1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  paylaşımda 8 yaşın önemi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarda paylaşma duygusunun 8 yaşına doğru gelişmeye başladığı ortaya çıktı.
  Bu yaş çocuğu olan melekler,daha dikkatli olun..

  Paylaşan çocuk mutlu çocuktur.....

  İsviçre’nin Zürih Üniversitesi’nden Ernst Fehr ve ekibi, 3-8 yaşındaki 229 çocuğun davranışlarını inceledi.

  Araştırma sonunda "bencilliğin" 3-4 yaşındakilerde daha ağır bastığı, 8 yaşına doğru çocukların "arkadaşlarını düşünmeye" ve paylaşmaya meyilli olmaya başladıkları görüldü.

  İkili gruplara ayrılan çocuklara, verilen şekerlemeleri "bir bana, sana yok" ya da "bir sana, bir bana" şeklinde arkadaşlarına paylaştırma seçenekleri sunuldu.

  3-4 yaşındaki çocukların çoğunun arkadaşlarına şeker vermediği, 7-8 yaşındakilerinse "eşitlikten yana olduğu ve arkadaşlarının iyiliğini düşündüğü" görüldü.

  Araştırmada, paylaşmadan yana olan çocukların sınıf ya da okul arkadaşlarıyla şekerlemeleri daha çok paylaştıkları, başka gruptan çocuklarla paylaşmaya pek yanaşmadıkları da gözlendi.

  Araştırmacılar paylaşma konusundaki bu davranış değişikliğinin sadece sosyal şartlanmayla değil, gelişme sürecinde de edinildiğini, bunun genlere bağlı olabileceğini belirttiler.

  Araştırmanın ilginç noktalarından biri ise çocukların büyüdükçe daha cömert olmalarının yanı sıra birşeyin adil olup olmadığına ilişkin sezilerinin de gelişmesi oldu. Bu gelişmenin başka türlerde görülmediğini vurgulayan bilim adamları, hayvanların aksine, toplumların, birbirinden genetik olarak farklı gruplardaki ayrıntılı iş bölümü ve işbirliğine dayalı olduğunu belirttiler. Araştırma İngiliz Nature dergisinde yayımlandı.   
paylaşımda 8 yaşın önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 7 yaş öncesi eğitimin önemi

  7 yaş öncesi eğitimin önemi

  0 7 yaş arası oyunlar AÇEV, şimdi de 0-6 yaş dönemi eğitimin yaşamsal önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefliyor. AÇEV(Anne Çocuk Eğitim Vakfı), 14 yıla yayılan yoğun birikimi sonucunda okul öncesi ve yetişkin eğitimi alanlarında uzmanlaştıktan sonra, şimdi de 0-6 yaş dönemi eğitimin yaşamsal önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek ve daha fazla çocuğa okul öncesi eğitim hizmeti...
 2. 0-6 yaş arası göz muayenesinin önemi

  0-6 yaş arası göz muayenesinin önemi

  Araştırmacılar; 1997 senesinde Ulusal Veli-Öğretmen Derneği’nin ABD Beyaz Saray’da yaptığı “Erken dönemde çocuk gelişimi ve öğrenme” başlıklı konferansta beyne ait 5 önemli bulguyu vurguladılar: > Bir yaşından önce beynin gelişimi daha önceki bilgilerimizden daha hızlı ve yoğun olmaktadır. > Çevresel etmenler beynin gelişimini bildiğimizden daha fazla etkilemektedir. > Erken...
 3. 8 yaş gençleşin!..

  8 yaş gençleşin!..

  Estetik dünyasında geliştirilen teknikler, mümkün olan en az müdahaleyle, tepeden tırnağa, neredeyse 8 yaş gençleşmenize imkan tanıyor. Üstelik, bazen küçük kesiler, bazen de hiçbir kesi olmadan gerçekleştirilen bu yöntemler bir hafta gibi kısa sürede günlük hayatınıza dönmenizi de sağlayabiliyor. Estetik dünyası, daha genç ve güzel görünmemiz için her geçen gün yeni silahlarla...
 4. 7-8 yaş grubuna

  7-8 yaş grubuna

  8 yaş oyunları 7 8 yaş oyunları sekiz yaşındakiler için oyunlar 8yaş oyunu 7-8 yaş için oyun: Masalın sonunu kendin yaz Bu oyun çocuğunuzun yaratıcılığını harekete geçirecek ve yazma becerilerinin gelişmesine katkıda bulunacak. Gerekli malzemeler Masal kitapları Kağıt Kalem Nasıl yapacaksınız? Çocuğunuzla birlikte ünlü bir masal ya da öykü üzerinde düşünün. Bu çocuğunuzun o anda en sevdiği...
 5. velayet için çocuğun yaşının önemi olur mu?

  velayet için çocuğun yaşının önemi olur mu?

  Selam arkadaşlar. Benim sorum şu , boşanma durumunda çocuğumuzun velayetini almak istersek, hakimin kararında çocuğun yaşının bir önemi olur mu ?

Sayfayı Paylaş