patatesli omlet

sementha

Yeni Üye
Üye
patatesli omlet
patatesli omlet nasıl yapılır patatesli yumurtalı omlet video patateslı
Malzemeler

6 adet çok minik küpler halinde kesilmiş küçük patates (tatlı patateslerle yaptım ben)
3 adet tatlı yeşil biber (ince doğranmış)
1/2 su bardağı 15 dakika sıcak suda bekletilip fazla suyu sıkılmış ve minik dilimlenmiş kurutulmuş domates
100 gr. ufalanmış beyaz peynir
100 gr. rendelenmiş kaşar peyniri
1/2 su bardağı çekirdekleri çıkarılmış ve dilimlenmiş siyah zeytin
5-6 adet küçük doğranmış salam
1/2 demet ince kıyılmış taze soğan
1/2 demet ince kıyılmış dereotu
1/2 demet ince kıyılmış maydonoz
6 yumurta
1 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı kimyon
1 çay bardağı sıvı yağ
Yapılışı

Başlamadan önce tüm malzemeleri hazırlayıp ayrı kaplara koyun.
Sıvıyağı derin bir tavaya alıp kızdırın ve patatesleri güzelce kızartın.
Patatesler kızardığında yeşil biber ve taze soğanları ekleyerek biraz kavurun.
Yumurtaların sarılarını bir kaba, beyazlarını başka bir kaba alın.
Salam, beyaz peynir, kaşar peyniri, zeytin, dereotu, maydonoz, kurutulmuş domates, tuz, karabiber, kimyon ve pulbiberi yumurta sarılarıyla güzelce karıştırın. Gayet yoğun malzemeli bir karışımınız olacak.
Yumurta beyazlarına bir paket kabartma tozu ekleyerek köpük köpük olana kadar tel çırpıcı ile çırpın. (Yumurta sarılarıyla beyazlarını ayırmamızın sebebi, yumurta beyazlarının köpük halinde çırpıldığında omleti çok güzel kabartması.)
Yumurta beyazı ve kabartma tozu karışımını köpükleri söndürmeden diğer yumurtalı karışıma ekleyerek çok fazla olmamak şartıyla karıştırın.
Tavadaki patates, yeşil soğan ve biberlerin üzerine yumurtalı karışımı dökerek patateslerle hafifçe karıştırın ve kapağını kapatarak kısık ateşte yumurtalar katılaşana kadar pişirin.
Daha sonra büyükçe bir tabağı tavanın üzerine kapatıp omleti ters çevirin ve diğer yüzünü de pişirin.
Omletin yanmamasına ve fazla kararmamasına dikkat edin, ateşi çok yükseltmeyin. Yeterince piştiğinde tekrar tabağı kapatarak omleti ters çevirip tavadan alın ve servis tabağına aktarın.
“Offffff” diyorum kısaca. Özet olarak bu şekilde yorumlanabilir. Yapılış aşamalarını aşağıdaki resimlerde daha açık görebilirsiniz
omletmz2.jpg
[/URL][/IMG]
tarif1zw5.jpg
[/URL][/IMG]

omletfx7.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri