Etiketler:
 1. *gülüs*

  *gülüs* Hamiş Melek

  Kayıt:
  20 Ekim 2012
  Mesajlar:
  346
  Beğenilen Mesajlar:
  163
  Ödül Puanları:
  43
  Şehir:
  trabzon

  Parmak Emme Alışkanlığının Zararları

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *gülüs* tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarda 0-3 yaş arası görülen parmak emme alışkanlığının 3 yaşından sonra da devam etmesi durumunda, ileride ortodontik sorunlar yaşanabileceğini söyleyen Dr. Sevil Şermet, aileleri önlem almaları yönünde uyarıyor.

  Parmak emmesini engellemek için geceleri uyurken kolluk ya da eldiven kullanılabilir. Bu arada annenin, bebeğin günün hangi saatlerinde parmak emdiğini not etmesi ve bunu da diş hekimiyle paylaşması iyi bir takip yöntemidir. Bu detaylar, alışkanlığın gerçek sebebi hakkında diş hekiminize en doğru fikri verecektir.

  Çocuğu parmak emme alışkanlığı için kullanılan aygıtlarla çok erken yaşlarda tanıştırmak uygun değildir. Parmak emme alışkanlığı eğer 5 yaş sonrasında da devam ediyorsa, sorunu daha ciddi biçimde ele almak gerekir.

  < Konu Resmi..>

  Parmak Emme Alışkanlığı Diş Yapısını Bozuyor

  Emme esnasında ortaya çıkan basınçlar sonucunda üstteki dişler ileri itilirken, alttaki dişler de geriye itilir. Bu da alt çenenin geride konumlanmasına yol açar, damak ve diş yapısının dengesini bozar. Bunun fizyolojik yansıması ise konuşma bozukluğu ve kapanışının estetik açıdan kötü bir sonuçla sonlanmasına neden olur. Bu açıdan tedavi sürecine pedagog da dahil edilebilir.

  Erken çözüm bulunmaz ise, artık daimi dişlerin çıkmaya başladığı 6-7 yaş döneminde, çok daha komplike bir tedavi süreciyle sorunun giderilmesine çalışılacaktır. Genel bir görüş olarak çocukların 8-9 yaşlarında (parmak emme alışkanlığı olmasa da) çocuk diş hekimi veya ortodontist ile tanışarak iskeletsel veya kapanış bozukluğuna sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böylece çocuklarımızı çene gelişimi tamamlanmadan daha ileri estetik, kapanış ve eklem sorunlarından koruyabiliriz. Bu nedenle, günümüzde çocukların göz, işitme kontrolleri gibi ağız yapısının iskeletsel kontrolleri ihmal etmemelidir.   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Şubat 2017
Parmak Emme Alışkanlığının Zararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Parmak emme sorunu

  Parmak emme sorunu

  Parmak emmeyi normal çocuklarda herhangi bir psikopatolojik etken olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülen bir olgu olarak kabul ederiz. 1 yaşın sonuna kadar emme,bir çocuğun yeme ve içmesi için tek ve esas yoldur. Zararsız bir davranış olan parmak emmeye hemen bebeklerin tümünde rastlanmasının en önde gelen nedeni yeni doğan bebeklerin parmak emmeyi daha anne rahminde öğrenmiş bulunmaları ve...
 2. Parmak Emme, Emzik Emme

  Parmak Emme, Emzik Emme

  Parmak Emme, Emzik Emme ve Dişlere Etkileri Soru: Çocuklarda parmak emme,emzik emme, ağızdan soluma, dili dişler arasına getirerek yutkunma gibi bazı kötü alışkanlıklar dişlerin yer değiştirmesine yol açar mı? Cevap: Evet bu gibi alışkanlıklar zamanla ortodontik bozukluklara yol açacaktır.Bu nedenle anne babalar çocuğu çok iyi bir şekilde gözlemleyerek bu alışkanlıklarından...
 3. Çocuklarda Parmak Emme...

  Çocuklarda Parmak Emme...

  Parmak emme, normal çocuklarda herhangi bir pisko-patolojik etken olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülen bir olgudur. Bebeklerin çoğu başparmaklarını ya da diğer parmaklarını emerler. Zararsız bir davranış olan parmak emmeye hemen bebeklerin tümünde rastlanmasının en önde gelen nedeni, yeni doğan bebeklerin parmak emmeyi daha anne rahminde, (uterus) öğrenmiş bulunmaları ve doğuştan sahip...
 4. Parmak Emme ve Emzik Emme

  Parmak Emme ve Emzik Emme

  emme oyunları Soru: Çocuklarda parmak emme,emzik emme, ağızdan soluma, dili dişler arasına getirerek yutkunma gibi bazı kötü alışkanlıklar dişlerin yer değiştirmesine yol açar mı? Cevap: Evet bu gibi alışkanlıklar zamanla ortodontik bozukluklara yol açacaktır.Bu nedenle anne babalar çocuğu çok iyi bir şekilde gözlemleyerek bu alışkanlıklarından vazgeçirmelidirler.Bu gibi parafonksiyonlar...
 5. parmak emmenin zararları nedenleri ve parmak emmeyi bıraktırma

  parmak emmenin zararları nedenleri ve parmak emmeyi bıraktırma

  3 yaşındaki oğlum hala parmaklarını emiyor, baş parmağını yani. Parmak emmenin zararları nelerdir, bu parmak emmeyi nasıl bıratrabilirim çocuğuma bu konuda sizlerden yardım istiyorum.

Sayfayı Paylaş