Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Peygamberimizin Fetaneti İle İlgili Bilgiler

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Hz. Muhammed (s.a.v) Fetaneti

  Peygamberimizin Fetaneti


  Sevgili melekler, en son paylaştığımız Peygamber Efendimizin Ahlaka Verdiği Değer konumuzun ardından bu sayfamızda da Hz. Muhammed (s.a.v) Fetaneti ile ilgili bilgiler vereceğiz sizlere...  < Konu Resmi..>  Fetanet; Üstün akıl, ince görüş, derin kavrayış, yüksek muha,keme, ulvi düşünce sahibi olmak demektir.

  Hz. Rasulullah (s.a.v) Efendimiz, bütün peygamberleri temsil ettiğinden, hepsinin ahlak ve sıfatlarını en güzel, en mükemmel şekliyle zat- ı şerifinde toplamıştı. Bu yüksek akıl ve idrakin bir neticesi olarak Allah tarafından kendisine az ve özlü konuşma özelliği verilmişti.

  Efendimizin yaşadığı devri, düşündüğümüzde; Bir taraftan sahabe, halledemediği şer'i meseleleri Allah Resulüne getirip onun halletmesini isterken, diğer taraftan da İslam'a girmek isteyen bazı insanların kafalarındaki terddüt ve şüpheler de cevap beklemektedir.Bir de buna ilave olarak Allah Resulünü çekemeyen ve kıskanan kitap ehlinin üretip piyasaya sürdüğü şüphe ve tereddütler vardır ki, bütün bunların altından kalmak ve sorulan sorulara doğru ve isabetli cevaplar vermek, ancak ve ancak peygamber mantığı, yani fetanetle mümkündür.

  Her peygamber, üstün bir idrak gücüne ve bunları beyan melekesine sahiptir. En muğlak ve mu’dil meseleleri dahi, kahvaltı yapma rahatlığı içinde halleder. Anlatırken de ifadelerinde aynı kolaylık vardır. Ve âdetâ her beyanları “sehl-i mümteni”dir. Yani, bu sözü dinleyenler, kendilerinin de aynı şekilde böyle bir söz söyleyebileceklerini zannederler; fakat teşebbüs ettiklerinde görecekler ki, onlar gibi söz söylemek, onlar gibi beyanda bulunmak mümkün değildir. Çünkü, aslında çok zor olan o meseleleri anlatmak, onlara Allah tarafından kolaylaştırılmıştır. Evet, nebilerde açan hitap çiçeğindeki revnak ve güzellik, başkalarında asla bulunmaz!..

  Nebinin huzuruna gelen her problem, muhakkak çözüm bulur. O mesele ne kadar bâkir ve ne derece zor olursa olsun, Nebi o mevzuda sanki kırk yıllık ihtisası varmış gibi konuşur. Bundan dolayıdır ki, Bernard Shaw, Allah Rasûlü (asv) hakkında şöyle demek mecburiyetinde kalmıştır:

  “Üst üste problemlerin çözüm beklediği şu dönemde, bütün problemleri kahve içme rahatlığıyla çözen Hz. Muhammed’e her devirden daha çok muhtaç bulunuyoruz...”

  Peygamber Efendimizin (s.a.s) mübarek akıl ve zekası, her türlü düşüncenin üstündedir. Onun pek yüksek aklı ve zekası yanında, en büyük dahilerin ve en parlak fikir adamlarının akıl ve dehaları pek sönük kalırdı. Bu gerçeğe, onun büyük hayatı pek güzel şahiddir. Arab Yarımadası'nın peygamberlik döneminden önceki durumu ile, peygamberlik döneminden sonraki durumunu düşünmek yeterlidir. Yüce Allah'ın o büyük ve son peygamberi kadar insanların ruh hallerini anlamış, insanları güzel bir siyasetle idare etmiş, insanları doğru yola getirip hallerini düzeltmeyi başarmış, bu konularda gereken esasları hazırlamış bir akıl ve hikmet sahibi gösterilemez.


   
Peygamberimizin Fetaneti İle İlgili Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. peygamber efendimiz ile ilgili hikayeler

  peygamber efendimiz ile ilgili hikayeler

  bana nolur peygamber efendimiz ile ilgili bir hikaye verin yazam normal hikaya mesela (ayşe gitmiş yemek yemiş) gibi bişiler
 2. Peygamber Efendimizin Üstün Ahlakı İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Üstün Ahlakı İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Fazilet Dolu Güzel Ahlakı Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı Sevgili melekler, bir önce ki konumuzda paylaştığımız Peygamber Efendimizin faziletleri bilgilerinin ardnında bu sayfamızda da Peygamber Efendimizin Fazilet Dolu Güzel Ahlakı hakkında bilgi verecek, kendimize örnek alabilmemiz için Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı konusunu işlemeye çalışacağız.....
 3. Peygamber Efendimizin Ahlaka Verdiği Değer İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Ahlaka Verdiği Değer İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin (as) Ahlaka Verdiği Önem Hakkında Ahlaki Değerlerin Peygamber Efendimiz Tarafından Önemi Sevgili melekler Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) 'in güzel ahlakı hakkında sizlere çok önemli bilgiler vermiştik. Bu sayfamızda da Ahlaki Değerlerin Peygamber Efendimiz Tarafından Önemi hakkında detaylar paylaşacağız sizlerle... Rasulullah Efendimiz (as) "Ben...
 4. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in Göğe Yükselişi İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in Göğe Yükselişi İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Miraca Yükselişi Peygamber Efendimizin Göğe Yükseliş Mucizesi Sevgili melekler, her yıl Miraç Kandili olarak kutladığımız Peygamber Efendimizin Miraca Yükselişi ile ilgili bilgiler şöyle.. Mirac, merdiven demektir. Resulullah efendimizin göklere çıkarıldığı, bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Recebin 27. gecesidir. İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde,...
 5. Hz.Şit Peygamberin Mucizeleri İle İlgili Bilgi

  Hz.Şit Peygamberin Mucizeleri İle İlgili Bilgi

  Selamlar. Ben Hz.Şit Paygamberin mucizeleri hakkında bir kompozisyon yazacağım da bu mucizelertle ilgili sitenize varsa bilgi rica ediyorum. Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş