Perde temizliği nasıl yapılır?Perde temizliği ile ilgili genel bilgiler

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Perde temizliği nasıl yapılır?Perde temizliği ile ilgili genel bilgiler
bu konu;stor perde,tül perde ,perde temizliği hakkında bilgiler vermektedir


Camlarımızın elbisesi,evimizin gelin gibi görünmesini sağalayan perdelerin temizliğini doğru yapıyormuyuz,hanımlar..

Hepimizin evinde çeşit çeşit model model perdeler vardır.Oturma odasında stor,salonda uzun tülleri,mutfakta zebra perdeleri tercih ederiz.
Her çeşit perdenin temizliği aynı değildir.Birbirinden farklı temizleme yöntemleri bulunmaktadır.
Kumaş ve tül perdeleriniz sadece kuru temizleme özelliğine uygun olabilir.Viskon,şönil,tafta gibi kumaş özelliğinde olanlara sadece kuru temizleme uygulanabilir.Hangi perde modeli nasıl temizlenir gelin hep birlikte konumuza göz atarak öğrenelim

p-1a5.jpgKatlamalı perde temizliği
Katlamalı perdeler tül yada kumaştan dikilmiş olabilirler.Kumaşın cinsine göre yıkama veya temizleme yapılmalıdır. Mekanizma üzerindeki perdenin çıkarılıp takılmasında perdecinizden yardım alabilirsiniz. Yaıkamaya uygun katlamalı kumaşlarınızı 30 derecedeçamaşır makinanızda yıkayabilirsiniz.

Stor perde temizliği
Stor perdelerin temizliği için ilk önereceğimiz perdenin yerinde elektrik süpürgesinin fırçalı ucuyla tozunu almaktır.Stor perdeler aprelenmiş kumaşlardan hazırlandığı için yıkamayı fazla önermiyoruz. Fakat %100 polyester kumaşlar için yıkama uygun olabilir. Perdecinize danışarak kumaş hakkındaki bilgiyi almalısınız. Düzgün ve sert bir zemine perdeyi yayarak köpüklü süngerle temizleyebilirsiniz.

PVC dikey perde temizliği
PVC Dikey perde bantları su ve deterjandan etkilenmezler. Bantları perde üzerinde detarjanlı bezle silebilirsiniz.Daha detaylı temizlik için bantları taşıyıcı raydan çıkararak yıkamayapabilirsiniz.

Ahşap jaluzi ve ahşap stor perde temizliği
Ahşap perdeleri belli zaman aralıklarında kaz tüyü ya da fiber toz alıcılarla tozunu alaraktemizleyebilirsiniz. Yağ veya sigara isi olmuş ahşap jaluzi ve storları nemli bezle de silebilirsiniz.

Metal jaluzi perde temizliği
Plastik veya alüminyum jaluzilerinizin şeritlerini kapayıp toz alıcı tüylerle temizliğiniyapabilirsiniz.Diğer bir temizleme şekli olarak metal jaluzileri düzgün bir zemine yayarak sabunlu su püskürterek yıkayabilirsiniz.

Perde bantları alüminyum veya plastik olduğu için paslanmaz ,fakat jaluzinin alt ve üst kasasını yıkama işleminden sonra kurulayınız.Yıkama sırasında detarjan kullandıysanız perdeyi yerine asarak bantları açık şekilde kurumaya bırakınız.Aksi taktirde birbirine yapışan bantları ayırma esnasında bant üzerindeki boyalarda bozulma olabilir.

Screen stor perde temizliği
Kumaş yapısı cam elyafı olan screen stor, yıkama için uygun bir perdedir.Perdeyi mekanizmasından ayırarak düz bir zeminde fırçalayarak yıkayabilirsiniz.

Pilise - duette perde temizliği
Pilise ve düet perdeler narin perde çeşidi olduğundan kumaş katlarının bozulma riskine karşı sadece susuz bol köpüklü süngerle temizlemesini yapabilirsiniz.Yıkama talimatını kontrol ederek polyester içeriği fazla ithal kumaşları da 30 C'deki bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
12
Görüntüleme
4K
deryaxderya
D
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
Julieт
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Julieт
Julieт
Üst