1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Perianal Abse drenajı nasıl yapılır?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anal apse, makatta iltihaplanma sonucu irin toplanması ile oluşur. Genellikle makat salgı bezlerinin iltihaplanmasından köken alır ve yayılır. Bu bezlerin esas görevi, mukus salgılayarak dışkı çıkışını kolaylaştırmaktır.

  Acil cerrahi gerektiren iltihabi bir hastalıktır. Her yaş grubunda görülebilmekle birlikte 30-40 yaş arasında daha sık görülür. Erkekler de kadınlara oranla görülme sıklığı daha fazladır. Sıklıkla dışkı yumuşaklığının arttığı ilkbahar-yaz aylarında görülür. Sulu dışkı bezlerin algı çıkış noktalarını tıkayarak hastalığı tetiklemektedir. Yerleşim yerine göre apseler;  < Konu Resmi..>

  Perianal İntersfinkterik İschiorektal Supralevator Anal apse belirtileri nelerdir? Dışkılama sırasında makat bölgesinde ağrı ile başlar, daha sonra kızarıklık, şişlik ve sıcaklık artışı gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastalar ayrıca ateş , terleme, halsizlik ve makattan iltihap şeklinde akıntı olduğunu söylerler. Anal apse neden oluşur? Anal bölgeye uygulanmış cerrahi girişimler, anal bölge travması, anal fissür-fistül varlığı, daha önce geçirilmiş anal apse hikayesi, anal apse oluşumunda risk faktörleri olarak sıralanabilir.


  Bazen uzun süreli ishal sonrası oluştuğu gözlenmektedir.Aşırı alkol tüketimi ve aşırı kilo risk faktörleri arasındadır.Benim kendi hastalarımda tesbit ettiğim en sık anal apse sebebi kronik anal fissür mevcudiyetidir. Anal apse nasıl yayılır? Artan irin miktarının uyguladığı basınç nedeniyle intersfinkterik apse, kendini çevreleyen komşu dokulara yayılım gösterir, cilt altına doğru ilerler, perianal boşluğa ulaşır ve büyüyerek perianal apse oluşturur. Kaslar arasından yukarıya doğru ilerler ve supralevator boşlukta supralevator apseyi oluşturur. Ya da sfinkter kasını yanlamasına geçer ve iskiorektal apse halini alır.

  Anal apsenin tanı ve tedavisi geciktikçe, apse hızla yayılır ve komplek bir hal alır. Anal apsede tanı nasıl konulur? Çoğu hastada tanı için muayene yeterlidir. Bazen ultrason ve MR istenebilir. Anal apsede tedavi yöntemleri nelerdir? Anal apse tedavisinin amacı, makat bölgesine ait semptomları ve genel enfeksiyon durumunu düzeltmek, ayrıca apsenin komplike bir hal almasını veya anal fistül gibi bazı başka patolojileri tetiklemesini önlemektir. Anal apsenin tedavisi cerrahidir.

  Anestezi altında apse drenajı yapılır, insizyon için anüse en yakın yer seçilmelidir. Abse boşaltıldıktan sonra, ağrı, ateş ve diğer iltihabi bulgular hızla iyileşecektir. Bu iyileşme sürecinde antibiyotik ,ağrı kesici ve sıcak su oturma banyosu kullanılabilir. Cerrahi yöntemler sonrası antibiyotik tedavisi verilen hasta düzenli olarak takip edilir. Nüks oranı %10 civarındadır. Absesi olan hastanın hekime geç başvurması, apsenin yetersiz tedavisi ve apsenin yerleşim yeri fistül oluşum riski açısından önemlidir. Anal apsesi olan hastaların %30'unda fistül oluşumu görülür.
   
Perianal Abse drenajı nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Apse

  Apse

  Vücuttaki apse paradır. Büyüklüğüne göre yorumlanır.Vücudunuzda apse görmek, geçimsizlige yorumlanir. Vücudunun herhangi bir yerinde bir apse olan kimse, is hayatinda arkadaslari île, mahallesinde komsulari ile, evinde ailesi ile daimi geçimsizlik içinde yasar.
 2. Abla

  Abla

  Bakınız; Kardeş.Rüyada kendi ablasını görmek, yakında iyi bir haber alacağını veya bekarsa evlenebileceğini belirtir. Yaptığınız işte ya da ilerde yapacağınız bir işte karşılaştığınız zorluklar karşısında itibarlı birisi tarafından kollanıp gözetileceğiniz anlamında gelir. Rüyada kendi ablasını görmek, yakında iyi bir haber almak demektir. Bekarlara evlenebileceğini belirtir. Ablanızı veya...
 3. Aba

  Aba

  Bakınız; Hırka, Elbise.Rüyada abadan yapılmış bir elbise giymek, yoksul bir duruma düşülebilecek kederli ve üzüntülü bir dönem yaşanabileceğini belirtir. Renkli aba giyilmesi, hayırlı bir haber alınabileceğini, yırtık bir aba ise, yakın bir gelecekte maddi kazanç belirtir. Rüyada aba görmek, yolculukla yorumlanır. Rüyasında üzerine bir aba giymis oldugunu görmek, ferah bir kazanca ve mutluluga...
 4. Mum Nasıl Yapılır

  Mum Nasıl Yapılır

  Mum Nasıl Yapılır ben evde mum yapmak istiyorum sizce yapabilir miyim mum nasıl yapılır ki yahu :S
 5. Perianal apse nedir?Tedavisi nelerdir?

  Perianal apse nedir?Tedavisi nelerdir?

  bu konu;apse nedir?perianal apsenin tedavisi varmıdır hakkında bilgiler vermektedir Vücutta bir bölgede cerahat birikmesine apse denir.Abse oluşumunun vücut yüzeyindeki ilk belirtisi, dokunulduğunda ağrıyan, sert, kırmızı bir bölgedir. Perianal apse, anüs çevresinde yangı iltihap sonucu oluşan irin birikiminin tıbbi tanımlamasıdır. Sebep genellikle anal bezlerdeki enfeksiyondur. . En sık...

Sayfayı Paylaş