1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  atm makinesi, kredi kartı, para, para birimleri, paranın tarihçesi  < Konu Resmi..>


  Napolyon ne Demiş paraaaaaa paraaaaaa paraaaaaaaa :D:D


  işte para hakkında bilmediğiniz 20 şey :D:D
  1. Vergilerinizi öderken kendinizi o kadar da kötü hissetmenize gerek yok, çünkü bu ritüel Mısırlılar’ın eşya ve emekleriyle vergilerini ödedikleri 5000 sene önceki dönemden beri yapılıyor.
  2. Mısır ve Mezapotamya M.Ö. 2500’de para birimi olarak gümüş ve altın külçelerini kullanmaya başlayınca vergi toplamak daha kolay bir hâl aldı.
  3. Maalesef paranın keşfi hırsızlığı da daha kolay bir hâle getirdi. Sonuç olarak dayanıklı, sıkça ziyaret edilen ve olası hırsızlar için korkutucu olduğundan tapınaklar ilk bankalar hâline geldi.
  4. M.Ö. 1750’lerde Babil tapınak rahipleri bölge insanlarına kredi açmaya başladı.
  5. 1472’de İtalya’da bir rehin dükkanı olarak açılan Banca Monte dei Paschi di Siena, dünyanın varolan en eski bankası.

  6. Kâğıt para 910 senesinde Çin’de yapıldı ve üç yüzyıl sonra ülkeyi ziyaret eden Marco Polo’yu şaşkınlığa düşürdü. Aynı zamanda İmparator Kubilay Han’ın ne kadar çok parası olduğunu da görmüş oldu.
  7. Ne yazık ki bu durum ülke ekonomisini mahvetti. Bu kadar çok para olmasından kaynaklanan enflasyon yüzünden 15.yüzyılda Çin’de kâğıt para kaldırıldı.
  8. Amerikan İç Savaşı’nın masrafları yüzünden hükümet Temmuz 1861’de kâğıt paraları basmaya başladı.
  9. Bugünkü tüm Amerikan bozuk paraları ve kâğıt paraları 829 milyar $ ediyor.
  10. Bu toplamın üçte ikisi ülke dışında.
  11. Geçen sene yapılan bir çalışmada araştırmacılar Amerikan kâğıt paraları üzerinde, diğer tüm para birimlerinde olandan daha fazla kokain kalıntısı buldu. Stafilokok bakterisi ve dışkı da para üzerinde bulunan diğer maddelerden.
  12. 1916 senesinde bir dönem paraların Washington’a götürülerek yıkanması, ütülenmesi ve yeniden basılması bu yüzden olabilir.
  13. Amerikan paraları için kullanılan kâğıtlar ağaçtan gelmiyor. Bu kâğıtların yüzde 75’i koton, yüzde 25’i keten.
  14. Sahtekârları engelleyebilmek için en son tasarlanan 5 dolarlık banknotlara 650,000’den fazla minik cam tepesi içeren bir ip konuldu. Bu optik illüzyon sayesinde paranın sahtesinin yapılamayacağı umuluyor.
  15. 1949 senesinde Frank X.McNamara New York’ta arkadaşlarını yemeğe çıkardı ancak yanına nakit para almayı unutmuştu. O kadar utandı ki bir daha asla böyle bir duruma düşmemek için yemin etti ve Diners Club Card’ı, yani dünyanın ilk kredi kartını yarattı.

  16. Diners Club Card önceleri kartondan yapılıyordu. Kartın arkasında katılımcı 14 restoranın adı yazıyordu ve yıllık ücreti 3 dolardı.
  17. İskoç mucit John Shepherd-Barron, 1967 senesinde Kuzey Londra’da Barclay’s Bank için ilk gerçek ATM makinesini yaptı.
  18.Makine, çikolata makineleri konseptine uygun olarak yapılmıştı.
  19. O dönemde plastik kartlar henüz yoktu, bu yüzden Shepherd-Barron’un ATM’si yalnızca onları tanımlayan radyoaktif karbon 14 ile işaretlenmiş çekleri kabul ediyordu.
  20. Radyoaktif çek tanımlandığında müşteriler dört rakamlı PINlerini giriyordu. Shepherd-Barron’a göre kullanıcıların radyoaktif tehlikelere maruz kalması için 136.000 çek yemeleri gerekiyordu   
Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  kalem fabrikaları, kalem kelimesi, kalem özellikleri, kalem tarihi, kalemler, kurşun kalem kalem hayatımızın neredeyse her alanında bizim elimizde ede işte okulda her yerde. işte kalem hakkında bilmediğiniz 20 şey : 1. Kendinize ya da bir başkasına kalem batırırsanız, içinde kurşun bulunmadığı için kurşun zehirlenmesi riski de yoktur. Kalemde kil ve grafit karışımı vardır. Ancak...
 2. Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  denek fareler, fareler, farelerin ilginç özellikleri, farelerin özellikleri, sıçanlar, sürüngenler fare denilen bu sıçan benim en korktuğummm hayvanlardan biridir bu resimden bile tırsıyorum :D:D 1. Norveç sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) ve daha akrobatik Asyalı kuzeni kara sıçan (Rattus rattus), gemilere kaçak olarak binebilme becerileri sayesinde...
 3. Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, antibakteriyel temiz mi, antibaktireyel sabun nedir, aztekler, bakteri neden bulunur, bakteri nedir, bakteri nerede olur, bakteriden adam çıkar mı, bakterilerin zararları, basit, Bilim, biri, Charles Guiteau, Charles Meigs, cinsellik, dharma, egzama, fast food, Florida, hastanelerde, hastanelerde neler kirli, hayvan, Henry, hijyen gerçekleri, hijyen kuralları, hijyen nedir, hijyenik,...
 4. Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, aşk uykusu, aşkla uyumak, boyunca, cep, dakika, horlama nedir, horlama tedavisi, içinde, kald, kimyasal, milyondan, neden uyumalıyız, operasyonun, oxford, randy gardner, senesinde, sevgiliyle uyumak, Suzanne Somers, uyku, uyku hakkında, uyku nedir, uyku zorluğu, uykusuzluk ilacı, uyumamak için, uyuyamama, üzerinde, volvo, yan, Yani, yüksek 1. Kronik horlama,...
 5. Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  2c, amerika, Ancak, baz, bcr, benjamin franklin, bile, Bilim, Boston, büyük, c3, c5, çok, Colorado, daha, dönü, douglas adams, elektrik, erken, falan, fazla, fizik, Franklin, Hava da, için, içinde, ini, karar, konu, layan, lda, Los Angeles, Mart, nda, New York, Nino, olan, olarak, parlak, saat, Saatler, saatleri, Sacramento, saniye, senesinde, senkronize, shreveport, tasarruf, trafik, Tüm,...

Sayfayı Paylaş