1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Peygamber Efendimiz'den altın tavsiyeler

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  peygamberimizin kadınlara tavsiyeleri Bir gün, bir adam Peygamber Efendimiz'in yanına gelerek, "Size dünya ve ahiretle alakalı soracak sorularım var." der. Bunun üzerine Peygamberimiz o kimseye, "Ne istiyorsan sor." buyururlar. Ardından o kişi ile Peygamber Efendimiz arasında bizim de pek çok dersler çıkarabileceğimiz şu diyalog yaşanır:

  İnsanların en zengini olmak istiyorum. Kanaatkâr olursan insanların en zengini olursun.

  İnsanların en hayırlısı olmak istiyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Sen de insanlara faydalı ol.

  İnsanların en adaletlisi olmak istiyorum. Kendin için istediğini insanlar için de istersen insanların en adili olursun.


  İnsanlar içinde Allah'a en yakın, O'nun en has kullarından olmak istiyorum. Allah'ı çok zikredip anar ve hatırlarsan o zaman Allah'ın en has kulu olursun.
  Muhsinlerden, iyilik edenlerden olmak istiyorum. Allah'a, O'nu görüyor gibi ibadet et, her ne kadar sen O'nu görmesen de O seni görüyor.

  İmanımı kemale erdirmek istiyorum. Güzel ahlaklı olursan imanın kemale erer.

  Kıyamet günü nur içinde haşrolmak istiyorum. Hiç kimseye zulmetme, kıyamet günü nur içinde haşrolursun.

  MERHAMETLİ OL!

  Önce kendine ve insanlara merhamet et ki; Allah da sana merhamet etsin.

  Günahlarımın azalmasını istiyorum. İstiğfar ederek günahlarının bağışlanması için Allah'a yalvarırsan günahların azalır.

  İnsanların en kerimi olmak istiyorum. Allah'a kullarını şikayet etmezsen insanların kerimi olursun.

  Rızkımın bol olmasını istiyorum. Temizliğe devam edersen rızkın bol olur.

  Allah ve Resulü tarafından sevilmek istiyorum. O zaman Allah ve Resulü'nün sevdiklerini sev, sevmediklerini de sevme.

  Allah'ın bana kızmasından kendimi korumak istiyorum. Kimseye kızmazsan Allah'ın gazabından ve kızmasından kurtulursun. 3 Duamın kabul edilmesini istiyorum. Haramlardan sakınırsan duaların kabul olur.

  KUSURLARI GÖRME

  Allah'ın beni başkalarının yanında rezil etmemesini istiyorum. Namusunu koruyup iffetli ol ki; insanlar yanında rezil olmayasın.

  Allah'ın ayıplarımı, kusurlarımı örtmesini istiyorum. Kardeşlerinin ayıplarını örtersen Allah da senin ayıplarını örter.

  Benim günahlarımı ne siler? Gözyaşların, hudûun (saygıyla Allah'a kulluğun) ve hastalıklar.

  Allah yanında hangi iyilik daha faziletlidir? Güzel ahlak, tevazu, belalara sabır ve kazaya rıza.

  Allah yanında en büyük günah hangisidir? Kötü ahlak ve Allah'ın emirlerine karşı gösterilen cimrilik.

  Rahman Allah'ın rahmetini ne coşturur? Gizliden gizliye sadaka vermek ve sıla-i rahim (akrabaları ziyaret ve görüp gözetmek). 3 Cehennem ateşini ne söndürür?

  Oruç. (Ali el-Müttaki, Kenzu'l-Ummal, 16/127-129)

  alıntı


   
Peygamber Efendimiz'den altın tavsiyeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. peygamberimizden altın sözler

  peygamberimizden altın sözler

  peygamberimizden güzel sözler peygamberden güzel sözler peygamberimizden peygamberimize peygamberlerden ''alan el aldıgı şeyi sahibine geri ödemekle sorumludur.'' ''teyze anne makamındadır'' ''muhakkak ki kişinin amcası babası yerindedir'' ''şefaatim ümmetimden büyük günahlar işleyen içindir'' ''farz namazlardan sonra en faziletli namaz,gece namazıdır.'' ''gecede öyle bi saat vardır ki...
 2. Peygamberimizden Tavsiyeler

  Peygamberimizden Tavsiyeler

  peygamberimizden tavsiyeler Bu yazımızdaki tavsiyeler, bazı okuyucularımıza basit gelebilir. Ancak onlar 1400 sene öncesine hayali olarak seyehat ederlerse, akılları durduran bir hadiseyle ile karşılaştıklarını anlayacaklardır. Çünkü son senelerin keşifleri, Dünya tıbbını değiştirmiş olmasına rağmen, bu tavsiyelerin hiç birini değiştirememiş ve onlerı tavsite eden zatın (A.S.V.) büyüklüğü...
 3. Peygamber Efendimizden gıda tavsiyeleri

  Peygamber Efendimizden gıda tavsiyeleri

  Helalinden kazanmak ve yemek şartıyle bal ve yağmur suyu , her derde devadır. buyrulmuştur.(Hadisi şerif) Bir kimse ne kadar bakla yerse, Cenab-ı Hak o kimseden o kadar illeti çıkarır, buyrulmuştur.(Hadisi Şerif) Çörek otu ölümden başka her derde devadır, buyrulmuştur.(Hadisi Şerif) Tamamiyle faydalı olacağı niyetiyle patlıcan yemelidir. Fahr-i-alem sallallahu aleyhi ve sellem...
 4. Peygamber Efendimiz'in Bir Günü

  Peygamber Efendimiz'in Bir Günü

  peygamber efendimiz cuma günü neler yapardı hz muhammed zamanını nasıl geçirirdi Peygamber Efendimiz'in Hz.Muhammed (s.a.v.) bir gününü nasıl geçirirdi ibadetlerini nasıl yapardı :) Yeryüzünde günlük hayat sabah gün doğmadan başlar. Şebnemlerin oluşmasından, tomurcukların açılmasına; kuşların ötüşünden, nesimin esmesine varıncaya kadar hemen bütün varlık kendilerine mahsus dilleriyle gün...
 5. Peygamber Efendimiz'den (s.a.v) 10 Nasihat

  Peygamber Efendimiz'den (s.a.v) 10 Nasihat

  nasihat, peygamber efendimiz,kuran oku, salavati serif, namaz, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz PEYGAMBER EFENDİMİZDEN (s.a.v) ON NASİHAT 1-) Hergün okuyabildiğin kadar Kur'an oku, Peygamber (sav)'e de salatı çokca getir. 2-) Beş vakit namaz ile velevki iki rekat ta olsa gece ve kuşluk namazına devam et. 3-) Üzerine farz olan zekatı ver. Az da olsa hergün sadaka ver....

Sayfayı Paylaş