Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Peygamberimiz Hz.Muhammed'in Evlatlarının İsimleri Bilgileri

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri
  Peygamber Efendimizin Çocukları
  Sevgili melekler, Peygamber efendimizin üvey evlatları hakkında bilgi verdikten sonra bu konumuzda da Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere...  [​IMG]  1. Kasim (r.anh)
  Resulullah'ın 3 Oğlundan 1.sidir. Bunun için, Resulullah'a Ebu'I Kasım denildi. Nubuvvetden önce Mekke'de dünyaya geldi. Annesi, Hadicet-ul-Kubra'dır. 17 aylık iken vefat etti.

  2. Zeyneb (r.anha)
  Resulullah'ın 4 Kızından 1.sidir. Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya geldi. Nubuvveten önce, annesi Hatice'nin hemşirezadesi Ebu'I-As bin Rebi ile evlendi. Ebu'I-As, önce iman etmedi. Bedr gazasında esir olup, zevcesinin Medine'ye göndermek şartı ile bırakıldı. Kendi kardeşi ile gönderdi isede, kafirler Zeyneb'i yolda geri çevirdi. Resul aleyhisselam Zeyd bin Harise'yi Mekke'ye gönderip, Zeyneb'i gece Medine'ye kaçırttı. Ebu'I-As, hudeybiye gazasından sonra imana geldi. Zeyneb tekrar kendisine verildi. Hicretin 8. yılında, 31 yaşında vefat etti. Oğlu Ali, Mekke'nin fethinde Resulullahın devesinin arkasında idi. Zeynebin kızı Umame'yi Hazreti-i Ali kendine nikah eyledi.

  3. Rukayye (r.anha)
  Resulullah'ın 2. Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya geldi. Çok güzel idi. Ebu Leheb'in oğlu Utbe'ye nikah edildi. "TEBBET YEDA" suresi gelince, Utbe, düğünden önce boşadı. Vahy gelerek Hazreti-Osman'a nikah edildi. Birlikte 2 kere Habeşistan'a hicret ettiler. 22yaşında iken, Bedr gazasından önce hastalandı. Hazreti Osman'a bedr gelmeyip zevcesine hizmet etmesi emrolundu. Bedr zaferinin müjdesi Medine'ye geldiği gün defn olundu.

  4. Ummu Gülsüm (r.anha)
  Resulullah'ın 3. Kızıdır. Ebu Leheb'in 2. Oğlu Uteybe'ye nikahlandı isede. "TEBBET YEDA" suresi gelince, daha düğünleri olmadan boşadı ve Resulullaha üzücü sözleri söyledi. Resulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de. "YA RABBi! BUNA CANAVARLARINDAN BiRiNi MUSALLAT ET" diye beddua eyledi. Sam yolunda 1 aslan bunu parcaladı. Rukayye vefat ettikden sonra Vahy gelerek, Ümmü Gülsüm de Hazreti-Osman'a nikahlandı. Hicretin dokuzunda vefat etti. Namazını Resulullah kıldırdı ve defn olunurken kabri yanında durup, mubarek gözlerinden yaş döktü.

  5. Fatima (r.anha)
  Resulullah'ın 4. ve son Kızı'dır. Hz.Alinin zevcesi ve Hz.Ömer'in kayın validesidir. Nikah yapılırken 15 yaşında idi. Hz.Ali 21 yaşında idi. Hicreten 13 yıl önce, Mekke'de doğdu, 11 yılda 24 yaşında vefat etti. Hassan, Hüseyin ve Muhsin adında 3 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı oldu. Resulullahın soyu Fatima'dan türedi. Zeyneb, Abdullah Bin Cafer Tayyar ile nikahlanıp, Ali ve Ümmü Gülsüm isimli çocukları oldu. Bunlara, SERIF-I CAFERI denir.

  6. Abdullah (r.anh)
  Resulullah'ın Hadice-tul-Kubra'dan olan son çocuğudur. Nubuvvetden sonra doğup memede iken vefat etti. Tayyib ve Tahir'de denilir. Abdullah vefat edince As Bin Vail : "Muhammed ebter oldu" yani soyu kesildi dedi. Allahu Teala "INNA A'TAYNA" yani kevser suresi ile As kafirine cevap verdi.

  7. İbrahim (r.anh)
  Resulullah'ın Oğularının 3.südür ve çocuklarının sonuncusudur. Heraklius'un Mısır valisi olan Mukavkis'in hediye gönderdiği Maruye'nin oğludur. Hicretin 8. senesi tevellud edip, 1,5 yaşında iken vefat etti.
   
Peygamberimiz Hz.Muhammed'in Evlatlarının İsimleri Bilgileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in Dedesi Hakkında Bilgiler

  Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in Dedesi Hakkında Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Dedesi Peygamber Efendimizin Dedesi Kim Sevgili melekler, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) hayatı hakkında pek çok bilgi verdik şimdiye kadar. Merak edenler ya da unutanlar için bu konumuzda da Peygamber Efendimizin dedesi hakkında bilgiler veriyoruz sizlere... Peygamber Efendimizin Dedesi Abdülmuttalib'dir. Altı yaşında iken annesini kaybeden...
 2. Peygamberimiz Hz.Muhammed'in Üvey Evlatları Hakkında Bilgiler

  Peygamberimiz Hz.Muhammed'in Üvey Evlatları Hakkında Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Üvey Evlatları Kimlerdir Hazreti Muhammed'in Üvey Evlatları Hakkında Bilgi Sevgili melekler, Peygamber Efendimiz gerek aile hayatı gerekse sosyal hayatıyla hepimizin örnek alması gereken mübarek bir isimdir. Aile hayatı ile ilgili pek çok bilgiler verdiğimiz Peygamber Efendimizin üvey evlatları kimlerdir konusunda sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz bu...
 3. Peygamberimiz Hz.Muhammed'in ErkekÇocukları Hakkında Bilgiler

  Peygamberimiz Hz.Muhammed'in ErkekÇocukları Hakkında Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Erkek Evlatları Kimlerdir Peygamber Efendimizin Erkek Evlatları Hakkında Bilgi Sevgili melekler, Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V) 'in tüm çocukları Hz.Fatıma hariç kendisinden önce vefat etmiştir. Hiçbir erkek çocuğu yaşamayan Peygamber Efendimizin Erkek Evlatları Hakkında Bilgi vermek istiyoruz sizlere... Bazı kaynaklarda hiç erkek çocuğu olmamıştır...
 4. Peygamberimiz Hz.Muhammed'in En Sevdiği Hayvan Neydi ?

  Peygamberimiz Hz.Muhammed'in En Sevdiği Hayvan Neydi ?

  Peygamber Efendimizin En Çok Sevdiği Hayvan Hangisidir Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi Sevgili melekler, daha önce sizlerle paylaştığımız Peygamberimizin en sevdiği yemekler başlıklı konumuzun ardından bu kez de Peygamber Efendimizin En Çok Sevdiği Hayvan Hangisidir yanıtlamak ve Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi nasıldı bilgileri aktarmak istiyoruz kısaca......
 5. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in Göğe Yükselişi İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in Göğe Yükselişi İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Miraca Yükselişi Peygamber Efendimizin Göğe Yükseliş Mucizesi Sevgili melekler, her yıl Miraç Kandili olarak kutladığımız Peygamber Efendimizin Miraca Yükselişi ile ilgili bilgiler şöyle.. Mirac, merdiven demektir. Resulullah efendimizin göklere çıkarıldığı, bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Recebin 27. gecesidir. İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde,...

Sayfayı Paylaş