Peri bacaları nasıl oluştu

mislinay

Yeni Üye
Üye
Peri bacaları nasıl oluştu
peri bacaları nasıl oluşmuştur peri bacaları nasıl oluşmuştur vikipedi vikipedi bacalarının oluşumu kısaca
Vadi yamaçlarından inen sel suşarının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla "Peribacası" adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur. Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üsy kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır.

Daha çok Paşabağı civarında bulunan şapkalı peribacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloku bulunmaktadır. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Yani şapkayı oluşturan kaya türü, gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklıdır. Bu peribacasının oluşumu için ilk koşuldur. Şapkadaki kayanın direncine bağlı olarak, peribacaları uzun veya kısa ömürlü olmaktadır.

Kapadokya Bölgesi'nde erozyonun oluşturduğu peribacası tipleri; şapkalı, konili, mantar biçimli, sütunlu ve sivri kayalardır. Peribacaları en yoğun şekilde Avanos- Uçhisar-Ürgüp üçgeni arasında kalan vadilerde, Ürgüp Şahinefendi arasındaki bölgede Nevşehir Çat kasabası civarında, Kayseri Soğanlı vadisinde ve Aksaray Selime köyü civarında bulunmaktadır. Peribacalarının dışında vadi yamaçlarında yağmur sularının oluşturduğu ilginç kıvrımlar bölgeye ayrı bir özellik katmaktadır.

Bazı yamaçlarda görülen renk armonisi lav tabakalarının ısı farkından dolayıdır. Bu oluşumlar Uçhisar, Çavuşin, Güllüdere, Göreme, Meskendir, Ortahisar Kızılçukur ve Pancarlı vadilerinde gözlenir.
Pasabag-Avanos-800x500.jpg

Yukarıdaki resim adeta peribacaları müzesi olarak nitelendirilen Avanos'un Paşabağı mevkiinden çekilmiştir. Peribacalarının oluşumu ndan olgunlaşıp bozulmasına kadar bütün evreler görülmektedir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
M

Misafir Melek

Forum Okuru
üye olacazmı peki

üye olacazmı ???

Merhabalar Üye olmak için lütfen aşağıdaki linki takip ediniz.

http://www.meleklermekani.com/register.php
 

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Peri bacaları çok esrarengir geliyor bana ne alakaysa değilmi:)
 
Ş

şevval şen

Forum Okuru
bence hiçte tuhaf değil .ben biliyorum hava sonucuyla taşlar aşındığında bu sonuç ortaya çıktı.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Çok güzel bir doğa eseri gidip görmek isterdim. bu arada suşarının değil. Lütfen Türkçemizi düzgün kullanalım.
 
Üst