1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Patronunuzla Maaş pazarlığı yaparken dikkat etmeniz gerekenler

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İtiraf edelim, çoğumuz maaş pazarlığında iyi değilizdir. Kabul, bu bir yetenek ancak yine de bazı ipuçları iş görüşmesinde veya zam talep ederken işinize yarayabilir
  Türkiye’nin en ünlü televizyoncularından biri, her transferde yeni bir ekip kurarken insan seçimini nasıl yaptığı yönündeki bir soruya “İlk şartım benimle para pazarlığı yapılmaması” diye cevap vermişti... Gerekçesi ise yetenekli ve hevesli muhabirin hak ettiği ücretin zaten kendisi tarafından takdir edileceği idi.
  Bu ünlü televizyoncunun bahsettiği durumlar artık pek az yaşanıyor. İnsan kaynakları uzmanları, adaya hak ettiği ücreti vermeye kendiliğinden gönüllü şirketlerin neslinin bir süre önce tükendiğine dikkat çekiyor ve maaş pazarlığı yapmanın adayın avantajına olacağını vurguluyor. Ayrıca ücret konusundaki taleplerini etkili ve doğru bir dille ifade etmeyen adayın pek de profesyonel bir izlenim vermeyeceğini ileri sürüyor.


  Maaş tek başına kazanç değildir
  Uzmanlar böyle söylüyor ancak pazarlık etme konusunda deneyimli ve yetenekli olan mutlu azınlığın dışında kalan geniş bir kesim için ücret pazarlığı, iş görüşmelerinin en sıkıntı verici anlarını oluşturuyor. Görüşme esnasında veya başvuru formu doldururken en çok tereddüt edilen veya boş bırakılan bölüm ‘talep edilen ücret’ başlıklı kısımdır. Şirketin verebileceğinden daha az bir maaş isteyip ve daha çok para kazanma fırsatını kaçırma, çok yüksek bir maaş talep edildiği için iyi bir işi kaçırma veya çok ilgisiz bir rakam söyleme korkusu birbirine karışır.


  Uzmanlardan tavsiyeler

  Ancak pazarlık konusunda dünyanın en yetenekli insanı olmasanız da yapabilecekleriniz var. İşin uzmanları bir iş görüşmesinde maaş konusunun kimin tarafından gündeme getirilmesi gerektiğinden alacağınız ücreti nasıl maksimize edeceğinize kadar bir dizi konuda öneri bulunuyor...
  • Size teklif edilen ücreti hiç karşı çıkmadan hemen kabul etmek zorunda olmamalısınız. Maaş konusunu tartışmaktan çekinmeyin.
  • Uzmanlara göre eğer bir ücret belirtmek zorundaysanız, genellikle eski maaşınızdan yüzde 10 fazlası ile başlayabilirsiniz.
  • Kesin bir rakam söylemeniz gerekirse veya her ihtimalde, iş görüşmesinden önce aynı sektörde başvurduğunuz pozisyon veya benzer pozisyonlar ile ilgili en güncel ücret bilgilerine sahip olmak için bir araştırma yapmanızda fayda var.
  • Aylık olarak elinize geçen net maaşın yanı sıra brüt maaş, ikramiye, sigorta, alacağınız zam, kariyer olanakları, tatiller, edinebileceğiniz bilgi ve beceriler, özlük haklarınızı da kazancınızın bir parçası olarak düşünmelisiniz.
  • Pazarlığa başlamadan önce; görüştüğünüz şirketin size önerebileceği toplam paketin en yüksek ve en düşük değerlerini öğrenmeye çalışmak en etkili yöntem.
  • Yılda bir veya iki kez yapılan ücret araştırmalarını incelemenin size büyük yardımı dokunabilir.
  • Pazarlık yapacağınız şirketin önem verdiği konuları veya aday olduğunuz pozisyonla ilgili kritik özellikleri tespit etmeye çalışın. Bunu iş görüşmesinde söz maaş konusuna gelinceye kadar öğrenebilirsiniz. Bu pozisyona bir an evvel bir atama ihtiyacı duyulması gibi özel durumlar, size vermeye hazırlandıkları maaşı belirlenen skalaların ötesine taşır.
  • Pazarlık doğası gereği karşılıklı taviz verilerek noktalanır. İstediğiniz rakam üzerinde aşırı ısrardan kaçmalısınız. Size sunulan artılar karşılığında siz de küçük indirimlere yanaşabilirsiniz.
  • Karşınızdaki kişi bir an önce bu maaş diyalogunu bitirme yönünde sinyallerle sizi yıldırmaya çalışabilir, sükunetinizi muhafaza edin. Maaş pazarlığı aynı zamanda kişiliğinizin en çok deşifre olduğu anlardır. Sizi en çok bu andaki tavırlarınızla hatırlayacaklardır.
  • Her iki tarafın da sonuçtan memnun olmasını istediğinizi belli edin.
  • Kaçınmanız gereken bir başka şey de almakta olduğunuz maaşla ilgili yalan söylememek. Kimin, nereden işin doğrusunu öğrenebileceğini asla bilemezsiniz.

