1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Patronlardan IMF sitemi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, "IMF anlaşması galiba seçimlerden sonraya kalıyor, bu çok üzücü" dedi.


  Beraberindeki heyetle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret eden Yalçındağ, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Yalçındağ, IMF ile anlaşma konusundaki bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan ile iki hafta önce yaptıkları görüşmede IMF ile sorun olan konuların ''vergi denetiminin bağımsızlaştırılması'' ve ''vergi ile kazancın çapraz olarak eşleştirilmesi'' konuları olduğunu öğrendiklerini söyledi.

  ''O gün yaptığımız toplantıda IMF ile anlaşılamayan iki konunun bu olduğunu duymak bizi umutlandırmıştı'' diyen Yalçındağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''IMF demek ki maliye politikasında daha fazla sıkıştırma istemiyor, vergilerin artırılmasını istemiyor, faiz dışı fazla daha fazla artsın demiyor veya kamu harcamaları merkez bütçesinden belediye bütçesinde bir artırımın geri alınmasını istemiyor. Bu konularda içinde bulunduğumuz ekonomik konjonktürü çok da ilgilendiren konuların dışında. İki tane daha önce de tartışılmış ve bize göre de müzakeresi çok daha kolay iki konu öne getiriliyor. Bunu görünce ümitlendik ve dedik ki; 'bu iki konu bugünkü ekonomik konjonktürü, işsizliği, ekonomik daralmayı çok da etkileyen konular değil, kabul edilebilir, bunlar müzakere edilebilir'. O anlamda çok umutluyduk, ancak geldiğimiz noktada Meclis kapandı. Galiba seçimlerden sonraya kalıyor. Bu da çok üzücü. Müzakerelerde anlaşılamayan bu iki konu ise bunlar halledilebilir. Bunlar doğrudan ekonomiyi, istihdamı ve büyümeyi ilgilendiren konular değil.''

  'ANLAŞMA YAPILMAMASININ BÜYÜK BİR MALİYETİ VAR'

  Yalçındağ, ''IMF ile anlaşmanın uzamasının seçim kaygısından'' olup olmadığı yönündeki soru üzerine, o yönde bir siyasi analiz yapamayacağını ifade ederek, ''Neden etkilesin. Bana göre asıl işsizliktir seçim sonucunu etkileyecek'' şeklinde konuştu.

  Yalçındağ, IMF ile anlaşma yapılmamasının bir maliyeti olup olmadığının sorulması üzerine de şunları söyledi:

  ''Olmaz olur mu? IMF ile anlaşma yapılmamasının geçtiğimiz 5-6 aydan beri, özellikle de krizin hızlandığı Eylül'den beri büyük bir maliyeti var. Olmaması mümkün mü? Geldiğimiz noktada gerek kamu borcu, çünkü Türkiye hala bir sanal bütçe üzerinden yönetiliyor. Meclisten artı 4 büyüme geçti, tutturulması mümkün değil. 2009 yılında, sıfır ile -4 arasında bir büyüme olacağını artık hepimiz biliyoruz. Böyle bir büyümede bütçe gelirlerinin çok daralacağı ortada. Cari harcamalarda da bir kısıntı olmadığına göre, bütçe açığı çok artacak. Bütçe açığı artacak ama bizim söylediğimiz, 'keşke kontrollü bir açık olsaydı. Bu bütçe açığı artacak, ama bu artan bütçe açığı hiç değilse ekonomiyi, istihdamı canlandırıcı, üretimi artırıcı rasyonel bir açık olsaydı'. Biz bu açığın nasıl olacağını kontrol edebilsek. Şimdi öyle bir durum da yok. Bütçe afaki bir bütçe, böyle bir durumda bir simülasyon yaptığınızda 50 milyar dolar civarında kamunun da borcu çıkıyor. Artık sadece özel sektör borcu meselesi değil bu. Dolayısıyla IMF ve oradan gelecek kaynak maalesef zorunlu Türkiye için, keşke öyle olmasaydı. Ama geldiğimiz nokta onu gösteriyor.''

