1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  perine bölgesi nedir? neden ağrır?

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  perine perine bölgesi nedir gebelikte genital bölgede ağrı ne demek PERİNE BÖLGESİNDE AĞRI

  Üç kilo yüz gramlık bir bebeğin perineden hiçbir hasara yol açmadan geçmesini bekleyemeyiz. Bebeğin doğumu sırasında perinenin bütünlüğü korunmuş olsa da bu bölge gerilmiş, berelenmiş ve genellikle travmaya uğramıştır. Tüm bunların sonucunda yaşanan hafif veya yoğun rahatsızlık duygusu normaldir.

  Bütün doğal doğumlarda yaşanan bir durum olan perinenin acıması, eğer bu bölge yırtıldı veya cerrahi olarak kesildiyse daha da artmaktadır. Bütün taze yaralar gibi epizyotominin veya yırtığın iyileşmesi de zaman alır. Bu genellikle 7-10 gün arasında değişir. Bu dönemde yaşanan tek başına bir ağrı yaranın mikrop kaptığına dair bir belirti değildir.

  Bakımı iyi yapılmazsa perine mikrop kapabilir. Hastanedeyken hemşire günde az bir kez perinenizi mikrop kapma açısından kontrol edecektir. Ayrıca loğusalık döneminizde perine bakımı ve hijyeni açısından da size bilgi verecektir. Böylece hem tamir edilen bölge, hem de genital bölge enfeksiyondan korunmaktadır. Bu yüzden epizyotomisi, yırtığı olmayan loğusaların da aynı önlemleri alması gerekmektedir.

  Perinenin on günlük bakım planı:

  Hijyenik bağınızı en az 4-6 saatte bir değiştirin. Öne veya arkaya kaymasını önleyin.

  Bağınızı önden arkaya doğru değiştirin; böylece kalın bağırsaklardan gelebilecek mikroplardan kaynaklanacak enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

  Dışkılama ya da idrar boşaltımından sonra perine üzerini ılık su (veya hekiminizin önerdiği antiseptik bir solüsyon) ile temizleyin. Gaz bezi, tuvalet kağıdı, hastanelerdeki hijyenik bezle yine önden arkaya doğru kurulayın.

  Perine bölgesindeki yara tamamen iyileşmeden elinizi bu bölgeye sürmeyin.

  Eğer bir yırtığınız oldu ve bu tamir edildiyse rahatsızlığınız daha da fazla olacaktır. Doğum yapan anneler aşağıdaki önerileri uygulayarak rahatladıklarını bildirmişlerdir.

  Ilık oturma banyoları, sıcak kompresler veya ısı lambası kullanma.

  Yara bölgesine üstüne soğuk alkol dökülmüş steril bir gazlı bez veya içine buz parçaları konmuş ameliyat eldiveni uygulayın.

  Krem veya sprey şeklindeki yerel anestezikler ya da hekiminiz tarafından önerilmiş hafif ağrıkesicileri kullanabilirsiniz.

  Yaralı olan bölgenin gerilmemesi için uzun zaman ayakta kalmayın veya oturmayın. Bir tarafınıza yatmak veya şişirilmiş yastığın oturmak ağrının azalması ve yaralı yerin korunması için yararlı olabilir.

  Kegel alıştırmalarının doğumdan sonra mümkün olduğunca sık yapılması kan dolaşımını hızlandırarak hem yaranın çabuk iyileşmesine hem de kas gerginliğinin gevşemesine yardımcı olur. Bu alıştırmaları yaparken bu bölgenin duyarsızlığından dolayı kendinizi alıştırma yapıyormuş gibi hissetmeyebilirsiniz; telaşlanmayın. Doğumdan birkaç hafta sonra duyarsızlık ortadan kalkacaktır.

   
perine bölgesi nedir? neden ağrır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulunç nedir neden ağrır

  Kulunç nedir neden ağrır

  kulunç nedir kulunç nasıl kırılır kulunç, nedir, tedavisi, ağrısı, ağrıları, belirtileri, hastalığı, nedenleri, nasıl kırılır, tedavi Eskilerden duymuşsunuzdur "kulunçlarım ağrıyor" diye, peki nedir kulunç neden ağrır ve nasıl bir tedavi yöntemi gerekmektedir; buyrun öğrenelim Melek'lerim:) Kulunç Kol, bacak ve gövdede sebebi tam açıklanmayan ağrılı durum. Tıp dilindeki ismi...
 2. Ayak bileği neden ağrır meleklerim karşılaşan var mı ?

  Ayak bileği neden ağrır meleklerim karşılaşan var mı ?

  Ayak bileğin neden ağrıyor, ayak bileğinin ağrısının anlamı nedir melekler, öyle çok fazlada iş yapan bir tip değilim ayaktada durmadığım söylenebilir. Ama ayak bileğim ağrıyor. Bu durumal karşılaşan kimse var mı bilekleri ağrıyan. Hangi hastalığın habercisi bu tşk.
 3. akdeniz bölgesindeki platolar nelerdir

  akdeniz bölgesindeki platolar nelerdir

  akdeniz bölgesinde bulunan platolar nelerdir isimlerini arıyorum teşekkürler.
 4. Makat bölgesi neden kaşınır ?

  Makat bölgesi neden kaşınır ?

  popo kaşıntısı nasıl geçer,popo makat neden kaşınır,makatta kaşıntı ve yanma tanısı,makat kaşıntısı nasıl geçer Pruritus ani de denilen anal (makat bölgesi) kaşınma sık rastlanan bir sorundur. İnatçı anal kaşıntı, çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülen bir durumdur. Çocuklarda bu durum, sık rastlanan bir parazit olan kıl kurdunun (E.vermikularis) varlığına bağlı olabilir. Erişkin yaşta...
 5. Başın arkası ve tepesi neden ağrır?

  Başın arkası ve tepesi neden ağrır?

  Baş ağrısı günümüz insanın en sık yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Bu sorun genellikle ağrı kesici, uyku ve dinlenmeyle geçebilecek bir sorun olarak algılanabilir ve önemsenmeyebilir. Oysa baş ağrısı çok nedenli ve çok çeşitli olabilir. Baş ağrısı neden olur? Bugün yüzlerce çeşidi tıp literatürüne geçmiştir. Bazı türleri susuzluk, yorgunluk, stres, yüksek tansiyon, adet dönemi ya da...

Sayfayı Paylaş