1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Pastoral Vadi - Fethiye'deki Ekolojik Yaşam Çiftliği

  Konu, 'Tatil Beldesi Resimleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  fethiyedeki koylar ekolojik tatil yerleri organik tatil köyleri [​IMG]

  PASTORAL VADİ

  Pastoral Vadi Fethiye'nin Yanıklar Köyü sınırları içinde Kocabük mevkiinde bulunuyor.

  Vadinin gerisinde Batı Toros dağlarının eteklerinden doğan Kargı Çayı; Günlük ağaçlarının içinden, Pastoral Vadi'nin kenarından, narenciye bahçeleri arasından Akdeniz';e doğru yol alıyor. Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanı olan uzun bakir kumsalın yanında göçmen kuşların konakladığı Akgöl bulunuyor...

  Pastoral Vadi; binlerce yıllık tarihsel süreç içinde birbirlerinden etkilenen Likya, Roma, Bizans, Osmanlı uygarlıklarına tanıklık eden eski kent yerleşimleri ile barış ve dostluğun simgesi Kaya Köyü, doğa harikası olan Ölüdeniz, Saklıkent, Kelebekler Vadisi, ayrıca birbirinden güzel koylar ve adalarla aynı coğrafyada yer alıyor..

  PASTORAL VADİ'DE KONAKLAMA

  Ekolojik mimari yaklaşımla tasarlanan çiftliğin Kargı Deresi kenarındaki ahşap evleri ile yamaca dayalı taş ve kerpiç evlerinde yıl boyu 50 konuk aynı anda ağırlanabiliyor.

  [​IMG]

  Taş Konaklar
  Yöresel mimari ve malzemelerin kullanıldığı, alt katı tek odalı, üst katı iki odalı bağımsız evlerden oluşuyor. Her evin banyosu ve mutfağın da içinde yer aldığı yaşam alanı ile geniş bir terası var. Alt katlar engelli katılımcıların da kullanabileceği biçimde tasarlanmış.

  Kerpiç Evler
  Elle yapılan kerpiç tuğlalar ve ahşap hatılların kullanıldığı, geleneksel mimari tarzında inşa edilen bu evlerde iki yatak odası, banyo, mutfak, yaşam alanı ve geniş bir sundurma bulunuyor. Yazın doğal serin ortam sağlayan taş ve kerpiç evler, kışın kuzine soba ile ısıtılıyor.

  Ahşap Evler
  Pastoral Vadi'nin sınırını oluşturan Kargı Çayı'nın kenarında yetişkin ağaçların gölgesindeki tek ve iki odalı ahşap evlerde banyo, ayrıca sundurmada küçük bir mutfak bulunuyor.

  Tüm evlerden toplanan organik çöpler, kullanılan gri ve siyah atık sular ayrı yerlerde işlenerek doğaya geri kazandırılıyor.

  Evler, sigara içilen ve içilmeyen şeklinde ayrılmış durumda.

  PASTORAL VADİ MUTFAĞI

  [​IMG]

  Pastoral Vadi mutfağında, organik olarak üretilen ürünler doğal yöntemlerle hazırlanıyor.

  Evlerde artık pek yapılmayan, mönülerde kolay bulunmayan, yöresel Akdeniz mutfağı ağırlıklı hazırlarlanan yemekler sunuluyor.

  Taş fırınımızda ekmek yapılıyor, yemekleri tandır ve ocakta, odun ateşi kullanarak, geleneksel yöntemlerle pişiriliyor.

  Yemek hazırlama işlemi aynı zamanda bir atölye çalışması olduğundan, konuklar yemek hazırlama çalışmalarına katılabiliyor, hünerlerini paylaşabiliyorlar.

  Pastoral Vadi'de Neler Yapabilirsiniz?

