Pedagoga gitmek

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Pedagoga gitmek
Artık günümüzde bilinçli anne babalar, Pedagogtan “iyi anne baba olmak” için danışmanlık hizmeti alıyorlar. Eğer sizlerde almak istiyorsanız hiç beklemeyin derim meleklerim..

Pedagoga gitmek

Artık günümüzde bilinçli anne babalar, Pedagogtan “iyi anne baba olmak” için danışmanlık hizmeti alıyorlar. Onlar çocuklarını sadece iyi okullara göndermenin çocuklarının sağlıklı gelişimi ve geleceğindeki başarısı için yeterli olmadığını; 0-6 yaş dönemin çocukların gelişiminde önemli rol oynadığını biliyorlar. Çocuklarının “ilk öğretmeni ve Pedagogunu” olduklarını da bilen bu anne babalar, bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için işin ustasından Pedagogtan yardım alıyorlar.
Bunu çocuğunuza uygun dille açıklayın
Eğer şimdi bir Pedagoga gitmeye karar verdiyseniz önce bunu ona uygun dille açıklayın. Eğer çocuğunuz 3-6 yaş arasındaysa, “seni bir oyun ablasıyla, abisiyle tanıştıracağım senden ona bahsettim seni çok merak etti ve senle oynamak istiyor” gibi cümleler çocuğun bir sorunu olduğu için değil, özel olduğu için oyun ablasına (Pedagoga) gideceğini hissettirin.
7-12 yaşta: “seni bir ablayla, abiyle tanıştıracağım, bu abla akıllı çocukları cok seviyormuş. Senle tanışmak, çok eğlenceli oyunlar oynayıp, biraz sohbet etmek istiyor”. 12-17 yaşta : “bir Pedagoga gidelim, bu konuda onun bir fikrini alalım.” 17-20 yaşta: “bunu bir uzmanla görüşelim. Telefonu bu istersen kendin arayıp, bir randevu alabilirsin” gibi cümlelerle açıklayabilirsiniz. Bu konuda randevu aldığınız Pedagogdan yardım isteyebilirsiniz.
Çocuğunuzla ilgili önemli konuları not alın
Pedagoga gitmeden önce önemli bulduğunuz olayları, hastalıkları, kritik dönemleri, iletişimde yaşadığınız zorlukları bir kağıda yazıp, bu bilgilerle randevuya gitmeniz, Pedagogun çocuğunuzu daha iyi tanımasına ve böylece daha sağlıklı değerlendirmeler yapmasına yardımcı olur.
Pedagogtan hiçbir şey saklamayın.
Her insan hata yapabilir. Anne baba olarak en iyi yapsakta, bazen en iyi olduğunu düşündüğümüz davranışlar, kararlar bile çocuğa zarar verebiliyor. Çocuğunuzun psikolojisine zarar verdiğinizi düşündüğünüz her davranışınızı, tutumunuzu samimiyetle, olduğu gibi Pedagoga anlatın ki çocuğunuzla ilgili gerçekçi bir değerlendirme yapılsın.
Çocuğunuz Pedagogu sevmeli
Bazen Pedagog ne kadar uzman olursa olsun çocuk bu Pedagogla görüşmek istemeyebilir. Bu ilk görüşmede belli olur. Elektirikleri uyuşmaya bilir. Kendini ona yakın hissetmeyebilir. Bu ne Pedagogun hatası ne de çocuğundur. Eğer çocuğunuz o kişiye ısınmadıysa, onu zorlamayın ve çocuğunuzun seveceği başka bir Pedagog bulun. Çünkü Pedagoga severek gitmesi, başaralı oranını arttırır.
Pedagogla işbirliği içinde olun
Çocuklarla iletişimde tutarlı davranmak çok önemlidir. Eğer Pedagogun önerilerini aynen uygulamazsanız, uygulanan program başarılı olmayacaktır. Başarı sizin işbirliğinize bağlıdır. Çünkü bir kaç seansla Pedagogtan mucizeler beklemeyin. Pedagog size yol gösterir eğer bu yolu izlemekte başarısızsanız, bu çocuğunuzun ya da Pedagogun başarısızlığı değil, sizin başarısızlığınız olacaktır.
Pedagogun sihirli deyneği yok!
Çocuğunuzun psikolojisine ciddi zararlar vermeden önce, bir sorun yokken de düzenli olarak Pedagogdan yardım almalısınız. Pedagoga çocuğunuzu, psikolojisi ciddi boyutlarda bozulduktan sonra getirip, çocuğunuzu bir kaç seansla tedavi etmesini beklemeyin. Pedagogun çalışmaları somut değildir ve sonucu kısa bir sürede somut olarak görmeniz mümkün olmayacaktır. Bir tedavi süreci: ilk aylar hafta bir veya iki; sonra ayda bir; 3 ayda bir kontrol ve 6 ayda bir takip seanslarından oluşur. Bu süre çocuğunuzun tedaviye verdiği cevaba göre değişir.
Biz Pedagogların dileği; bize sadece anne-baba eğitim danışmanlığı için gelmeniz, çocuğunuzun psikolojisi bozultuktan sonra tedavi süreci için değil. Unutmayın çocuklarınınızın başarılarından da başarısızlıklarıdan da siz sorumlusunuz. Bilerek bilmeyerek yaptığınız herşey onların ruhsal dünyasında farklı etkiler yaratacaktır. Çocuklarınız aldına aldığınız kararların doğruluğunu bir kere daha düşünün ve bunun onların ruh sağlığını nasıl etkileyeceğini değerlendirin.

Çocuğumuzun sağlığı için ne gerekliyse onu yapmalıyız elbette.Çocuğum olursa dikkat edicem...

ben hiç götürmedim.kendim pedagoji eğitimi de aldım .övünmek gibi olmasın :D

Geri