1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.869
  Beğenilen Mesajlar:
  2.460
  Ödül Puanları:
  113

  Pankreas Yetmezliği Nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Pankreas yetersizliği ekzokrin pankreasın bağırsakların içindeki besinlerin parçalanması ve emilimini sağlamak için yeterli miktarlarda sindirim enzimleri üretememesi ve/veya taşıyamaması halidir. Tipik olarak çeşitli hastalıkların neden olduğu yinelenen akut pankreatit veya kronik pankreatitin yol açabildiği ilerleyici pankreas hasarı sonucu oluşmaktadır.

  Örneğin çocuklarda en büyük sıklıkla kistik fibroz (KF) ile ilişkilidir. Kistik fibrozdan sonra Shwachman-Diamond Sendromu (SDS) en sık görülen kalıtsal pankreas yetersizliği nedenidir. SDS hastalarının tümünde bebeklikten itibaren bir ölçüde pankreas yetersizliği mevcuttur. Pankreas yetersizliği tip 1 veya otoimmün diyabet ile de ilişkilendirilebilmektedir. Daha az görülmesine rağmen bazen pankreas kanseri ile de ilişkilendirilmektedir.


  Pankreas yetersizliği genellikle emilim bozukluğu, beslenme bozukluğu , vitamin eksiklikleri, kilo kaybı ( veya çocuklarda kilo alamama) ve sıklıkla steatore (yumuşak, yağlı, kötü kokulu dışkılar) bulgularıyla ortaya çıkmaktadır. Pankreas yetersizliği olan erişkinlerde diyabet mevcut olabilir.

  < Konu Resmi..>


  Testler
  Gaitada yağ (dışkıda yağ) sıklıkla pankreas yetersizliğinin ilk belirtisidir. En basit test yöntemi bir dışkı süspansiyonunu cam lam üzerine koyduktan sonra yağ boyası ile muamele edip mevcut yağ küreciklerinin sayı ve büyüklüklerini gözlemektir. Dışkıda yağı değerlendirmenin daha doğru bir yöntemi belli aralarla dışkı numuneleri toplayıp bu numune toplama süresinde toplam yağ alımını hesaplamaktır. Bu testin değişik bir formu olan asit steatokrit adlı test hızlı fakat ölçüm doğruluğu daha düşük bir test olup dışkıda toplam yağ miktarını ölçer.


  Tripsin (proteini sindiren bir pankreas enzimi) yeterli miktarlarda tripsinin bağırsaklara ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için dışkıda tripsin analizi yapılır.
  Tripsinojen (İmmünoreaktif tripsin): düşük düzeyleri pankreas yetersizliğine işaret eder.
  Elastaz pankreas tarafından üretilen ve salgılanan bir protein parçalayıcı enzimdir. Diğer enzimlerle parçalanmaya karşı dirençlidir. Dışkıda düzeyleri ölçülebilir. Pankreas yetersizliğinde bu enzim düşük düzeydedir.


  Laboratuvar testleri dışındaki tetkikler

  Endoskopik retrograt kolanjiyopankreatografi (ERCP): pankreas ve/veya safra yolları hasarını görme ve kaydetme amacıyla burun ve mide yoluyla pankreas içine yerleştirilen esnek bir skopi aletinden yararlanan bir testtir.

  Manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRCP): pankreas ve safra kanallarını incelemek için kullanılan bir manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemidir.
  Sekretin testi (yaygın biçimde kullanılmamaktadır): damariçi yolla (IV) verilen sekretinle uyarılan pankreas salgılarını toplamak için onikiparmak bağırsağı içine bir tüp yerleştirilir. Pankreas salgısı içindeki belli bazı enzimler ve bikarbonatın miktarı ölçülüp normal değerlerle karşılaştırılır

  Tedavi

  Tedavi mümkünse daha fazla pankreas hasarını önlemek ve bulguların tedavisi için altta yatan hastalığın iyileşmesini ilgilendirir. Hastalara azalan enzim üretimini takviye etmek ve sindiriğme yardımcı olmak için ağızdan pankreas enzim preparatları verilebilir. Vitamin takviyeleri de (kronik pankreatitte yağların emilimi azaldığından özellikle yağda çözünebilen A,D,E ve K vitaminleri) verilebilir, kilo almaları ve kilolarını muhafaza etmeleri için yağdan fakir protein ve kalorilerden zengin bir beslenme rejimine alınabilirler.


