1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Para yerine paya demesi tatlı gelebilir amaaa...

  Konu, 'Kadınca' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  konuşma, konuşma terapisi, konuşma bozuklukları, konuşma kuralları, konuşma bozuklukları
  Çocuklukta tedavi edilmeyen, ileriki yaşlarda da kişinin iletişimini ve kendini ifade etme özgürlüğünü elinden alan geç konuşma ve onunla birlikte oluşabilen konuşma bozukluklarının dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Mehmet Yavuz, konuşma bozukluklarını ve tedavi yöntemini anlatıyor.

  Konuşmaya ilk adım doğduğumuz gün ağlama ile başlar. Ağlarken ilk çene hareketlerini öğreniriz. Daha sonraki dönemlerde anlamlı olmayan, çevreden etkilenerek öğrendiğimiz sesleri çıkartmaya devam ederiz.
  Altı aylık dönemde bir çocuk hecelemeye, 9. ayda da ritmik sesler çıkartmaya başlar. Normal gelişim gösteren çocuklar 2 yaşında konuşmaya başlarlar. 3 yaşında daha anlamlı cümleler kurarak çevresi ile iletişim kurmayı öğrenir.
  Eğer bu süreç çerçevesinde çocuk anlamlı cümleler kuramıyor, iki yaşında en az 3 kelimeyi arka arkaya sıralamıyorsa çocukta konuşma bozuklukları başlamış olabilir. Duyma, konuşma ve dil, iletişimin başlıca unsurlarıdır. Bu 3 somut kavramdan herhangi birisindeki aksama konuşma bozukluğuna yol açabilir.

  Kekemelik: Çocuğunuz cümleyi ya da kelimeyi tamamlamakta güçlük çekiyorsa, kelimeleri uzatarak konuşuyorsa ve sesleri tekrar ediyorsa kekemelik sorunu yaşıyor demektir. Kekemelik sorunun altında yatan sebepler; korku, kıskançlık ve başarısızlık olabilir. Kekemelik, konuşma bozuklukları arasında çocuklarda en çok görülen durumdur.

  Ses bozukluğu: Çocuğunuz cümlesine başladığında önce sesi net çıkarıyor ve daha sonrasında sesi kısılıyorsa bu durum ses bozukluğunun işareti olabilir. Ayrıca burnundan nefes almadan ve hırıltılı sesler ile konuşmaya çalışıyorsa da çocuğunuz ses bozukluğu yaşıyor olabilir. Artikülasyon bozukluğu: Çocuğunuz sesleri doğru çıkaramıyor ya da kelimeleri doğru telaffuz edemiyorsa bu durum Artikülasyon bozukluğu olarak adlandırılır. Örnek olarak çocuk ‘para’ yerine “paya”veya “su” yerine ‘tu’ diyorsa Artikülasyon bozukluğu yaşıyor demektir.
  Dil bozukluğu: Çocuğunuz konuşma esnasında kelimeleri bir araya getirmede zorlanıyorsa dil bozukluğu yaşıyor olabilir.
  Çocuklarda konuşma bozuklukları nasıl ortaya çıkabilir?
  —Çocukta duyma kaybı
  —Zihinsel engellik veya gerilik
  —Down Sendromu
  —Erken doğumlar (prematüre çocuklar)
  —Damak ve çene bozuklukları
  —Nörolojik problemler
  —Korku, kıskançlık ve başarısızlık gibi psikolojik problemler(örnek; yeni bir kardeşinin olması, kayıp, travma…)
  Bu bozukluklar doğum esnasında kaynaklandığı gibi çocuğun geçirmiş olduğu kaza ve benzeri durumlardan da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ailedeki şiddet ve korku yaratan davranış ve eğilimler de konuşma bozukluklarının yaşanmasına neden olabilir.
  Çocuklarda konuşma bozuklukları için aileler neler yapabilir?
  • Çocuğunuzla mutlaka konuşun onun sorularına sıkılmadan cevap verin.
  • Aile içindeki sorunları çocuğunuza yansıtmayın.
  • Çocuklarınıza karşı şiddet uygulamayın.
  • Çocuğunuzun yaşadığı konuşma bozuklukları karşında baskıcı ve şiddet içeren tavırlar sergilemeyin.
  • Durumu fark ettiğinizde mutlaka bir hekim ve terapiste götürün.
  • İşitme testi yaptırın.
  • Özellikle hamilelik döneminde sigara, içki vb maddeleri kullanmayın.
  • Araç kullanırken mutlaka çocuğunuza da emniyet kemeri takın ve çocuğunuzu beyin hasarına karşı koruyun.
  Tedavi yöntemi nedir?
  Konuşma bozukluğunun öncelikli tedavisi konuşma terapisidir. Öncelikle konuşma için gerekli organların sağlıklı çalışması önemli olduğundan, bu organların kontrolden geçirilmesi gerekir. Solunum sistemi, gırtlak, sinirlerin yapısı ve ilgili beyin bölgeleri ne kadar sağlam olursa o kadar uygun bir tedavi süreci gerçekleşir.