  KAÇINILMASI GEREKEN HATALAR

  • Maaş pazarlığına çok çabuk başlamak
  • Karşı tarafı görüşmeyi bitirmekle tehdit etmek
  • Sadece maaş konusunda pazarlık etmek
  • Eğitim düzeyinizin daha yüksek bir başlangıç maaşını garantileyeceğinizi düşünmek
  • Büyük bir indirimi itirazsız kabul etmek
  • Maaş konusunu gereğinden fazla uzatmak
  • Görüşmenin sonunda maaş talebinizi yineleyip altını çizmek.


  İYİ BİR SONUÇ İÇİN İPUÇLARI

  • Hedefinizi yüksek tutun ama gerçekçi olun
  • İsteklerinizi açıkça belirtin
  • Karşınızdaki kişinin bir adım atmasına siz de bir adımla karşılık verin
  • Karşınızdaki kişinin isteklerini tahmin edin
  • Birkaç seçenek oluşturun
  • Nesnel kriterlere odaklanın
  • Mutlaka hazırlık yapın

   
Patronunuzla Maaş pazarlığı yaparken dikkat etmeniz gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maaş pazarlığı yaparken dikkat!

  Maaş pazarlığı yaparken dikkat!

  diyetisyen maaşları beslenme ve diyetetik maaşları diyetisyenlerin insan kaynakları uzmanı maaşı güzellik uzmanı İtiraf edelim, çoğumuz maaş pazarlığında iyi değilizdir. Kabul, bu bir yetenek ancak yine de bazı ipuçları iş görüşmesinde veya zam talep ederken işinize yarayabilir Türkiye’nin en ünlü televizyoncularından biri, her transferde yeni bir ekip kurarken insan seçimini nasıl yaptığı...
 2. Reçel yaparken dikkat etmeniz gerekenler

  Reçel yaparken dikkat etmeniz gerekenler

  Reçel yaparken unutmamanız gereken minik ama lezzet garantili püf noktaları... Reçel yaparken temel kural, yumuşak ve sert meyvelere göre şeker işlemini yapmaktır. - Şeker ve suyu kaynatıp, içine atılan meyveler, yumuşak ve nazik olanlarıdır. Çilek, şeftali, kayısı, böğürtlen gibi... - Bir gece önceden şekere yatırılarak yapılan reçeller ise daha sert meyvelerle yapılır. Erik, incir, vişne,...
 3. Yazın Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Yazın Dikkat Etmeniz Gerekenler

  saç bakımı saç bakımı nasıl yapılır Yazın saç bakımı daha bir önem taşır melekler :) Güneş ışınlarına direk maruz kalan saçlar, kurur ve yıpranır. Bunun için yapmamaız gerekenleri aşağıda ki makalemizde kısaca anlatıyoruz :) Tatile çıkmadan önce saça perma, boya, balyaj gibi işlemler yaptırmaktan kaçınılmalıdır. Bu tarz kimyasal işlemler güneşin zararlı etkilerini artırır ve saçın daha...
 4. Kızartma Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Kızartma Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  kızartma nasıl yapılır kızartma yaparken kızartma yapmanın püf noktaları Sevgili melekler, yemesi son derece lezzetli olan kızartmaları sağlık açısından çok sık yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Ancak kızartma yaparken de dikkat etmeniz gereken hususları size hatırlatmak istiyoruz. Etrafa sıçrayan yağlardan, sinen kokulardan kurtulacağınız harika öneriler bu yazımızda... - Kızartma...
 5. Cilt Maskesi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

  Cilt Maskesi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

  cilt maskesi, cilt maskesi yaparken, cilt maskesi nasıl hazırlanır Sevgili melekler, sağlıklı ışıl ışıl parıldayan bir cilt için sık sık evde hazırlayabileceğiniz maske tarifleri veriyoruz sizlere. Ancak bu maskeleri hazırlarken bazı nktalara dikkat etmek gerekiyor. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak ve sağlıklı bir cilr sahibi olabilmek için dikkat etmeniz gerekenleri şöyle...

Sayfayı Paylaş