1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Patlıcan fidesi dikimi nasıl olmalıdır?

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Patlıcan sıcak iklim sebzesidir. Güneşli havaları çok sever. Sıcaklık 0 derecenin altına düşünce ölür.Toprak isteği: Seçici olmamakla beraber başarılı olarak yetiştirilebilmesi için organik maddece zengin tınlı-killi yapıdaki topraklarda daha iyi sonuç verir.
  Patlıcan yetiştiriciliğinde çok ağır killi ve çok hafif karakterli topraklardan kaçınılmalıdır.Toprak PH sının 5.5-6.5 değerleri arasında olması başarıyı artırır.


  < Konu Resmi..>  Toprak hazırlığı-Ekim-Dikim: Sonbaharda 30-40 cm derinlikte işleme yapılır.Çiftlik gübresi 4-5 ton/da yanmış olarak bu sürümde verilir. İlkbaharda daha yüzlek olmak üzere ikinci bir sürüm yapılır. Sürüm öncesi dekara 12-14 kg azot,10 kg fosfor, ve 16-20 kg potasyum verilir.

  Olgunlaşmış bitkide gövde kalın ve yuvarlaktır. Bazen gövdenin üzerinde dikenler oluşur.

  Bol su ister. Yeteri kadar sulanmazsa tadı acılaşır ve çekirdeklenir.

  FİDE YETİŞTİRME

  Patlıcan tohumlarını ilkbaharın başında saksılara ekin. Oda sıcaklığında, ortalama 10 günde çimlenir.

  Tohumlar çimlenince kazık kök oluşur. Kazık kök büyümeye başlayınca da yan kökler gelişir.

  Çimlendikten sonra saksıyı serin ve aydınlık bir yere koyun.

  2 ay sonra fideler bahçeye ekilebilecek hale gelir.

  EKİM ŞEKLİ

  Fideleri bahçe toprağına ekmek için havaların iyice ısınması lazım, yoksa soğuktan ve serin havalardan olumsuz etkilenir.

  Patlıcan, ahır gübresi veya ticari gübre sever. Fideleri ekmeden önce toprağı iyi hazırlayın.

  Fidelerinizi saksıdan kökleri topraklı halde alıp toprağa ekin. Hemen bolca can suyu verin.

  İlginizi çekebilir: Fideler bahçeye nasıl ekilir?

  Patlcan fidesi kolay tutmaz. Ekildikten sonra ilk birkaç gün geniş yapraklarından dolayı su kaybı fazla olur. Yaprakları pörsüyebilir. Ama fide toprakta tutunup besin almaya başladığında yapraklar normale döner.

  Fideler tutuncaya kadar düzenli sulayın. Sonra ürün verene kadar sık sulamanıza gerek yoktur.

  ARADA ÇAPALAYIN

  Patlıcan çapayı sever. Toprağı havalandırmak ve yabancı otları yok etmek için arada bir çapa yapın. Sulama sonucunda toprakta oluşan kaymak tabaka da çapalanınca kırılmış olur.

  Patlıcanları ilk kez toplarken en alt sıradan başlayın. Sebzeler büyüdükçe yukarı doğru kademeli olarak toplayın..

  Toplarken sebzeyi dalından tutup aşağıdan yukarıya doğru çekerek koparın. Patlıcan toplandıkça ürer. Her toplamadan sonra bol su verin.

  Patlıcanın yanına patates, biber, fasulye ekebilirsiniz. Fakat bahçenizde patlıcan yetiştirdiğiniz bölgeye ertesi yıl tekrar patlıcan ekmeyin.
   
 2. demirzeyno

  demirzeyno Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2014
  Mesajlar:
  25
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  3
  teşekkürler paylaşım için
   
Patlıcan fidesi dikimi nasıl olmalıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nasıl dik durulur?

  Nasıl dik durulur?

  nasıl dik durulur dik nasıl durulur kambur olmamak için suda durabilirim Dimdik durmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini Dr. Paul Crew, ‘Kırmızı Halı Duruşu’ kitabında anlatmış. Hollywood’un meşhur fizik terapistlerinden Dr. Paul Crew bir kitap çıkarmış; adı ‘Red Carpet Posture’. Yani ‘Kırmızı Halı Duruşu’… Kitabın Türkçesi henüz yok, sizlerle kitabın içinde bahsedilen önemli bir konuyu...
 2. Patlıcan Dolapta Nasıl Saklanır?

  Patlıcan Dolapta Nasıl Saklanır?

  patlıcan dolapta nasıl saklanır patlcan yemeği tarifi kışlık patlıcanlar buzlukta nasıl saklanmalı hakkında bilgiler için meleklermekani.com geçtiğimiz gün köyden getirdiğimiz domateslerle konserve yapmıştım ve ilk defa yapmama rağmen çok güzel oldu :D:D domates konservesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız Domates Konservesi Nasıl Yapılır? adlı yazımızı okuyabilirler :D:D şimdi size...
 3. Gül fidesi nasıl dikilir?

  Gül fidesi nasıl dikilir?

  Güllerin dikim zamanı hava şartlarına bağlı olarak Mayıs ortasından Nisan ortası/sonuna kadardır. Güllere yeterli havayı ve ışığı sağlayacak bir yer seçin; en ideali günde birkaç saat güneş ışığı alan bir yerdir. Ancak seçilen yer, gülleri hastalıktan ya da haşerelerden korumak için çok sıcak, çok soğuk ya da çok nemli olmamalıdır. Bulutlu bir gün, gül dikimi için idealdir. Bahçe düzenlemede...
 4. Biber fidesi nasıl dikilir?

  Biber fidesi nasıl dikilir?

  Biberin pek çok çeşidi vardır. Sivri biber, çarliston, dolmalık, kırmızı biber, acı biber…Biber diğer iki türe göre toprak özelliği yönünden daha seçicidir. Ağır killi ve su tutan topraklar ile tamamen kumlu topraklar uygun değildir. Toprağın su tutma kapasitesi iyi ve çabuk ısınabilir özellikte olmalıdır.Her üç sebze türünün yetiştiriciliğinde; tarla sonbaharda derince sürülür ve ilkbahara...
 5. Patlıcan nasıl kurutulur ?

  Patlıcan nasıl kurutulur ?

  Patlıcan türk mutfağın da en çok kullanılan sebzelerden biri..Güveci,dolması,musakkası,kızartması hatta reçeli bile yapılan patlıcan kısacası severek tükettiğimiz bir sebze.Yaz sebzesi olan patlıcan adeta mutfakları şenlendiriyor diyebiliriz.Patlıcanın lezzetinin yanın da saymakla bitmeyen faydaları var.Yazımızın devamın da patlıcanın faydalarını ve patlıcanın kurutulması hakkındaki...

Sayfayı Paylaş