Petekli Kurbağa (Pipa americana)

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Petekli Kurbağa (Pipa americana)
rüyada kurbağa sürüsü görmek
PETEKLİ KURBAĞA veya öbür adıyla PİPA veya SURİNAM KURBAĞASI
(Pipa americana)


Bu kurbağa sarımsı veya kahverengimsi bir kurbağadır. Dişisi 20 santim uzunluğunda olabilir.
Bu kurbağanın en ilginç tarafı, yumurtalarını, sırtının derisindeki ayrı odacıklarda taşımasıdır. Keseli kurbağada olduğu gibi, bunlarda da yumurtaları taşıyan dişidir. Dişi, yumurtlamak üzere olduğu zaman döl yolunun içinden borumsu uzun bir yapı uzatır. Erkek petekli kurbağa bunu dişinin sırtına çevirir ve yumurtalar çıktıkça üzerine basar. Yumurtalar dişinin derisine yapışır ve her biri, ona mahfaza olmak üzere yavaş yavaş meydana gelen ayrı bir cebin içine çöker. Bu odacıklann her biri, yumurta kapsüllerinin bir parçasından gelişen bir kapakla örtülür. Bütün tetarilik safhalarını analarının sırtındaki oyuklarda hapiste geçirmiş olan minik petekli kurbağalar, birkaç hafta sonra meydana çıkarlar.
Petekli kurbağanın ilginç özellikleri: Petekli kurbağa başka bakımlardan da ilginç bir yaratıktır. Bütün vücudu ve bilhassa üggen biçimli kafası yassılmıştır. Olağanüstü ufaklıktaki gözleri bunun üst yüzeyinde ve" kesik hissini uyandıran burnunun arkasındadır. Dilsiz ağzının köşelerinde garip et çıkıntıları vardır. Ön ayak parmaklarından her birinin, dört dişli ve yıldızımsı bir ucu vardır. Derilerle birbirine bağlı çok uzun arka ayak parmakları, bir nevi kürek meydana getirerek, şaşılacak bir hızla yüzen hayvana yar dımcı olurlar. Petekli kurbağa hiç bir zaman isteyerek sudan çıkmaz. Karada hareketleri hantal olduğundan düşmanlarına kolay yem olur. Bu türün başlıca yiyeceği balıklardır: Yıldıza benzer parmak uçları hassas bir duygu organıdır. Bunlar bir ava değince, petekli kurbağa ağam açarak ileri atılır ve balığı yutar.
Amfibyumların pek azı bu petekli kurbağa kadar suya bağlıdır. Fakat aynı ailenin bir başka üye»i, «Afrika pençe tırnaklı kurbağası» (Xenopus laevis) da ender olarak karaya çıkar. Bu akraba tür, görünüş itibariyle petekli kurbağa kadar garip değilse de, parmaklarının ucunda boynuz maddesinden kertenkelemsi pençeler olmasıyle amfibyum'ların arasında eşsizdir.
 

Benzer İçerikler

*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
755
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Gül Hanım
Cevaplar
0
Görüntüleme
742
Gül Hanım
Gül Hanım
*GüMüŞ*
Cevaplar
1
Görüntüleme
998
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst