1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Peruk Nerede Doğdu?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  peruk, nedir, ilk olarak ne zaman kullanıldı, anavatanı, nasıl çıktı, ile ilgili bilgiler burada melekler


  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Hiç düşündünüz mü peruk kafalara ilk olarak ne zaman ve nerede yerleşti?

  Hemen söyleyelim,peruğun Mısır'da doğduğu kabul edilir.

  Ama peruğun ilk kullanımı şimdi olduğu gibi kelliği örtmek için değildi. Peruk ilk olarak Mısırlılar tarafından güneş ışığının etkilerinden korunmak için kullanılıyordu. Anlayacağınız tarihte önemli yeri olan diğer pek çok buluş gibi, peruk da iklim şartlarından ötürü doğmuş. Eski Mısır’da tamamen insan saçından, ya da at kılı ve insan saçının birleşmesinden peruklar yapılıyordu. Aynı zaman da siyah koyun yünü ve bitkisel yağlar kullanılarak da peruk üretiliyordu. Bu perukları takmak için saçlar tamamen kazıtılıyordu.

  Peruk (eski adıyla peruka) Eski Mısır’da makam ve rütbe belirtiyordu. Aynı zamanda kısa saçlı olmak da zenginlik ve kudret göstergesiydi. Eski Mısır’da saçın, saç biçiminin önemli olduğuna dair en önemli kanıtlar, mezarlarda bulunan taraklar, saç tokaları, aynalar, tıraş bıçakları. Malumunuz Eski Mısır’da kişiler önem verdikleri eşyalarıyla birlikte gömülüyorlar. Mezarlardan çıkan taraklar, tokalar, aynalar Eski Mısır’da saç bakımına, saçın görünüşüne ne kadar önem verildiğini gösteriyor.

  Mısırlılar için saçlar şimdi bizim için önemli olduğundan çok daha önemli bir simge. Günümüzde estetik kaygılardan ötürü insanlar saçlarına önem verirken Eski Mısır’da doğrudan bir sınıf sembolüydü saçlar, bu sebeple iki kişi aynı sınıftansa sadece peruk takmakla kalmıyor, birbirine çok benzer saç modellerini de tercih ediyorlardı.

  Sıcaktan korunmak için kullanılan ve yaygınlaşan peruklar böylelikle sadece sıcaktan korunma işlevi görmemiş önemli bir simge olmuştu. Önemli törenlere katılırken başka, sokağa çıkarken başka peruklar kullanıyordu insanlar. Peruk adeta bir elbise, bir aksesuar gibi kullanılıyordu.   
Peruk Nerede Doğdu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğumu nerede yapacaksınız?

  doğumu nerede yapacaksınız?

  doğum yöntemleri normal doğum arkadaşlar selam; doğumu nerede gerçekleştiriceksiniz karar verdinizmi? ben kozyatağı central da yaptım ve çok memnun kaldım
 2. Arkadaşlar Benjamin Franklin Nerede Doğdu

  Arkadaşlar Benjamin Franklin Nerede Doğdu

  Benjamin Franklin Nerede Doğdu bu konuda bilgisi olan arkadaşım ya da arkadaşlarım var ise aranızda lütfen bana bu sayfadan cevap versin.
 3. Gebe Meleklerimiz Doğumu Nerede Yapacaksınız ?

  Gebe Meleklerimiz Doğumu Nerede Yapacaksınız ?

  Sevgili gebe meleklerimiz, artık gün sayıyor, minik bebeğinizi kucağınıza almak için sabırsızlanıyorsunuz, biliyoruz :) Allah hepinizi sağlıkla bebeklerinize kavuştursun inşaallah :) Sizden ricamız doğumu yapacağınız yerle ilgili bilgileri ve nedenlerini paylaşmanız. Zira bu bilgiler sizin oturduğunuz şehirlerde oturanlara da ışık tutacaktır, fikir olacaktır. :tik: Evet, kısmetse doğum...
 4. İstanbul'da Doğum İçin Nereyi Tavsiye Edersiniz Melekler ?

  İstanbul'da Doğum İçin Nereyi Tavsiye Edersiniz Melekler ?

  Doğum yapmış olan Melekler, İstanbulda yaşayan ve doğum yapacak olan meleklerimize hangi hastaneleri tavsiye edersiniz ? Hangi özelliklerinden dolayı tavsiye edersiniz? Fiyatlar nasıl? Bildiklerimizi aktaralım, merak edenler de faydalansın :)
 5. Peruk takmanın dinimizce hükümleri

  Peruk takmanın dinimizce hükümleri

  peruk takmak harammıdır,peruk takmak günahmıdır,peruk takmak caizmidir,peruk takmak helalmi harammı hakkında bilgiler Sual: Peruk takarak sokağa çıkmak uygun mu? CEVAP Tam İlmihal’de diyor ki: (Kadının, insan saçını, kendi saçı arasına örerek birleştirmeyip de, kendi saçına iplikle, bez şeritle bağlamasının ve hayvan kılları eklemenin haram olmadığı, (İbni Âbidin)de, (Hadika)da ve (Fetava-i...

Sayfayı Paylaş