Peygamberimiz Hz.Muhammed'in Evden Çıkarken Okuduğu Duayı Biliyor musunuz ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Peygamberimiz Hz.Muhammed'in Evden Çıkarken Okuduğu Duayı Biliyor musunuz ?
Hazreti Muhammedin Evden Çıkarken Okuduğu Dua

Evden Çıkarken Okunması Gereken Dualar

Sevgili melekler, ettiğimiz dualar üzerimizde bir nevi kalkan vazifesi görür. Allah (C.C.)'ın adını anmak, tesbihatlarda bulunmak bela ve musibetlerden korumaya yardımcı olur. Daha önce paylaştığımız pek çok dua konumuza ilaveten bu kez evden çıkarken okunması gereken dualar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz...:)dua-26b.jpg
Peygamber Efendimiz her konuda olduğu gibi evden çıkarken okunacak dua konusunda da sözleri ile bizlere yol göstermiştir. Evden çıkarken okunacak dualar çeşitlidir. Bunlardan biri şöyledir:

"Bismillâh tevekkeltü alallâh. Lâ havle velâ kuvvete kuvvete illâ billâh."

"Allah'ın ismiyle (Allah'ın ismini söyleyerek) evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah'a dayandım. (O'na dayanıyor, O'na güveniyorum) Güç ve kuvvet ancak ve ancak Allah'ın yardımıyla olur."

Peygamber Efendimiz'in her sabah evden çıkarken okuduğu ve sahabe efendilerimize okumasını tavsiye ettiği dua şöyledir:

Bir insan sabah evinden çıkarken şöyle dua ederse:

Bismillâh, tevekkeltü alallâh, lâ havle velâ kuvvete illâ billâh bu durumda ona şöyle denir:

Sen hidayet üzeresin, bu dua sana kafidir ve sen korunacaksın. Şeytanlar da ondan uzaklaşır.

Peygamber Efendimizin evinden çıkarken okuduğu duâsı şöyledir:

"Bismillâh. Tevekkeltü alellah. Allahümme innî eûzü en udille ev udalle. Ev ezille, ev üzelle. Ev ezlime, ev uzleme. Ev echele, ev yüchele aleyye."

"Allah'ın ism-i şerifini zikrederek evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah'a tevekkül ediyorum. Allah'ım, doğru yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarını da düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yahut bunlara maruz kalmaktan sana sığınırım."

Bir kimse evine girerken şu duâyı okumalıdır:

"Allahümme inni es'elüke hayra'l-mevleci ve hayra'l-mahrec. Bismillâhi velecnâ ve bismillâhi harecnâ ve alellâhi -Rabbine- tevekkelnâ."

"Allah'ım! (Evime) her giriş ve çıkışımda senden hayır ve iyilik dilerim. (Hayırlı bir şekilde girmeyi ve hayırlı bir şekilde çıkmayı istiyorum) Allah'ım senin mübarek adını anarak (Bismillâh diyerek evimizden) çıktık. Rabbimiz Allah'a dayandık. Ey Rabbimiz sana tevekkül ettik (Sana dayanıp, sana güvendik)."
 

Benzer İçerikler

Üst