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalp hızında artış olması, terleme, titreme, nefes darlığı, boğulma hissi, soluk kesilmesi, göğüste ağrı, sıkıntı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma hissi, olayları ve çevreyi bir sis perdesinin gerisinden bulanık algılama, kendine yabancılaşma, uyuşma ve karıncalanma, üşüme, ürperme, ateş basması, kontrolü yitirme, çıldırma ya da ölüm korkusu panik atak sırasında ortaya çıkan belirtiler arasında. Panik atakta bu belirtilerin en az dört tanesi görülüyor.

  KENDİNİZİ RAHAT HİSSETTİĞİNİZ BİR YERDE HAYAL EDİN
  Panik atak esnasında, öncelikle kişinin uygun bir yere oturması gerektiğini belirten Dr. Güdük, yapılması gerekenleri şöyle özetledi: "Burundan yavaşça nefes alınıp, 5 saniye tutulduktan sonra, yavaşça dudaklar büzülerek nefes verilmelidir. Kişi kendini rahat hissettiği bir anını gözünde canlandırarak, dikkatini burada toplamalıdır. Çevredeki ayrıntılara odaklanmaya çalışılmalıdır. Panik atak nöbeti yaşadığını düşünenler korkacak bir şey olmadığını ve bu durumun birazdan geçeceğini içinden tekrarlamalıdır.

  PANİK ATAK HASTALARINA ÖNERİLER

  • Panik atak kesinlikle kontrol altına alınabilir. Umutsuzluk ve karamsarlıktan kaçınılmalıdır.
  • Panik atak başka hastalıkların habercisi olabilir. Mutlaka psikiyatriste başvurulmalıdır.
  • Psikiyatrist ve psikoloğun önerilerine uyulmalı, tedavileri eksiksiz uygulanmalıdır.
  • Kişi yakınlarının da panik atak hakkında bilgilenmesini sağlamalıdır.
  • Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Aşırı yemekten ve uzun süreli açlıktan kaçınılmalıdır. Kahve, çay, asitli, gazlı içeceklerden ve enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır.
  • Sağlıklı ve nitelikli uyku için önlemler alınmalıdır.
  • Düzenli spor ve yürüyüş yapılmalıdır.
  • Nefes ve gevşeme egzersizleri, günlük alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Hobilere, keyif alınan aktivitelere ve sosyal-kültürel etkinliklere daha fazla zaman ayrılmalıdır.
  • Sağlıklı bir cinsel yaşamın, sağlıklı bir ruhsal durum için önemli olduğunu unutulmamalıdır.
  • Panik atak, biyolojik ve psikolojik nedenlere bağlı tıbbi bir durumdur. Zafiyet, doğaüstü güçler veya inanç eksikliği ile ilgisi yoktur. Ruh sağlığı alanında uzman olmayan kişilerden ve yöntemlerden uzak durulmalıdır.
   
panik atağımı nasıl dizginleyebilirim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. panik atak!

  panik atak!

  Endişe hali, tanımlanması zor olan davranış modelleri sergiler. Kaygı (Anksiyete), herkes tarafından yaşanan bir durumdur. Genelde korkuya benzer; ama sözgelimi saldırgan bir hayvanın yarattığı korkudan farklı olarak kaygıda bir korku nesnesi yoktur. Panik atak (panik bozukluk), günlük yaşamda sık karşılaşılan karmaşık bir kaygı türüdür. Bu durumdaki kişiler, birden başlayan ağır panik...
 2. Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?

  Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?

  panik atak geçiren birine nasıl davranmalıyız panik atak geçirenler hastalarına nasıl davranılmalı hastalarına davranmalı hastasına davranmalı Panik atak geçiren birine yardım ederken ilk önce gerçekten o kişinin panik atak geçirip geçirmediğinden emin olunması gerekir. Eğer kişinin panik atak geçmişi varsa ve sizde o anda kişinin panik atak geçirdiğinden eminseniz ilk olarak o kişiyi rahat...
 3. Panik atak nedir? Nasıl oluşur? Tedavi yolları nedir?

  Panik atak nedir? Nasıl oluşur? Tedavi yolları nedir?

  panik atak ölüm korkusu sıkıntı neden olur ölüm korkusu neden olur panik atak ruh sıkıntısı PANİK ATAK Korkularınızdan korkmaktan vaz geçtiğinizde hayatta korkulacak bir şey olmadığını göreceksiniz. Panik Atağı kolayca yenebilirsiniz. A - Panik atak nedir? Ansızın, herhangi bir yerde beklenmedik şekilde ortaya çıkan yoğun kaygı, bunaltı, korku, sıkıntı karışımı nöbetlerdir. oldukça yoğun...
 4. Panik Atakta Beslenme Nasıl Olmalı?

  Panik Atakta Beslenme Nasıl Olmalı?

  panik atak, beslenme nasıl olmalı, tetikleyen gıdalar, neler yemeliyiz, korunma yolları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Panik atak çağımızın hastalıklarından biridir.Beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan; yoğun kaygı,bunaltı, korku karışımı bir nöbettir.Bu rahatsızlıktan muzdarip insanların alacağı doktor yardımından başka tükettiği...
 5. Panik Atak Mıyım Nasıl öğrenecem

  Panik Atak Mıyım Nasıl öğrenecem

  Panik ataksam yada panik atak mısınız ? bunu nasıl öğrenebiliriz bunun bir testi vs var mı kızlar uzun zamandır kalbim çarpıyor ölecek gibi oluyorum. Lütfen bunun bir anlama yöntemi var ise bana yazar mısınız Tşk.

Sayfayı Paylaş