PC Çalışırken kasadan çok ses geliyor neden ?

Uzman SühaN

Administrator
PC Çalışırken kasadan çok ses geliyor neden ?
Hepimizin başını agrıtır bilgisayar kasalarının içinden çıkan sesler.İşlemci ila fan arasında ısı iletimini saglayan araya sürülen macunun erimesi.(bu macunun erimisine neden olan şey de işlemcinin gereğinden fazla ısınması ve bu macunu eritmesi.burda yapacagınız tek iş arkadaşlar biraz macun sürmektir.(bu macunu özel bir maddedir ve her donanım bayisinden bulabilirsiniz.


işlemci ısındıgında bu ısıyı aradaki macun vasıtasıyla fana iletir dedik..Peki bu ses fandan çıkamazmıı elebetteki çıkar nasıl işlemci çok çalışarak ısınmasından dolayı bu macunu eritip sese neden oluyosa aynı şekilde fanında çok çalışmasıyla fanın içindeki tam ortadaki dişlilerin(işlemcinin markasının yazılı oldugu kagıdı kaldırdığınızda göreceksiniz)aşınmasından kaynaklanır ki bunun da nedeni fan çok çalışarak aradaki dişlileri aşındırır.burda çözüm yolu nedir diye sorarsanız her bayiden bulabileceginiz bilgisayar yagıdır.bir enjektör vasıtasıyla bu ortadaki dişlilere bir kaç damla yag damlatırsanız muhtemelen sorunu çözmüş olacaksınız .


3.jpg

Kasadan gelen bip sesleri ve anlamları

1-Sorun: Pc hoparlorlerinden kesik araliklarla kalin bir beep sesi geliyorsa .

1-Çözüm: RAM bellek takili degildir.RAM belleklerde bozukluk olabilir.RAM bellek yuvaya oturmamistir. RAM belleklerin yerine oturup oturmadigini kontrol edilip yerine oturmussa baska bir bellek ile degistirmek sorunu cozecektir.

2-Sorun: 8 kez kisa beep sesi geliyor.1 uzun 2 kisa beep sesi geliyor . 5 kisa beep sesi geliyor

2-Çözüm: Bu hatalarin 3’U de grafik karti ile ilgilidir . Ana kartla grafik karti arasinda bir uyusmazlik olabilir .Bu uyusmazlik genelde video RAM den kaynaklanir. Baska bir grafik karti deneyin.

3-Sorun : 6 kez kisa beep sesi geliyor.

3-Çözüm: Klavye islemcisinde problem olabilir. Baska bir klavye deneyin.

4-Sorun : Parity error (at hex ………..) System halted mesaji veriyor, (hex;hataya yol acan bellek biriminin 16’li (hexadecimal)adresidir).

4-Çözüm: Bellek okuma hatasi olabilir.Uzerinde parity(eslik biti)olmayan bir RAM modUl kullaniyor olabilirsiniz bu durumda ,CMoS SETUP ‘ta memory parity error check secenegi acik (enable)olabilir.Bu secenegi kapali (disable)duruma getirerek ;yada Uzerinde party olan RAM modUlleri kullanin.

5-Sorun : Iki sabit disk bagli ,system beklemeye basliyor ve ardindan C: drive error yada D: drive error hata mesaji veriyor.

5-Çözüm: BUyUk olasilikla sabit disk durum jumperlarinda bir yanlislik vardir.Ya da diskler arasinda bir uyum problemi vardir. Bu uyum problemini gidermenin yolu cogunlukla disk siralamasini degistirmekle cozUlUr. Eger yine cozUlmUyorsa ,bu iki disk arasinda bir problem var demektir.

6-Sorun: Bilgisayar hic komuta cevap vermiyor.

6-Çözüm : Sabit diske gelen gUc kablosu ters takilmistir.Yada sabit diski besleyen gUc kablosunda kisa devre vardir. Kablolari gozden gecirin. Sabit diski tutan vidalar uzun gelip sabit disk Uzerindeki karti kisa devre etmektedir.Vidalari gozden gecirin. Sabit disk bozuk olabilir.

7-Sorun: Hicbir sekilde iki disk baglanamiyor.

7-Çözüm: Iki disk arasinda giderilemez bir uyumsuzluk olabilir.kontrol kartlarindan gelen kabloda problem olabilir .Ya da kontrol karti ikinci diski desteklemiyordur.baska bir kablo ve kontrol karti deneyin.

8-Sorun : Missing operation system hatasi veriyor.

8-Çözüm:Sabit disk parametreleri CMoS setup ‘a yanlis girilmistir. Eklerden yararlanarak dUzeltin.Yada bu sabit disk baska bir bilgisayarda farkli CMoS degerleriyle formatlanmistir. A:sUrUcUsUnden acip sabit diske sistem transferi yapin.

9-Sorun : No fixed disks present . Hatasi veriyor.

9- Çözüm : FDISK komutu kullanildi.Sistem sabit diski tanimiyor.CMoS sutup ve kablo baglantilarini gozden gecirin.

10-Sorun: Bilgisayariniz sorunsuz aciyor ancak DoS yUkleme aninda birden resetleniyor.

10-Çözüm: Anakart Uzerinde mikro islemciye ait jumper ayarlarinda eksiklik olabilir. ornegin 3v luk bir mikro islemciyi 5v ile besliyor olabilirsiniz. Bu jumper ayarlarini anakart kullanici kilavuzundan dUzeltin.

11-Sorun: CMoS setup ayarlarini yaptiktan sonra saklayip bilgisayar yeniden acildiginda ayarlarin sifirlanmis olmasi.

