1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Pedagoga gitmek

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Artık günümüzde bilinçli anne babalar, Pedagogtan “iyi anne baba olmak” için danışmanlık hizmeti alıyorlar. Eğer sizlerde almak istiyorsanız hiç beklemeyin derim meleklerim..
  Pedagoga gitmek

  Artık günümüzde bilinçli anne babalar, Pedagogtan “iyi anne baba olmak” için danışmanlık hizmeti alıyorlar. Onlar çocuklarını sadece iyi okullara göndermenin çocuklarının sağlıklı gelişimi ve geleceğindeki başarısı için yeterli olmadığını; 0-6 yaş dönemin çocukların gelişiminde önemli rol oynadığını biliyorlar. Çocuklarının “ilk öğretmeni ve Pedagogunu” olduklarını da bilen bu anne babalar, bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için işin ustasından Pedagogtan yardım alıyorlar.
  Bunu çocuğunuza uygun dille açıklayın
  Eğer şimdi bir Pedagoga gitmeye karar verdiyseniz önce bunu ona uygun dille açıklayın. Eğer çocuğunuz 3-6 yaş arasındaysa, “seni bir oyun ablasıyla, abisiyle tanıştıracağım senden ona bahsettim seni çok merak etti ve senle oynamak istiyor” gibi cümleler çocuğun bir sorunu olduğu için değil, özel olduğu için oyun ablasına (Pedagoga) gideceğini hissettirin.
  7-12 yaşta: “seni bir ablayla, abiyle tanıştıracağım, bu abla akıllı çocukları cok seviyormuş. Senle tanışmak, çok eğlenceli oyunlar oynayıp, biraz sohbet etmek istiyor”. 12-17 yaşta : “bir Pedagoga gidelim, bu konuda onun bir fikrini alalım.” 17-20 yaşta: “bunu bir uzmanla görüşelim. Telefonu bu istersen kendin arayıp, bir randevu alabilirsin” gibi cümlelerle açıklayabilirsiniz. Bu konuda randevu aldığınız Pedagogdan yardım isteyebilirsiniz.
  Çocuğunuzla ilgili önemli konuları not alın

