Papatyanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Papatyanın Cilde Faydaları Nelerdir?
Alternatif tıp alanında yaygın olarak kullanılan papatyanın en bilinen özelliği sakinleştiriciliğidir. Bunun yanı sıra antiseptik özelliği ile yaraları iyileştirmesi için de yaygın olarak kullanılır. Papatya bitkisinin en yaygın kullanım alanlarından biri de cilt sağlığıdır. Papatya suyu deri döküntülerinde ve saç derisindeki kaşıntıların giderilmesinde etkilidir. Papatya suyu, sabunu ve çayı cildi güzelleştirmek için kullanılır. Gece yatmadan önce içilen bir bardak papatya çayı hem daha rahat uyumaya yardımcı olur hem de cildi tazeleyerek daha parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.Cilt lekeleri, güneş yanıkları, gözaltındaki morluklar papatya çayı ile tedavi edilebilir. Bunun için şişmiş olan gözaltlarına iki demlenmiş çay poşeti ile kompres yapılır. Kalan papatya çayı da yüzde tonik olarak uygulanabilir. Bu işlem yüzün tazelenmesini ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

papatyanin-faydalari.jpg
Papatya antiseptik özelliği ile sivilce, yara ve morlukların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Cildi ölü hücrelerden temizler. Cilt renginin açılması için de papatya sıklıkla tercih edilen doğal alternatiflerdendir. Beyazlatıcı kremlere göre daha ekonomik, doğal ve zararsızdır.Beyazlatıcı papatya maskesi

Gerekli Malzemeler

2 yemek kaşığı papatya
2 çay bardağı su
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı gül suyu
Hazırlanışı ve Kullanım ŞekliSu kaynatıldıktan hemen sonra papatyalar içine atılır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra papatyalar süzülür. Papatya suyu soğuyunca içine bal ilave edilip karıştırılır. Elde edilen maske yüze ve boyna sürülür. 25 dakika beklendikten sonra ılık su ile cilt yıkanır ve gül suyu ile silinir. Renk eşitsizliklerine karşı çok etkili olan bu maske, düzenli kullanıldığında cildi bir kaç ton açabilir.Siyah noktalar için papatya maskesi

Malzemeler

2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
3 çay bardağı su
1 yemek kaşığı nemlendirici krem
1 yemek kaşığı gül suyu
Hazırlanışı ve Kullanım Şekli3 çay bardağı su ile papatyalar kaynatılır ve çay gibi demlenir. Soğuduktan sonra içine krem ilave edilerek iyice karıştırılır ve cilde masaj yaparak sürülür. 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkanır. Gül suyu ile silinir. On günde bir uygulanabilecek bu maske cildi temizleyerek siyah noktalardan arındırır.Papatyanın faydaları oldukça fazla olmasına rağmen aşırı tüketimi zararlıdır. Özellikle hamile kadınların ve emziren annelerin tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları tavsiye edilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba,

Evet papatya suyu ile saçların rengini açmak mümkün. Fakat bu işlemi yazın yapmanız daha doğru olucaktır. Eldeki papatyalar yarım saat haşlanır ve süzülür. Elde edilen su keskin güneşte saçlara uygulanır. Saçların güneşte kuruması lazım .Saçlarınız 1 ton açılacaktır. Gayet başarılı ve zararsız bir işlemdir.
 
Üst