11-Çözüm: Anakart Uzerinde CMoS pilinde sorun vardir. Pil bozulmus yada CMoS devresinde bir problem vardir.oncelikle pili degistirmeyi deneyin.Bircok anakart Uzerinde CMoS u sifirlamak icin bir jumper vardir.Bu jumper yanlis konumda olabilir.Anakart durumunu gozden gecirin.

12-Sorun: on paneldeki isiklar yaniyor sabit diskin motoru calisiyor gUc kaynagi motoru calisiyor bunlara ragmen ekran karanlik.

12-Çözüm: GUc kaynagindan anakarta voltaj gelmiyor olabilir.baglanti uclarini cikararak voltaj degerlerini olcUn. Voltaj degeri normal ise ; I/o karti, anakartla uyumlu olmayabilir. Mikro islemci ayarlari yanlis yapilmis olabilir. Anakarti gozden gecirin bozuk olabilir.

13-Sorun: GUc kaynagindan cok ince bir ”zzz” sesi geliyor. Fan bir an donUp duruyor.

13-Çözüm: Anakartin, kasaya oturdugu noktada bir kisa devre vardir. Sabit disk ve disket sUrUcUye giden kablolardan biri kasa icinde sikismis olabilir.

14-Sorun: Sistemde kisa devre var .

14-Çözüm:

-Anakarta gelen besleme kablolarini cikarin.

-Sabit disk ve disket kablolarini cikarin.

-Sabit disk ve disket sUrUcUye I/o kartindan gelen bilgi kablolarini cikarin.

-I/o kartini cikarin.

-Grafik kartini cikarin.

Bu adimlari her denedi ginizde bilgisayari yeniden acin.sorunun cozUldUgU adimda durun.

15-Sorun: Sabit diskten rahatsiz edici bir ses geliyor.


15-Çözüm: GUc kaynagindan gelen power kablosunu degistirin. I/o kartindan gelen bilgi kablosunu cikarin. Sabit dikin motoru ile ilgili sorunu olabilir.


16-Sorun: Disket sUrUcUnUn isigi devamli yaniyor.


16-Çözüm: Disket sUrUcU bilgi kablosu ters takilmis olabilir. Kabloyu gozden gecirin.Bilgi kablosunun kivircik ucu her zaman A sUrUcUsUne takilmalidir.


17-Sorun: Disket sUrUcU disketi okumuyor yada hatali okuyor.


17-Çözüm: Disket sUrUcU CMoS setup’dan yanlis tanimlanmis olabilir. ornegin 1.44yerine 720 tanimlanmis olabilir. Disket sUrUcUnUn kablosu arizali olabilir. I/o kartinin disket sUrUcU arabirimi bozuk olabilir.kontrol edin. Disket bozuk yada formatsiz olabilir.baska bir disket deneyin.


18-Sorun: Bilgisayar cok agir calisiyor.


18-Çözüm: Bilgisayarinizin kac mhz de calistigini Landmark Test Speed Version 2.0 programi yardimiyla test edin. TURBO anahtarini ve kablosunu gozden gecirin. Mikroislemci hizi anakartin saat hizina uygun olmayabilir anakartin kullanma kilavuzunu gozden gecirin.


19-Sorun: Bilgisayar ”C:>”durumunda iken cakiliyor (kilitleniyor). Numlock tusu,numlock isiginin durumunu degistirmiyor.


19-Çözüm: Boyle durumlarda genellikle bilgisayarin resetlenmesi gerekir. Sorun CMoS ayarinda olabilir.CMoS setup’a girerek Load Bios Defaults secenegini isletin. Bu secenek yapilmis tUm tanimlari geri alir. Buna sabit disk ve disket sürücü degerleri dahil degildir. Bu sorun sabit disk Uzerinde bed(bozuk)sektore de neden olabilir.CHKDSK komutunu kullanarak disketteki bozuklugu gorUntUleyin.


20-Sorun: Bilgisayariniz az bellek sayiyor.


20-Çözüm: Bu genellikle bir sorun degildir. Golge ram kullanimindan kaynaklanmaktadir.Golge ram kullanimi,genisletilmis bellegin bir kisminin BIoS RAM ve Video BIoS ‘tan gelen veriler icin ayrilmasidir.Bu nedenle golge RAM ;bir RAM kaybina neden olmaktadir. Bazi CMoS setup’lar golge RAM secenegini kapatmaya izin vermektedir


Yada Kısaca :

1 bib açılırken bilgisayarınız sağlıklı bir şekilde açılıyor demek !
ton yok = guc yok
devamli ton = guc kaynagi arızalı
devamli kısa ton = arızalı ana-kart
1 uzun = Ram yenileme
1 uzun, 1 kısa = arızalı ana-kart veya ROM-Basic
1 uzun, 2 kısa = video kart hatası veya dip switch (XT icin )
1 uzun, 3 kısa = Ekran kartında hata
1 kısa = Normal Açılış
2 uzun, 1 kısa = monitör adaptör senkro hatası
2 kısa = parity hatası (hafiza-ram toplam)
3 kısa = ilk 64 K RAM hatası
4 kısa = zaman sayacı arızalı
5 kısa = işlemci arızası (prosessor arızalı ) veya vidoe Ram **
6 kısa = klavye işlemcisi hatası
7 kısa = Sanal işlemci mode ayar (AT icin)
8 kısa = Video Ram yanlis yazma
9 kısa = ROM bios toplam hatası
 
Üst