gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Peygamberimiz İnsanları İslama Çağırmada ki Üslubu

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  peygamberimizin islama daveti peygamberimizin islama çağrısı


  Sevgili melekler, bir misaifrimizin sorusu üzerine Peygamber efendimizin insanlığı İslam dinine çağrısı hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz :)

  [​IMG]

  Peygamberimiz (sav), tüm diğer elçiler gibi insanları doğru yola, Allah'a iman etmeye, ahiret için yaşamaya ve güzel ahlaka çağırmıştır. Bu daveti sırasında kullandığı yöntemler, konuları anlatış şekli, üslubu her Müslümana örnek olmalı, her Müslüman insanları dine davet ederken Peygamber Efendimiz (sav) gibi konuşmalı ve davranmalıdır.

  Peygamberimiz (sav) Kuran'ı tebliğ ederken, müşriklerin atalarından kendilerine miras kalan sapkın dinlerini tamamen değiştirmiş ve bu nedenle onların baskı ve karşı koymaları ile karşılaşmıştır. Ancak o Allah'ın emrine uyarak, onların baskı ve alaylarına hiçbir zaman aldırış etmemiştir.

   
 2. kediliDeli

  kediliDeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2012
  Mesajlar:
  79
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, birinin bir yanlışını gördümü açıkça o kişiyi rencide etmezdi,sen böyle böyle yapıyosun demezdi. Aranızdan bazı kimseler şöyle şöyle yapıyor, doğrusu şudur, Allah'ın emrettiği şudur şeklinde ikaz ederdi. Asla isme, kişiye hitab ederek o müslümanı küçük düşürmezdi.


  Yahudilere indirilen hakiki Tevrat'ta geçen, son peygamberin özelliklerinden biri de şudur: "“O’nun hilmi cehline sebkat etmiştir. Cahillerin şiddeti O'nun ancak hilmini artırır." Gerçekten de kafirler O'na ne kadar eziyet cefa ettiyse, O o kadar duacı, affedici olmuştur.



  Mekke'yi tek bir kan dökmeden, tek bir can incitmeden fethettiğinde müşrikler teker teker müslüman olduğunda, Hz. Vahşi aleyhisselam öldürüleceğinden korkup kaçmıştı. Çünkü Efendimizin amcası Hz. Hamza'yı korkunç bir şekilde öldürmüş, peygamberimize büyük bir acı yaşatmıştı Uhud'da. Fakat Efendimiz aleyhisselam onu affetti.
  Vahşi aleyhisselam bu derece affedicilik karşısında müslümanlığa geçti ve sahabe efendilerimizden biri oldu. Ah Vahşi'nin 'keşke'si.. Gizli saklı,kuytu köşelerden,uzaktan izlerdi peygamberini.. çünkü kendisini her gördüğünde amcası Hz. Hamza'yı hatırlayıp ağlıyordu Sevgililer Sevgilisi.. O'nu üzmemek için çıkmıyordu karşısına, çıkamıyordu..



  Taif'te yüzüne atılan taşlarla mübarek yüzü kan içinde kovulurken, dağlardan sorumlu melek yanına gelip, "emret şu dağı onların başına geçireyim" dediğinde; "bilmiyorlar.. bilselerdi yapmazlardı" diyerek onları bağışlamıştı..



  Peygamber Efendimiz aleyhisselatü vesselam,sadece Araplara değil, bütün dünya insanlarına gönderilmiştir.Müşrikler müslümanlığı seçmiyorlar diye kendisini o derece üzmüş, onlar için duyduğu aşırı şefkatten o derece ıstırap çekmiş ki; Rabbimiz bir ayetiyle kendisini teskin etmiş, kendisini bu kadar üzmemesini buyurmuştur:
  “Onlar iman etmiyor diye üzüntüden neredeyse kendini yiyip bitireceksin. Eğer dileseydik onlara gökten öyle bir mucize indirirdik ki, onun karşısında ister istemez boyun eğerlerdi.”(Şuara, 26/3-4)

  [​IMG]
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  peygamber insanları islam dinine çağrısı kaç yıl sürmüştür
   
Peygamberimiz İnsanları İslama Çağırmada ki Üslubu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Peygamber efendimiz (s.a.v) buyurdu ki

  Peygamber efendimiz (s.a.v) buyurdu ki

  peygamber efendimizin resimli hadisleri ''Ne dersiniz?Birinizin kapısının önünde bir ırmak olsa da, O kimse her gün bu ırmakta beş defa yıkansa,kirinden bir şey kalır mı?'' Sahabiler: O kimsenin kirinden hiçbir şey kalmaz,dediler. Rasulü Ekrem: ''Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah,beş vakit namazla günahları silip yok eder.''buyurdu....
 2. Hz. Muhammed insanları islama çağırırken nasıl bir yol izlemiştir

  Hz. Muhammed insanları islama çağırırken nasıl bir yol izlemiştir

  Başlıktada yazdım arkadaşlarım Hazreti Muhammet insanları islama çağırırken nasıl ir yol ve çizelge izlemiştir. Bu etkili olmuş ama neler yapmış acaba.
 3. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) 'nin Kur'an-ı Kerim'de ki Kıssası

  Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) 'nin Kur'an-ı Kerim'de ki Kıssası

  Hz Muhammedin Kurandaki kıssası Peygamber Efendimizin Kur'an Kıssaları Sevgili melekler, İslami Konular bölümümüzde Peygamber Efendimizin özellikleri ile ilgili bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu sayfamızda da Hz Muhammedin Kurandaki kıssası hakkında sizlere bilgiler veriyoruz.. Abdullah İbni Mektum Kıssası: Bir Kur’an âşığı olan Abdullah, Peygamber’imizin huzurunda bulunmak,...
 4. İslamda ruh çağırma diye bir şey varmı?

  İslamda ruh çağırma diye bir şey varmı?

  Sual: Ruhun mahiyeti nedir? Ruh uykuda, ölünce olduğu gibi bedenden ayrılır mı? CEVAP Ruhun mahiyetini bilmek imkânsızdır. Bir âyet-i kerime meali şöyledir: (Ruh hakkında soranlara de ki: Ruh Rabbimin işlerindendir, size az bilgi verildi.) [İsra 85] Aklın erdiği bilgileri anlayan, his organlarından beyne gelen duyguları alan, bedendeki bütün kuvvetleri, hareketleri idare eden, kullanan...

Sayfayı Paylaş