Papazın Çayırı Neresi Biliyor musunuz ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Papazın Çayırı Neresi Biliyor musunuz ?
papazın çayırı şükrü saraçoğlu şükrü saraçoğlu stadı ile ilgili bilgiler burada melekler. İlk okuduğunuzda hayli şaşırmışsınızdır muhtemelen melekler :D:D Biz de şaşırmıştık ama her yerin eskiden kullanılan bir adı vardır elbet. Bugün kü meşhur Şükrü Saraçoğlu stadının geçmişte ki adı da Papazın Çayırı imiş :D:D Bu ilginç yerin bugün kü Şükrü Saraçoğlu stadı hikayesi neymiş gelin birlikte öğrenelim :D:D Özellikle Fenerbahçeli melekler için :D:D


papazin_cayiri-1fd.jpgPapazın Çayırı olarak adlandırılan alanda ilk olarak 1900'lerin başında, İstanbul'da yaşayan İngiliz ve Rumlar futbol oynamaya başladı. 1908'de; dönemin padişahı II. Abdülhamid'in doktoru Cemil Topuzlu'nun önerisiyle kurulan Union Club, maçlarını oynamak amacıyla alanı, yıllık 30 altın karşılığında kiraladı. Bu yüzden bu tarihten sonra Union Club Sahası olarak da anılmaya başlandı ve İstanbul'daki ilk modern futbol sahası oldu.

İstanbul Futbol Ligi'nin 1909-10 sezonundaki tüm maçlara ev sahipliği yapan saha, 17 Ocak 1909'da oynanan ilk Galatasaray-Fenerbahçe derbisine sahne oldu. Maç, 2-0'lık Galatasaray üstünlüğüyle sonuçlandı. 1929'da saha, Fenerbahçe tarafından kiralandı. Zamanla büyütülen ve kapasitesi geliştirilen alan, 6 Temmuz 1932'de, dönemin Adliye Vekili ve Fenerbahçe başkanı Şükrü Saracoğlu'nun çıkardığı 1213 numaralı kanunla Fenerbahçe'ye satıldı. Satış bedeli 10 taksit halinde ödenen 9.000 Türk lirası idi. Bu ücretin 500 lirası ise Mustafa Kemal Atatürk tarafından karşılandı.

1929'dan itibaren Fenerbahçe Stadı olarak anılmaya başlanan sahada; 1931, 1934 ve 1948 yıllarında genişletme çalışmaları yapıldı. 17 Ocak 1965'te ise yıkılarak, 40.000 kişilik yeni ve modern bir stadyumun temelleri atıldı ve yerini, inşa edilen Şükrü Saracoğlu Stadyumu'na bıraktı.
 
Geri
Üst