  Tedaviye erken başlanmalıdır. Ne kadar erken başlanırsa çocuğun tedaviye cevap vermesi de erken olacaktır. Sınırları kabullenmeli, tedaviden beklentilerinizi çocuğunuzun kapasitesine göre belirlemelisiniz. Uygulanacak tedavilerin çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun olarak planlanmasına, gereken sıklık ve yoğunlukta verilmesine dikkat edilmeli. Kapasitenin altında uygulama yetersiz kalacak, üzerinde yüklenme ise isteksizlik yaratacaktır. Konuşma bozukluğu tedavisi uzun sürelidir. Çocuğunuzun yanı sizinde çaba göstermeniz gerekir. Hatta gerekirse siz de psikolojik destek almalısınız.
  Konuşma bozuklukları nelerdir?


   
 2. @papatyam@

  @papatyam@ Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  321
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Ödül Puanları:
  28
  bizim var öle komşu r harfine y diye konuşuyo .....ama önceden tedavi edilseydi bence öle konuşmazdı.....
   
Para yerine paya demesi tatlı gelebilir amaaa... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baklavanın yerine sütlü tatlıları seçin!

  Baklavanın yerine sütlü tatlıları seçin!

  Tatlılar, her yıl olduğu gibi bu yıl da bayram sofralarının baştacı konumunda bulunacak. Uzmanlar, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmesini öneriyor. Ramazan sona erdi, Şeker Bayramı geldi. Adının hakkını verircesine, şekerli tatlar ve tatlılar, bu yıl da...
 2. Kadının En Tatlı Yeri

  Kadının En Tatlı Yeri

  her yeri açık kadınlar heryeri açık kadınlar her yeri kadın olan kadın resimleri Kadının en tatlı yeri... Henüz kırılmamışsa kalbidir. Kırılmışsa ıslak bakan gözleri.~ Artık ağlayamıyorsa dudağının kenarına yerleşmiş hüznü. Hüznü bile hissetmiyorsa artık buz tutmuş parmakları Isınmıyorsa konuşmuyorsa ve artık hiç gülmüyorsa.. anılarda kalmış çocukluğudur. Ama muhakkak tatlı bir...
 3. Demet boş yere para harcamaz

  Demet boş yere para harcamaz

  Sivri dilli vede biraz fatavatsız olmasına rağmen sevilen şarkıcı Demet Akalın hakkında çıkan haber için güzel bir cevap verdi...... DEMET’ TEN TOKAT GİBİ CEVAP…. ÜNLÜ ŞARKICI DEMET AKALIN'IN 10.000 DOLARA ÇEŞME'DE LOCA KİRALADI HABERİNE TOKAT GİBİ BİR CEVAP GELDİ... “Bu kriz ortamında söylenecek laflar değil bunlar. 10.000 dolar benim tüm yeğenimlerim yaz okulu ücreti. Çok...
 4. kadının en tatlı yeri neresidir

  kadının en tatlı yeri neresidir

  tatlı kadınlar en tatlı kadınlar amın en yeri Kadının En Tatlı Yeri Neresidir? Henüz kırılmamışsa kalbidir. Kırılmışsa ıslak bakan gözleri.~ Artık ağlayamıyorsa dudağının kenarına yerleşmiş hüznü. Hüznü bile hissetmiyorsa artık buz tutmuş parmakları Isınmıyorsa konuşmuyorsa ve artık hiç gülmüyorsa.. anılarda kalmış çocukluğudur. Ama muhakkak tatlı bir yeri vardır kadının. Yeter ki...
 5. Adak yerine para verilebilir mi

  Adak yerine para verilebilir mi

  Arkadaşlarım benim bir adağım var bunu yerine getirmesem de yerine para versem ne olur, yani adak verecek kişi başka bir mağdura yada ihtiyaç sahibine para verebilir mi

Sayfayı Paylaş