Peygamberler?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Peygamberler?
Öncelikle sitenizi yeni keşfettim açıklamalarınız gayet doyurucu olduğu için kafama takılan bir soruyu sizinle paylaşmak ve umarım kafamda bir cevap oluşturabilme amaçlı yazıyorum.
yeni kuran okuyan biri olarak merak ettiğim şudur. yüce allah Hz.adem i yaratırken belli bir amaç için yaratmıştı ve onu eşi ile cennete bıraktı, diye anlatıyor kuranda. meleklerin huzuruna çıkarıldığı zaman adem belirli bilgiler kendine ihsan edildiği için meleklerden üsütün olduğu meleklere tebliğ edilmiş ve şeytan tarafından bu üstünlük kabul görmemiş.
sonuç olarak şeytan huzurdan kovuluyor ve kovulurken allah'tan bir istekte bulunuyor.
Diyor ki bana yeniden diriltmeye geçen zamana kadar mühlet ver ben senin benden üstün dediğin bu mahlukları senin yolundan çevireceğim sende bunu görmüş ol. ve allah kendisine izin veriyor hepiniz cehenneme gideceksiniz diyor.

burda 2 önemli soru takılıyor aklıma;

1.si adem ve eşi yasak meyvadan yiyip dünyaya sürülüyor. orda belirli bir süre kalmak için bırakılıyorlar. bu sürede şeytan adem ve soyundan gelen insanlarla mücade haline geçiyor tıpkı izin aldığı gibi. Bu noktada allah neden peygamberler gönderiyor. yani neden şeytana verdiği sözü tutmuyor da araya girme ihtiyacı duyarak bir elçi ile insanları şeytandan uzak durmaları için yüzlerce peygamberle uyarıyor?
peygamberler olmadan allah'ı yaratıcısını hatırlamayacak, unutacak kadar ondan uzaklaşıyorsak o zaman zaten içinde olduğumuz testi baştan kaybetmemiş miyizdir yani allah'ın yardımı olmadan herbirimiz şeytanın oyunlarına düşebiliyorsak şeytanın ahtettiği "hepsini yoldan çıkaracağım" lafı ile haklı olduğu sonucu ortaya çıkmaz mı? hepimiz daha en başından cehennemlik olmuyor muyuz?

2. si allah şeytanı ateşten yaratmış fakat insanlar gibi onuda ateş ve azap dolu cehheneme göndereceğini söylüyor. yani bu şeytan için insanlar kadar kötü bi durum değil. tanrı kendisine karşı çıktığı için şeytanı cezalandırıyor mu? cezalandırmıyor mu?

gerçekten çok kafama takıldığı ve bir cevap bulamadığım için danışmak istedim umarım anlayamadığım veya yanlış anladığım yerler için yardımcı olursunuz?

Merhaba...
Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Çünkü doğmatik inasnçlı değilsiniz, düşünerek, sorgulayarak inanıyorsunuz. Zira sorununuz cevabını verecek olan dini konuda gerçekten tam anlamıyla bilgi sahibi olan kişilerdir. Mesela, din adamları gibi...

Allah sizinle olsun...

Geri