1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  pekmezi küpten kadını kökten al!!!!

  Konu, 'Kadınlar' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Eş seçmede hem ailenin hem de akraba ve çevrenin fikri alınır. Eşler arasında denkliğe özen gösterilir. Özellikle kızın köklü bir aileden gelmesine, belli özelliklere ve değerlere sahip olmasına dikkat edilir. Kurulan ailenin sağlam temellere sahip olmasında bu seçim önemli rol oynar:
  “Davul dengi dengine çalar”.

  “Halayıktan (beslemeden) kadın olmaz, gül ağacından odun”.

  “Kenarın dilberi nazik de olsa nazenin olamaz”.

  “Kendinden küçükten kız al, kendinden büyüğe kız verme”.

  “Kız alan gözle bakmasın, kulak ile işitsin”.

  “Pekmezi küpten, kadını kökten al”.

  “Lafın azı uzu, çobana verme kızı; ya koyun güttürür, ya kuzu”.

  “Asili alması zor, saklaması kolaydır”.

  “Babasının mezarını görmediğin adama kız verme”.


  --------------------------


  Evlenirsem...


  Evlenirsem, tren yolculukları yaparken vagon penceresinden akan telefon direklerini saymaktan hoşlanmaz hale gelebilirim.

  Evlenirsem, ayaklarımı balkon demirine yasladıktan sonra, gözlerimi bulutlara dikerek "Tanrım bulutun içinden geçen bir bulut görmeden gözlerimi gökyüzünden ayırmayacağım" adlı şarkıyı söylemekten vazgeçebilirim.

  Evlenirsem, bir öykü kitabı kapağını saatlerce seyretmenin o anlatılmaz zevkini yaşayamayabilirim.

  Evlenirsem, bir edebiyat dergisinin mütevazı bürosunda, gri mi siyah mı yeşil mi olduğunu kestiremediğim çoraplarımı unutmayabilirim.

  Evlenirsem, kitaplarımın arasından çoraplarımın çıkma ihtimali azalabilir.

  Evlenirsem, Murat Güzel'le giriştiğim şiir öykü roman sohbetlerinin çıldırtan neşesini duyumsayamayabilirim.

  Evlenirsem, "Evleneceğim kızın gözleri ne renk olacak?" deme şansını kaybederim.

  Evlenirsem, kiminle evleneceğimi kendime bir milyon defa sorup cevap verememenin dayanılmaz güzelliğini yaşamaktan uzak kalabilirim.

  Evlenirsem, markete girdiğim zaman ekmeğin kaç para olduğunu bilmediğimi öğrenen tezgahtarın şaşkın yüzünü seyretme lüksümü yitirebilirim.

  Evlenirsem koluma bir saat takmam gerekebilir.

  Evlenirsem, evimi ziyarete gelen akrabalarımla araba fiyatlarından, kooperatif senetlerinden konuşarak dizi filmler izlemek zorunda kalabilirim.

  Evlenirsem Konya'da yeni bir edebiyat dergisinin çıktığını evimi telefonla arayan bir dost aracılığıyla öğrenme yanlışına düşünebilirim.

  Daha da kötüsü, eğer evlenirsem, "Bir izdivaç mecmuasında böyle abuk bir yazının ne işi var" diyenlerden olabilirim.

  Edebiyat dergilerinin temel atma törenleri bensiz yapılır.

  O zaman öykü üzerine kurulan cümlelerde ela gözlerimin izi olmayabilir.

  O zaman kitapçıların hüzünlü tavanlarına uzanan cıgara dumanlarından bir kıvrım olsun, benim dudaklarımdan yükselmeyebilir.

  Hayır hayır. Beni mazur görün. Henüz mutsuz olmak yani mutlu olmak istemiyorum.

  Düşünün, bir edebiyat dergisi bir kitapçı vitrininden beni süzüyor ve ben fark etmeden geçip gidiyorum.


  ALINTI


   
pekmezi küpten kadını kökten al!!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir kadın, altı rol.

  Bir kadın, altı rol.

  Tek ve basit bir hayat yaşadığınızı sanıyorsanız, yanıldığınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü her kadın, yaşam içinde farklı roller üstlenir. Ve asıl önemli olan, bu rollerin tadını çıkarmayı bilmektir. Sevgili, eş, anne, evlat, olgun kadın, genç kız... Biz kadınlar gündelik hayat içinde adeta kılıktan kılığa girer, hatta ara sıra bu kadar fazla kimlikle başa çıkamayacağınız duygusuna kapılıp...
 2. Pekmez

  Pekmez

  Rüyada pekmez gören bir kimsenin durumu iyileşir. Rüyada pekmez görmek durumun iyileşeceğini belirtir. Pekmez yemek, bol miktarda para kazanacağınıza işaret eder. Hatırı sayılır para veya maldır. Küple pekmez, ucu bucağı olmayan servettir.Rüyada pekmez görmek, varlikla yorumlanir. Pekmez satin almak, evinizden uzaktan gelecek bir yakinizin misafir edilecegine isarettir. Birisine pekmez ikram...
 3. Bir küp altın; iki güzel insan

  Bir küp altın; iki güzel insan

  Geçmiş zamanın birinde bir adam, bir çiftlik evi yapmaya karar verdi. Bunun için güzel bir yer aradı ve aradığı yeri sonunda buldu. Araziyi sahibinden satın aldı. Hemen işe koyuldu. Önce kendine güzel bir ev, daha sonra hayvanları için bir barınak yaptı. Geri kalan arazi üzerine ise meyve ağaçları dikmeye başladı. Bir gün arazide çalışırken kazmasının ucuna sert bir cisim takıldı. İçinden,...
 4. Altın küpe modelleri

  Altın küpe modelleri

  altın küpe modelleri 2011 altın küpe modelleri, 2011, modası burada arkadaşlar. Altın küpe mi alacak sınız? Henüz bir model belirliyemediniz mi? O halde biz size bu konuda bir nebzede olsa yardımcı olalım Melek'ler:) İşte size yılın modası oaln altın küpe modelleri;
 5. Birinin ''kadını'' olmak...(alıntı)....

  Birinin ''kadını'' olmak...(alıntı)....

  Başka hiç kimse tarafından dokunulmamak, konuşulmamak, bakılmamak hatta! Biraz korunmak, biraz şımarmak... Bir kaç çeşit yemek yapmak, İstiklal caddesinde sıkı sıkı elini tutmak, belki film izlemek ama mutlaka çekirdek çitlemek, bi yerlerde çay içmek, Pazar sabahı kahvaltısı etmek uzun uzun, sahilde yürüyüş yapmak gibi küçük ama zor heveslerim var! Neden mi? Herkesin eli tutulmaz,...

Sayfayı Paylaş