Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(S.A.V)'in Güzel Kokusu

T

TİTAN

Forum Okuru
Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(S.A.V)'in Güzel Kokusu
Peygamber Efendimizin Güzel Kokusu
Peygamber Efendimizin Güzel Kokusu Hakkında Bilgiİki cihan peygamberi Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(S.A.V)'in çok güzel koktuğunu, kendisini tasvir eden dini kitaplardan biliyoruz melekler :) Bu mübarek insanın birbirinden muhteşem özelliklerinden biri olan güzel kokusu hakkında ki rivayetleri kaynaklarından öğrenelim :)


gul-2f2.jpgPeygamber Efendimiz temizliğe çok önem verirdi. Kendisi sürekli mis gibi, tertemiz, hoş ve güzel kokar, Müslümanlara da temizliği tavsiye ederdi. Sahabelerden rivayet edilen bilgilerde Peygamberimiz sav in bu güzel özelliği hakkında detaylar aktarılmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Enes b. Malik (ra) şöyle ifade etmektedir:

Resulullah Efendimiz Medine sokaklarının birinden geçtiğinde O'nun misk gibi kokusu hemen sezildiğinden, halk o yoldan Hazreti Peygamberin geçtiğini söylerlerdi. Bizler, Peygamber Efendimizin gelişini, kokusunun güzelliğinden anlardık.

İbn-i Ebi Adi, Humeyd, Enes ra'den:

Resulullah (sav) ın elinden daha yumuşak ne bir yün kumaşı, ne de bir ipeğe hayatımda dokunmadım. Resulullah savin kokusundan daha güzel (kokan) bir kokuyu da koklamadım.

Muaz b. Hişam (ra) , babasından, Katade, Enesden şöyle rivayet etmiştir

Resulullah sav güzel kokusu ile tanınırdı. Resulullah (sav) güzel idi. Kokusu da hoş idi. Bununla beraber kokuyu severdi.

Cismi nazif temiz , kokusu latif hoş idi. Koku sürünsün sürünmesin, teni en güzel kokulardan ala kokardı.
 
Üst