  'İŞSİZLİK ÇOK ACI BİR GERÇEK'

  TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, işsizlik konusundaki soru üzerine de işsizliğin ciddi anlamda insani bir boyut ve ''çok acı bir gerçek'' olduğunu ifade etti.

  Türkiye'deki işsizler'in genç işsizler olduğunu ve işsizlik oranının yüzde 12'ye ulaştığını belirten Yalçındağ, eğitimli genç işsizlik oranının da yüzde 40 olduğunu kaydetti. Yalçındağ, ''Dolayısıyla çok acı. Bunun için ekonomi bu kadar soğumasın diyoruz'' diye konuştu.

  ''İhracat daraldı, ihracat kanallarının değil 2009, 2010'da bile ne kadar açılacağını henüz bugünden öngöremiyoruz'' diyen Yalçındağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Dolayısıyla Türkiye'deki iç tüketim çok önemliydi. Onun için de başından beri 'güven çok önemli, iç tüketimi artıracak bazı önlemler alalım' dedik. Çünkü güven unsuru zedelenince insanlar işimi kaybedeceğim korkusuyla harcamamaya başlıyor. Böyle olunca üretim azalıyor. Üretim azalınca, işsizlik daha da artıyor. İşsizlik artınca insanlar harcamıyor. Böyle bir fasit dairenin içine girdik.

  Endüstriyel ilişkilerde, istihdam yasalarında bazı şeyler yapılıyor, yapıldı da bir miktar. Bence buradaki sorun artık istihdam yasalarında yapılacak mikro önlemler alınarak aşılabilecek bir sorun değil. İşsizlik sorunu artık tamamen ekonominin daha aktif olmasıyla, iç tüketimin artmasıyla, dolayısıyla üretimin artmasıyla önlem alınması gereken bir sorun."
   
Patronlardan IMF sitemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sitem

  Sitem

  beni özlüyormuşsun öyle diyorlar kıs kıs gülüyormuş tuzak kuranlar sense besleyerek yalnızlığını kabul ediyormuşsun aldattığını beni soracak olursan hayli kırgınım kırgınlık bir yana bir de şaşkınım tek tek anlayarak hatalarımı sevmeye çalışıyorum yalnızlığımı işte ben böyle bir hal içindeyim aslında derin keder içindeyim bazen bilmeyerek ne yaptığımı iyi kötü güzel çirkin her biçimdeyim...
 2. işte patronlar böledirrrr :)‏

  işte patronlar böledirrrr :)‏

  Patron: Başlangıçta, merak etme çok başarılı olacaksın. bir hafta sonra: daha sıkı çalışmalısın!!! bir ay sonra şirket için çık daha sıkı çalışmalısın! 3 ay sonra sana çok sıkı çalışmalısın demiştim... duydun mu beni!!!!???
 3. IMF Başkanı'ndan korkutan uyarı

  IMF Başkanı'ndan korkutan uyarı

  IMF Başkanı, ülkelerin işbirliği yapmaması halinde mevcut krizin sosyal bir krize dönüşeceğini söyledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Khan, küresel krizi çözme konusunda, ülkelerin işbirliği içinde hareket etmemeleri halinde, mevcut krizin sosyal bir krize dönüşebileceği uyarısında bulundu. Dominique Strauss-Khan, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yetkilileriyle...
 4. SPK'dan patronlara ceza yağmuru

  SPK'dan patronlara ceza yağmuru

  SPK borsadaki şirket patronları ve aracı kurumlara toplam 515 bin liralık rekor para cezası verdi. SPK’nın haftalık bülteninde, Ersu’nun sahibi Ali Akman’a 6 kez özel durum açıklaması yapmadığı için toplam 68 bin 448 lira para cezası verildiği belirtildi. Ayrıca Soymen Menkul’e, Frigo-Pak ve Sönmez Pomuklu hisselerindeki incelemeler sonucu toplam 213 bin lira idari para cezası...

Sayfayı Paylaş