  Pedagoga gitmeden önce önemli bulduğunuz olayları, hastalıkları, kritik dönemleri, iletişimde yaşadığınız zorlukları bir kağıda yazıp, bu bilgilerle randevuya gitmeniz, Pedagogun çocuğunuzu daha iyi tanımasına ve böylece daha sağlıklı değerlendirmeler yapmasına yardımcı olur. Pedagogtan hiçbir şey saklamayın.
  Her insan hata yapabilir. Anne baba olarak en iyi yapsakta, bazen en iyi olduğunu düşündüğümüz davranışlar, kararlar bile çocuğa zarar verebiliyor. Çocuğunuzun psikolojisine zarar verdiğinizi düşündüğünüz her davranışınızı, tutumunuzu samimiyetle, olduğu gibi Pedagoga anlatın ki çocuğunuzla ilgili gerçekçi bir değerlendirme yapılsın.
  Çocuğunuz Pedagogu sevmeli
  Bazen Pedagog ne kadar uzman olursa olsun çocuk bu Pedagogla görüşmek istemeyebilir. Bu ilk görüşmede belli olur. Elektirikleri uyuşmaya bilir. Kendini ona yakın hissetmeyebilir. Bu ne Pedagogun hatası ne de çocuğundur. Eğer çocuğunuz o kişiye ısınmadıysa, onu zorlamayın ve çocuğunuzun seveceği başka bir Pedagog bulun. Çünkü Pedagoga severek gitmesi, başaralı oranını arttırır.
  Pedagogla işbirliği içinde olun
  Çocuklarla iletişimde tutarlı davranmak çok önemlidir. Eğer Pedagogun önerilerini aynen uygulamazsanız, uygulanan program başarılı olmayacaktır. Başarı sizin işbirliğinize bağlıdır. Çünkü bir kaç seansla Pedagogtan mucizeler beklemeyin. Pedagog size yol gösterir eğer bu yolu izlemekte başarısızsanız, bu çocuğunuzun ya da Pedagogun başarısızlığı değil, sizin başarısızlığınız olacaktır.
  Pedagogun sihirli deyneği yok!
  Çocuğunuzun psikolojisine ciddi zararlar vermeden önce, bir sorun yokken de düzenli olarak Pedagogdan yardım almalısınız. Pedagoga çocuğunuzu, psikolojisi ciddi boyutlarda bozulduktan sonra getirip, çocuğunuzu bir kaç seansla tedavi etmesini beklemeyin. Pedagogun çalışmaları somut değildir ve sonucu kısa bir sürede somut olarak görmeniz mümkün olmayacaktır. Bir tedavi süreci: ilk aylar hafta bir veya iki; sonra ayda bir; 3 ayda bir kontrol ve 6 ayda bir takip seanslarından oluşur. Bu süre çocuğunuzun tedaviye verdiği cevaba göre değişir.
  Biz Pedagogların dileği; bize sadece anne-baba eğitim danışmanlığı için gelmeniz, çocuğunuzun psikolojisi bozultuktan sonra tedavi süreci için değil. Unutmayın çocuklarınınızın başarılarından da başarısızlıklarıdan da siz sorumlusunuz. Bilerek bilmeyerek yaptığınız herşey onların ruhsal dünyasında farklı etkiler yaratacaktır. Çocuklarınız aldına aldığınız kararların doğruluğunu bir kere daha düşünün ve bunun onların ruh sağlığını nasıl etkileyeceğini değerlendirin.   
 2. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Çocuğumuzun sağlığı için ne gerekliyse onu yapmalıyız elbette.Çocuğum olursa dikkat edicem...
   
 3. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  ben hiç götürmedim.kendim pedagoji eğitimi de aldım .övünmek gibi olmasın :D
   
Pedagoga gitmek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gİtmek

  Gİtmek

  "Senden gitmem gerek." diye başlayan bir giriş yapmam gerek. Farkındayım. Senden gitmem gerek de bunu sana nasıl anlatacağım. Tüm hücrelerim sana sevda çağlarken, nasıl inandıracağım seni büyüyü bozmamız gerektiğine. Ben seni "gerçekten" severken gidebilcek miyim ya da gitmeyi becerebilecek miyim, o da ayrı bir soru. Kendime soramadığım, sorduğumda yanıtsızlığına...
 2. hacca gitmek

  hacca gitmek

  Rüyasinda hacca gittigini görmek ha-yirla yorumlanir. Hacca gitmek üç sekilde tabir olunur: Dinde ol-gunluk, iste güzellik, kudrette celal. Mübarek yerlerden birine git-mek istedigi halde, buna kudreti olmadigini gören eger zengin ise fakir olur. Eger fakir ise, içinden çikamayacagi, basaramayacagi bir ise baslar, yaninda hacla ilgili bir sey oldugunu görmek, hayir ve hasenatta bulunacagina...
 3. Arkadan gitmek

  Arkadan gitmek

  Rüyada birisinin arkasindan gitmek, bir dostunuzun sevinçli bir haber vermek üzere sizi aramakta olduguna isaret sayilir.
 4. Pedagog Nedir?

  Pedagog Nedir?

  pedagog, nedir, ne iş yapar, nasıl çalışır, çalışma alanları, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Pedagog, 0-18 yaş arası çocuğunuzun, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal gelişiminde size yardımcı olmayı amaçlayan çocuk psikolojisi ve eğitimi uzmanıdır. Pedagoglar, öncelikli olarak çocuğunuzun ruh sağlığını korumaya yönelik çalışırlar. Sağlıklı bir biçimde zihinsel,...

Sayfayı Paylaş