  Kistik fibrozun aksine Shwachman-Diamond Sendromunda (SDS), pankreas lipaz salgılanması yaşla birlikte artmaktadır. Bunun nedeni bilinmemekle birlikte SDS'li çocukların yaklaşık %50'sinin pankreas fonksiyonları yeterli düzeye gelmekte ve artık enzim replasman tedavisine gerek duymamaktadırlar.


   
Pankreas Yetmezliği Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pankreas nedir???

  Pankreas nedir???

  pankreas nedir pankreas resmi pankreasnedir pankras nedir pankreasın resmi Midenin hemen arkasinda yer alan yaprak şeklinde bir organımızdır insulin yapmak ve ihtiyaç duyulduğunda bu insülini kan dolaşımına vermek, pankreasin (Şekil 1) işidir. İnsülin, kandaki §eker düzeyini düşüren, kimyasal bir maddedir ve bunu, §ekerin hücrelere girmesini sağlayarak gerçekleştirir. Hücrelere giren şeker...
 2. Pankreas

  Pankreas

  Pankreas, karın boşluğunda, omurganın bel bölümü önünde yeralan salgı bezidir. Ortalama 15-20 cm uzunluğunda ve kadınlarda 55 gr erkeklerde 70 gr ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassılaşan pankreasın düzensiz olan biçimi çengele benzetilebilir. Bölümleri Şişkin olan sağ ucuna baş, daha dar olan orta bölümüne gövde, gövde ile başın birleştiği ince bölüme boyun, ince uzun olan son ucuna da...
 3. Sperm Yetmezliği ne demektir ?

  Sperm Yetmezliği ne demektir ?

  sperm yetmezliği nedenleri,sperm azlığı,sperm yokluğu,sperm sayısının az olması sperm yetmezliği tedavisi hakkında bilgiler Erkeklerde ѕperm аzlığı, testislerde meni üretiminde sрerm sayısının az olması veya menideki spermin değerlerinin az olmаѕı olаrаk tanımlanabіlіr. Öncelіkle sperm azlığı veуa ѕрermin olmaması demek dеğildir ve tedavіsі günümüzde mümkün olabilmеktеdir.Erkеktе sperm...
 4. B12 yetmezliği nedir ?

  B12 yetmezliği nedir ?

  b12 yetmezliği nedir,b12 vitamini neden eksilir,b12 vitamin eksikliği nelere neden olur,b12 eksikliği belirtileri Kan tahlil sonucunuzda kansızlığınızın nedeni B 12 vitamininin eksikliğiyse vücudunuzda yeterli miktarlarda alyuvar sentezlenemiyor anlamına gelir. Böylece yeterli miktarlarda farklı doku hücrelerine oksijen ulaşmaz ve yorgunluk ve halsizlik meydana gelir. Söz konusu...
 5. Pankreas Kanseri Evreleri Ve Tedavisi

  Pankreas Kanseri Evreleri Ve Tedavisi

  Pankreas kanseri sağlıklı pankreas dokusundaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmaya başlaması ve farklı biyolojik davranışa sahip bir kitle (tümör) oluşturması ile gelişir. Pankreasın temel olarak birbirinden bağımsız iki işlevi vardır ve bu işlevleri yerine getiren hücreler de birbirinden farklıdır. Bir grup pankreas hücresi sindirim sisteminde gıdaların sindirimini sağlayan enzimleri...

Sayfayı Paylaş