1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Penisilin Alerjisi Nedenleri,Belirtisi,Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  penisilin alerjisi,penisilin alerjisi nasıl anlaşılır,penisilin alerjisi belirtileri nelerdir,penisilin alerjisi nasıl engellenebilir,penisilin alerjisi ne zaman ortaya çıkar,penisilin alerjisi hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  Penisilin alerjisi, bağışıklık sisteminin penisilin ve benzer içerikli diğer antibiyotiklere karşı gösterdiği aşırı tepki olarak adlandırılır. Bir kişide penisilin alerjisi varsa ortaya çıkacak reaksiyonlar deri döküntüsü gibi hafif olabildiği gibi anafilaksi şeklinde yaşamı tehdit edecek boyutta ciddi de olabilir.
  Penisilin antibiyotikleri yaygın olarak boğaz ağrısı gibi bakteriyel enfeksiyonlar için reçete edilir. Ancak, penisiline karşı gelişen tüm olumsuz tepkiler penisilin alerjisinden kaynaklanmaz. Bazı insanlarda penisiline karşı alerjik reaksiyonlar gelişirken bazılarında hiçbir yan etki yaşanmamasının temel nedeni henüz netlik kazanmamıştır. Penisiline bağlı gelişecek alerjik tepkilerin önüne geçmenin en etkili yolu ise penisilin gurubu antibiyotiklerden kaçınmaktır.
  BELİRTİLER NELERDİR?
  Penisilin alerjisi belirtilerini taşıdığını söyleyen çoğu kişide gerçek bir penisilin alerjisi yoktur. Bu kişiler penisilinle alakalı deri döküntüleri gibi reaksiyonlar yaşar. Ancak tüm reaksiyonlar alerji değildir. Penisilin alerjisini işaret eden belirtiler şunlardır:
  • Kurdeşen
  • Deri döküntüsü

