1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Pasiflora Bitkisi kullanım alanları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  pasiflora bitkisi pasiflora nerede satılır nedir pasiflora bitkisi, pasiflora çiçeği, pasiflora nerede kullanılır, pasiflora nasıl kullanılır

  Özellikle Akdeniz Bölgesi'nde yaşayanların aaa bu bitkimiymiş dediğini duyar gibiyim. Bizlerde bu çiçeğin ortasındaki kısmı yada dip kısmını kopartıp emerdik. Şekerli bir öz vardı bunun içinde arkadaşlarım.

  Şimdi bu bitki ile ilgili bilgiler vereceğiz sizlere.

  Bugün Hürriyet Pazar ekinden alınmıştır.


  Dalından pasiflora
  Deniz İNCEOĞLU
  < Konu Resmi..>

  Sakinleştirici şurup olarak bilinen Pasiflora, bu aydan sonra meyve olarak manavlardan da alınabilecek. Eczaneden aldığınız şurubunu ya da hapını içmek yerine, pasifloranın kaşık kaşık meyvesini yiyerek de sakinleşebileceksiniz. Bu işi yapan, Alanya’da yaşayan seracı Mehmet Balki (57). Mehmet Bey’e, serada pasiflora yetiştirmek nereden çıktı, diye soruyoruz, "Ben ticaret insanı değilim, keşif insanıyım" diye cevap veriyor.

  Mehmet Balki’nin seracılığa ilgisi, bundan 40 yıl önce, başlarda basit bir hobi olarak başlamış. Ama sonra, iş, merak aşamasını geçmiş. Profesör arkadaşlarından ve kitaplardan öğrendikleriyle bilgilerini pekiştirmiş, yurtdışında sera fuarları takip edecek kadar ilerlemiş. Üç yıl önce gittiği bir fuarda gördüğü, anavatanı Güney Amerika olan pasiflora bitkisiyle tanışması da işte böyle olmuş.

  Balki’nin pasiflora hikayesi o fuarda başlıyor. Ufak bir araştırmayla önce bitkinin Türkiye’de de yetişebileceğine karar veriyor. Sonra fuardan fidesini satın alıyor ve döndüğünde Antalya Alanya’daki serasının en güzel yerine dikiyor.

  Meyvesinin olgunlaşması için tam iki yıl bekliyor Balki. Ve bir buçuk ay süren hasat döneminden sonra, her ağaçtan meyveler fışkırıyor.

  Meyveleri topladıktan sonra ilk iş, hemen yöredeki manavlara ve arkadaşlarına gönderiyor. Ancak beklediği ilgiyi bulamıyor. Meyveyi tanımayan halk, sadece "manava adını ve nasıl bir şey olduğunu" sormakla yetiniyor.

  AYNI ŞEY BROKOLİ VE CHERRY’DE OLDU

  Ancak bu ilgisizlik Mehmet Balki’yi yıldırmıyor. Çünkü o, aynı olayı daha önce brokoli ve cherry domateste de yaşamıştı. Sekiz yıl önce, yine serada üretip halka tanıtmaya çalıştığı brokoli, zaman içinde hak ettiği yere gelmedi mi! Şimdi herkes, manavlarda brokoli sormuyor mu!

  Ya cherry’nin başına gelenler... İlk kez 1990’da bir dergide görüp yetiştirmeye başladığında, manavlar ona ’Büyüğü varken, insanlar neden küçüğünü alsın’ diye sormamış mıydı! Ama şimdi komisyoncular, ’Ne kadar varsa gönder’ demiyorlar mı! Neden aynı şey pasiflora için de olmasın.

  Manavlardan beklediği ilgi gelmeyince, Mehmet Bey turistlere açılıyor. Alanya’ya gelen turistlere... Ve işte aradığı destek geliyor. Pasiflora, en azından masraflarını çıkartacak, kendini döndürebilecek kadar satılıyor.

  GÜNDE İKİ TANEDEN FAZLA YENMEYECEK

  Her yıl haziranın 15’inde olgunlaşan ve ömrü sadece bir ay olan pasifloranın diğer meyvelerden aslında çok bir farkı yok. Tıpkı erik ya da kiraz gibi her an yemek mümkün. Sadece rahatlatma özelliği bulunan ve hiçbir yan etkisi olmayan meyvenin, dikkat edilmesi gereken tek özelliği, bir gün içerisinde iki taneden fazla tüketilmemesi.

  Balki’ye kendisinin de yiyip yemediğini soruyoruz. Olgunlaştığı dönemde her gün mutlaka yediğini, hatta sadece kendisi değil karısına da mutlaka yedirdiğini söylüyor. Gülüyor tabii bunu söylerken, niye olduğunu sorduğumuzda, "Daha az konuşsun diye" cevabını veriyor.