  Çevre Etkinlikleri:
  Yakın çevrede yapacağınız doğa yürüyüşlerinde, eski maden yollarından yararlanarak kanyonları keşfedebilir, yazın Kargı Çayı'nın doğduğu yerde buz gibi sularda yüzebilir, mevsime göre zengin flora ve faunayı, özellikle göçmen kuşları gözlemleyebilir, isterseniz şifalı otları, çıntarı, çok lezzetli göbek mantarını da toplayabilirsiniz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Deniz Etkinlikleri:
  Pastoral Vadi'den "Pastoral Yaşam Projesi"ne dahil olan Yonca Lodge 'un bulunduğu sahile servis bulunmakta. Sahilde yüzmek ve güneşlenmek dışında sualtına "serbest dalış" yapabilir, adalar turunda deniz fenerini ziyaret edebilirsiniz.

  Tarım Atölyesinde:
  Ekolojik tarım üretiminin çeşitli aşamalarını oluşturan ve mevsime bağlı olarak değişen ekim-dikim, çapalama, hasat gibi etkinliklere katılıp bunlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Kendi evinizin önündeki bahçede de uğraşabilirsiniz.

  [​IMG]

  Tarımsal Üretim Atölyelerinde:
  Zamanı gelince turşu kurmak, reçel yapmak, zeytinyağı çıkarmak, şarap üretmek gibi işleri gözlemleyebilir, kendiniz yapabilir, deneyimlerinizi bize aktarabilirsiniz.

  Yerel Kültür Atölyelerinde:
  Topraktan çanak çömlek yapabilir, kilim dokuyabilir, ahşap oymayı, yöresel yemekleri yapmayı öğrenebilirsiniz.

  Sanat Atölyelerinde:
  "Likya Fotoğraf Okulu" gibi önceden belirlenmiş yıllık programları olan çeşitli sanat etkinliklerine katılabilirsiniz.

  Vadinin Evcil Hayvanları:
  Pastoral Vadi'nin kapıları evcil hayvanlarınıza açık... Onları özel barınaklara gönül rahatlığı ile bırakabilirsiniz.


  Pastoral Vadi Muğla'nın Fethiye ilçesine 15 km., Dalaman Havaalanı'na 40 km. mesafedeki Yanıklar Köyü'nün Kocabük Mevkii'nde yer alıyor. Fethiye'den ve Dalaman Havaalanı'ndan Yanıklar Köyü'ne taksi ya da havaalanı servis aracı ile, Fethiye'den de minibüs ile ulaşabilirsiniz. Yanıklar Köyü ile Pastoral Vadi arası 3 km.

  İletişim:

  Adres: Pastoral Vadi - Yanıklar Köyü Kocabük Mevkii 48300 Fethiye/Muğla
  Tel: +90 252 633 66 27 - 633 62 38
  Web: pastoralvadi.com
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Pastoral Vadi - Fethiye'deki Ekolojik Yaşam Çiftliği
  güzel vadiymiş görülmeye değer emeğine sağlık canım
   
Pastoral Vadi - Fethiye'deki Ekolojik Yaşam Çiftliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiftlik

  Çiftlik

  Ekim yapılan çiftlik verimli iş ve sanata, çalışmakla ulaşılacak rahatlığa, Çiftlik rızık ve geçime, uygun hanıma, sabırlı kocaya, Çiftlik bazen gaflete, ilim öğrenmeden cahilce yaşamaya, Çiftlik evi kafa ve gönül rahatlığına, yalnızlığı tercin eden insaana; insanlara yük olmayan ve onlarla arasına mesafe koyan kimseye delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Tarla.)Elinize para geçecek...
 2. Vadi

  Vadi

  Ululuk, ihtişam, mal, nimet, ticaret, yöneticilik, zafer, ilim, hac ve melike; Ağaçlı vadi görmek kadri yüce birinden dünyalık edinmeye, hayır ve menfaate ermeye; ağaçsız ve çıplak vadi üzüntü ve mahrumiyete, Bir vadide kaybolmak vefat etmeye, Büyük vadii vezire (başbakana), Yemyeşil ve sulak vadi hayra, nimete, devlet ve ikbale, Sarp yamaçlı, kayalıklarla kaplı kuru bir vadiye girmek geçim...
 3. Bagirdim vadilerden...

  Bagirdim vadilerden...

  baktabul.com
 4. Bagirdim vadilere

  Bagirdim vadilere

  paylasimciforum.com
 5. vadi

  vadi

  Akdeniz bölgesindeki vadileri yazar mısınız çok acil lütfen

Sayfayı Paylaş