  • Deride kaşıntı • Hırıltılı solunum
  • Dudaklar, dil veya yüzde şişme (anjiyoödem).
  Anafilaktik reaksiyonlar
  Penisilin antibiyotiğine karşı gösterilen en ciddi ve yaşamı tehdit eder boyuttaki alerjik reaksiyon anafilaktik şoktur. Anafilaktik reaksiyonlar çok hassas kişilerde penisiline maruz kaldıktan hemen sonra gelişir. Anafilaksi belirti ve bulguları şunlardır:
  • Nefes darlığı
  • Hırıltı solunum
  • Tansiyon düşmesi
  • Boğaz ya da dil şişmesi
  • Baş dönmesi
  • Bilinç kaybı
  • Nabızda anormal hızlanma ya da düşme.
  Ne zaman doktora görünmelidir?
  Anafilaktik reaksiyon yaşanması durumunda 112 aranmalı ya da acil servise gidilmelidir. Bunun dışında penisilin antibiyotikleri aldıktan sonra gelişen şiddeti daha az reaksiyonlar için ise doktora görünmeniz önerilir. Mümkünse alerjik reaksiyonlar devam ederken doktora gidilmelidir. Bu şekilde belirtiler varken gidilmesi tanı konmasında kolaylık sağlayacaktır.
  NEDENLERİ NELERDİR? NEDEN ALERJİ GELİŞİYOR?
  Vücutta alerjik reaksiyon gelişmesinin nedeni, bağışıklık sisteminin penisilini zararlı ve yanlış olarak algılamasından ileri gelir. Bağışıklık sisteminin yanlış algılaması sonucu penisilinle mücadele etmesi için “IgE” antikorlarının üretimi tetiklenir. Dolayısıyla bağışıklık hücreleri tarafından kan dolaşımına salınan kimyasallar alerjik bir reaksiyon ile ilişkili belirti ve bulgulara neden olurlar. Tüm bunların niçin herkeste değil de sadece bazı insanlarda gerçekleştiği ise hala belli değildir.
  Penisilin, beta-laktam antibiyotikler adı verilen bir ilaç ailesine aittir. Penisilin ve amoksisilin gurubu bu antibiyotik ilaçlar bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde dünya genelinde en çok kullanılan antibiyotik çeşitlerinden biridir. Nedeni ise penisilinin diğer antibiyotiklere nispeten hem daha ucuz hem de daha çok etkili olmasıdır. Etkili olduğu bakteriyel enfeksiyonlara cilt, kulak, sinüs ve üst solunum yolu enfeksiyonları örnek verilebilir.
  Ağızdan alınan veya enjekte edilerek vücuda verilen penisilin, vücuttaki bakterilerin büyümesini durdurarak etkisini gösterir. Penisilinin birçok çeşidi vardır ve her bir çeşidi vücudun farklı bir bölgesindeki farklı bir enfeksiyon üzerinde etkilidir. Sıkça reçete edildiği için aşağıdaki penisilin ailesindeki diğer ilaçların isimlerini de duymuş olabilirsiniz:
  • Amoksisilin
  • Ampisilin
  • Dicloxacillin
  • Oksasilin
  • Penisilin V
  • Piperasilin
  • Piperasilin ve tazobaktam kombinesi (Zosyn).
  Eğer penisilin ailesindeki ilaçlardan birine karşı alerjik iseniz, muhtemelen bu alerji penisilinle ilişkili diğer ilaçlara karşı da oluşur. Penisilin alerjisi olan bazı insanlarda “sefalosporinler” adı verilen penisilinle ilişkili diğer antibiyotiklere de alerjik reaksiyonlar gelişir.
  KİMLER RİSK ALTINDADIR?
  Diğer alerji türlerinde olduğu gibi penisilin alerjisinin de neden özellikle bazı insanlarda ortaya çıktığı tıbben hala merak konusudur. Ancak bazı faktörler penisilin alerjisi geliştirme riskini arttırmaktadır. Bu risk faktörleri şunlardır:
  • 20 ile 49 yaş aralığında olmak
  • Sık sık penisilin almak
  • HIV / AIDS li olmak
  • Kistik fibroz hastalığının olması
  • Geçmişte penisilin veya başka bir ilaca karşı alerjik reaksiyonlar göstermiş olmak.
  TESTLER VE TEŞHİS
  Teşhis konmadan önce kişinin penisilin ile ilgili öyküsü dinlenir ve gerekirse fiziki muayene de yapılarak belirtilere neden olabilecek diğer tıbbi sorunlar belirlenmeye çalışılır. Hayatı tehdit eden bir durum için tek etkili antibiyotik penisilin olmadığı ve diğer antibiyotiklere karşı alerjik olmadığınız sürece doktorunuz başka bir antibiyotik ilaç reçete edecektir. Aşağıdaki durumlarda penisilin alerjisi için test yapılması istenebilir:
  • Geçmişte penisilin alerjisi yaşamış fakat daha sonra ilaca duyarlılık kaybolmuşsa,
  • Tedaviniz için penisilin kullanmanız gerekirse,
  • Doktorunuz durumunuz için daha güçlü bir antibiyotik kullanmaktan sizi korumak istiyorsa alerji testi yapılmasını isteyebilir.
  Ciddi anafilaksi riskinden dolayı penisilin testinin tıbbi kontrolün olduğu bir ortamda uzmanlarca yapılması gerekir.
  Cilt testi
  Bu test ile vücudunuzun ilaca karşı duyarlılığı ölçülür. Aşağıdaki adımlar izlenir:
  • Az miktarda penisilin ön kol ya da arka kolunuzda bir yere enjekte edilir.
  • Eğer test edilen maddeye karşı alerjik iseniz, cildin test yapılan bölgesinde reaksiyon gelişir ve cildiniz kırmızı, kabarık bir hal alır.
  Penisilin için yapılan deri testlerinin sonucu negatif çıkarsa, doktorunuz penisilin veya aynı guruptaki diğer antibiyotikleri kullanabileceğinizi söyleyecektir. Şayet penisilin deri testi pozitif çıkarsa, büyük ihtimalle penisilin gurubu antibiyotiklerden kaçınmanız istenecektir.
  Kan testi
  Kan testleri bazı alerjik reaksiyonlar için kullanılsa da, şu anda penisilin alerjisini teşhis etmek için güvenilir bir sonuç verecek bir kan testi yoktur.
  TEDAVİ VE İLAÇLAR
  Eğer penisilin gurubu bir antibiyotik kullanımı sonucu alerjik reaksiyon yaşarsanız, yapmanız gerekenler şunlardır:
  • İlaç almayı durdurmalı ve alternatif başka bir antibiyotik için doktorunuza danışmalısınız.
  • Daha sonraki zamanlarda da penisilin kullanmaktan kaçınmalısınız.
  Penisilin alerjisi sırasında karşılaştığınız belirtilerin türüne göre tedavi seçeneği belirlenir.
  • Anafilaksi en nadir görülen ve en ciddi reaksiyonlara yol açan alerjik bir şok durumudur. Yaşamı tehdit edici özelliktedir. Tansiyon düşmesi ve nefes almada zorluk yaşama gibi belirtiler ortaya çıkarır. Acil epinefrin (adrenalin) enjeksiyonu yapılması ve acil servise gidilmesi gereken bir durumdur.
  • “Difenhidramin” etken maddeli antihistaminik ile tedavi yapıldığında ise deri döküntüleri ya da ürtiker (kurdeşen) gelişebilir. Daha ciddi reaksiyonlar ise oral veya enjekte edilebilir kortikosteroidler ile tedaviye devam edilmesini gerektirebilir.
  Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları
  • Eğer geçmişte penisiline karşı alerjik reaksiyonlar yaşamışsanız, herhangi tıbbi bir durumda bu durumdan doktorunuzu ve diş hekiminizi haberdar etmelisiniz. Çünkü size ilaç yazılacaksa bu durum göz önünde bulundurulacaktır.
  • Penisilin alerjisi teşhisi konmuşsa, sizdeki alerjiyi belirten bir uyarı bilekliği takmanız iyi olacaktır. Bu uyarı kartlarını ayrıca cüzdan veya çantanızda da taşıyabilirsiniz. Çünkü anafilaksi şoku bilinç kaybına yol açabilir ve acil müdahale gerektirir. Uyarı bilezikleri bu anlamada doğru ve zamanında tedavi fırsatı yaratır.
  NASIL ÖNLENEBİLİR?
  Penisilin de dahil olmak üzere tüm alerjileri önlemenin en etkili yolu alerjen maddelerden kaçınmaktır. Penisilin alerjisinde penisilin ve bu guruptaki diğer antibiyotiklerden kaçınmalısınız. Eğer mutlaka antibiyotik almanız gerekirse alternatif başka bir antibiyotik yazılır.
  Bazı enfeksiyon durumlarında mutlaka Penisilin kullanmanız gerekebilir. Eğer daha önce penisilin reaksiyonu yaşamışsanız deri testi yapılması gerekecektir. Yapılan deri testinde penisiline duyarlı olduğunuz ortaya çıkarsa, doktorunuz penisilin kullanımı için “duyarsızlaştırma” yöntemini önerebilir.
  Duyarsızlaştırma işlemi sırasında, penisilini ağızdan veya damar yoluyla küçük ama giderek artan dozlarda almanız sağlanır. Duyarsızlaştırma da alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bu nedenle hastane gibi kontrollü bir yerde uygulanması gerekir. Duyarsızlaştırma işlemi mutlaka penisilin almanız gereken durumlarda kullanılır. İlaç almayı durdurup bir süre sonra tekrar almayı düşünürseniz yine duyarsızlaştırma sürecinden geçmeniz gerekir.


