Perde ölçüsü nasıl alınır

  • Konbuyu başlatan Ayşegül AYRANCI
  • Başlangıç tarihi
Ayşegül AYRANCI

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Perde ölçüsü nasıl alınır
Ev dekorasyonunda perde ölçüsü almak biraz yetenek işidir. Farklı perde modellerinin seçimiyle ölçü alma şekillerinde de farklılıkların yer aldığı perde ölçüsü alma formatında doğru hareket etmek gerekmektedir. Perde ölçüsü alırken nasıl bir perde kullanacağımıza bağlı olarak hareket etmemiz gerekir. Perdeyi kullanacağınız mekan, oda büyüklüğü, oda tercihi gibi seçeneklerle farklı perde modellerinin uyumunu araştırarak doğru karar verebilirsiniz.

kruvaze-perde-olcusu-nasil-alinir.png

Ev değiştirdikçe perdemi değiştirmek istiyorum diyen bayanlardansanız bugünkü yazım sizler için faydalı olacaktır. Ya da perdemi yenileme niyetindeyim sorgulamasıyla baş başa kalıyorsanız bilgi arşivimden faydalanmayı deneyebilirsiniz. Ahşap ve jaluzi perde mi kullanmak istiyorsunuz o zaman alacağınız ölçü sadece kapanması gereken yerler için alacağınız ölçü olacaktır. Jaluzi perde ölçümü alırken aşağı- yukarı ve dikey hareket durumunu gözeterek pencere- kapı koluna çarpmayacak, pencere hizasını geçmeyecek şekilde ölçülendirme gerçekleştirmeye bakmalısınız.

olcu_al1_b.jpg

Stor perde kullanımı gerçekleştirmek içinde alacağınız ölçüde pencere yan duvarları, zemin ve tavan mesafelerini göz önüne alarak ölçü alma gayreti içine girmek olmalıdır. Ölçü alırken stor perdenin yer aldığı bölümde kalorifer peteği var mı ya da mermer çıkıntısı gibi çıkıntılar var mı konusuna dikkat etmelisiniz.
Dikey perde tercihinde bulunacaksanız dikkat edilecek hususlar bellidir. 9 cm enindeki bantların 180 derece dönebildiğini unutmamak gerektiği ve montaj edilecek yere uygunluk olup olmadığına dikkat etmek gereklidir. Direk duvara montajı gerçekleştirilemeyen bu perdeler 8-10-12 cm lik ayaklarla duvardan uzaklaştırılarak kullanılır. Bu hususa dikkat ederek ölçü alma işlemi gerçekleştirilir. Toplandığında yaklaşık 20 -30 cm arası değişen yer kaplama sorunu olan bu dikey perdeler toplandığında odada herhangi bir yerin açılıp kapanmasına engel olmayacak şekilde düşünülerek tercih edilmelidir.
maxresdefault.jpg

Katlamalı perdeler içinde genel olarak boy ölçüsü almaya gerek duyulmamaktadır. Katlamalı haliyle genel itibariyle perdenin düz ya da gerginlik durumuna göre yeterli kumaşın sunularak tasarlandığı dikim evlerinden faydalanabilirsiniz. Zaten bu perdeler küçük pencereler için çok daha işlevsel görünüm sunduğundan ölçü problemi çok da abartılacak noktaya gelmemektedir. Seçimleriniz ile hangi tarz perde tercih edeceğinize karar vererek ona göre web site ya da dikimevleriyle irtibata geçme tercihinde bulunabilirsiniz.
 
Üst