  Geçen yıl başladığı pasiflora satışlarını, Balki bu yıl daha geniş bir alanda sürdürmeyi düşünüyor. Önümüzdeki haftalarda hasadı tamamlandığında, İstanbul gibi büyük kentlerde de satışa sunmayı planlıyor.

  Balki, bu işlerle uğraşmasını, seracılığa başlarken taşıdığı merakı hálá koruyor olmasına bağlıyor. Kendisini mutlu eden tek şeyin para kazanmak olmadığını, aynı zamanda bilinmeyen bir besini halka sunmanın da ona büyük bir keyif verdiğini söylüyor. Hatta bu ay gideceği İspanya’daki fuardan da, bu yüzden yeni ürünlerle dönmeyi düşünüyor. Şimdi önündeki en büyük hedefi ise Akdeniz Bölgesi’nde kivi yetiştirebilmek.

  PASİFLORA NASIL YENİR?

  Manavdan aldıktan sonra iyice yıkayın. Kabuğu yenmediği için, bıçakla tepesinden kesin. Kaşıkla yenen pasifloranın tadı ne acı ne de tatlı. İçindeki çekirdekler yenebilir ama çiğnememekte fayda var. Bir tanesi yaklaşık 120 gr. Geçen yıl, manavlarda tanesi 50 kuruşa satılıyordu.

  Bir başka Güney Amerikalı fajiyo

  Balki, 12 dönümlük arazisi içinde, pasifloranın dışında tanıdığımız, tanımadığımız 10’dan fazla ürün yetiştiriyor. Bunların arasında böğürtlen, hünnap (küçük elma), fajiyo gibi meyveler de var. Pasiflora, nasıl insanlarda sakinleştirici bir etki yaratıyorsa, örneğin yine Güney Amerika’dan getirttiği fajiyonun da içeriğindeki iyot nedeniyle guatra iyi geldiğini söylüyor. Balki’nin serasında bulunan 5 çeşit maydanozun da ayrı bir yeri var. Şili, Brezilya, İspanya ve Almanya’dan getirdiği maydanozların her birinin tatları farklı. Kimisi bizim tanıdığımız maydanoza benzerken, kimisi kerevizi andırıyor. Bunların raf ömürlerinin de çok uzun olduğunu söyleyen Balki, yemeklerinde kullandığı bu yabancı maydanozların dolapta bir ay saklanabildiğini söylüyor.


   
Pasiflora Bitkisi kullanım alanları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pasiflora şurup ve bitkisi

  Pasiflora şurup ve bitkisi

  pasiflora pasiflora şurup passiflora şurup passiflora faydaları şurubu Pasiflora şurup, pasiflora kullanımı, pasiflora şurubu, pasiflora bitkisi, pasiflora zararları, yararları Arkadaşlarım öncelikle bu şurubun; uyku bozukluğu çekenlerde doktorun deyişi ile güvenle kullanıldığının altını çizelim. Tabiki siz her türlü ilaç kullanımını doktor gözetiminde yapacaksınız ve hekiminize mutlak...
 2. hidroelektrik enerji kullanım alanları

  hidroelektrik enerji kullanım alanları

  hidroelektrik enerji kullanım alanları nelerdir nerelerde kullanılır?
 3. Andızotu Bitkisi ve Kullanım Alanları

  Andızotu Bitkisi ve Kullanım Alanları

  andızotu nedir andızotunun faydaları atgözü bitkisinin faydaları Bu yaızmızda atgözü olarak da bilinen andızotu bitkisi ve kullanım alanları hakkında sizleri kısaca bilgilendireceğiz melekler :) Andızotu (atgözü) : Bileşikgillerden; nemli yerlerde yetişen, 1 metre kadar sapı olan, bir çeşit ottur. Yaprakları büyük, yumuşak ve yuvarlaktır. Çiçekleri sarı renkte olup, acı ve kokuludur....
 4. Sarısabır Bitkisi Özellikleri ve Kullanım Alanları

  Sarısabır Bitkisi Özellikleri ve Kullanım Alanları

  Sarısabır bitkisi Sarısabırın Faydaları Sarısabır yararları Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan sarısabır bitkisi, özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili bilgileri aşağıda ki makalemizde bulabilirsiniz melekler :) Sarısabır Bitkisi; Daha çok sıcak bölgelerde yetişen, yaprakları oldukça yüksek bir sapın tepesinde rozet biçiminde toplanmış bulunan bir süs bitkisi ve bu bitkinin...
 5. Mıknatısın Kullanım Alanları nelerdir?

  Mıknatısın Kullanım Alanları nelerdir?

  Mıknatısın Kullanım Alanları nelerdir lütfen acil olarak cevap verirseniz çok makbule geçer şimdiden çok tşkler.

Sayfayı Paylaş