   
Penisilin Alerjisi Nedenleri,Belirtisi,Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burun Kanaması Nedir ? Nedenleri ? Belirtisi ve Tedavisi

  Burun Kanaması Nedir ? Nedenleri ? Belirtisi ve Tedavisi

  burun kanaması,burun neden kanar,burun kanaması nedenleri,burun kanaması ilk yardım,kanayan buruna ne yapılır,burun kanaması nasıl durdurulur,burun kanaması hakkında tüm bilgiler,burun kanaması durdurma,burun kanaması nasıl geçer, Hemen herkes en az bir kez burun kanaması geçirmiştir. Çoğunlukla basit nedenleri olan ve birkaç damla şeklinde olup kolayca durdurulabilen Kanamalar, hayati...
 2. Göz Kapağı Tümörleri Nelerdir?

  Göz Kapağı Tümörleri Nelerdir?

  Tümör, kitle anlamına gelen bir terimdir. Halk arasında tümör denince ilke akla gelen kanserdir. Ancak tümör daha geniş kapsamlı bir tabir olup iyi huylu kitleleri de içerir. Göz bölgesinde iyi huylu kitlelere çok sık rastlanır. Bunların bazıları kesin tanı için bazıları da estetik kaygılarla çıkarılırlar. Bazısı ise takibe bırakılabilir. Fakat kötü huylu bir tümörden şüpheleniliyorsa...
 3. Unutkanlık neden olur?

  Unutkanlık neden olur?

  Gündelik hayatımızda belli bir orandaki unutkanlığı hepimiz normal karşılarız. Cep telefonunu evde bırakmak ya da yakın bir arkadaşın doğum gününü atlamak gibi durumlar can sıkıcı ve sinir bozucudur ama bu tip unutkanlıkların herkesin başına geldiğini biliriz, duyarız. Ancak benzer kazalar üst üste ve çok sık olmaya başladığında, hele bir de orta yaşlar geçilmişse, unutkanlık can sıkıcı olduğu...
 4. Kokulu akıntım var nedeni nedir?

  Kokulu akıntım var nedeni nedir?

  Uzmanlar kadınların% 96’ sının akıntı miktarının yumurtlama, gebelik ya da daha önce menstruasyon sırasında artırdığını belirtmektedir. Fakat unutmayınız ki, akıntınızda renk, yapı, miktar ya da kötü koku olması gibi bir değişiklik fark ederseniz bir doktora görünmek için zaman kaybetmeyiniz. Kadınlarda sarı vajinal akıntı genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebebiyle de meydana...
 5. Sık dışkılama zararlımıdır?

  Sık dışkılama zararlımıdır?

  Dışkılama sıklığının herkes tarafından kabul edilmiş genel bir sebebi yoktur. Bağırsak alışkanlıkları sağlıklı insanlar arasında büyük ölçüde değişmektedir. Bazı insanlar günde üç defa büyük tuvalete çıkma gereği duyarken bazıları ise haftada ancak üç kez dışkılama gereği duymaktadır. Dışkılamanın sıklığı ve nasıl olduğu zamanla değişebilmektedir. Bağırsak hareketlenmelerinde sıklığın dışında...

Sayfayı Paylaş