Peyzaj bahçe düzenleme örneklerine bakarak yeni bahçe düzenlemeleri yapabilirsiniz

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Peyzaj bahçe düzenleme örneklerine bakarak yeni bahçe düzenlemeleri yapabilirsiniz
Peyzaj düzenlemesi genel anlamda bahçelerde ve parklarda akla gelen konular listesindedir. Bahçe dizaynında bahçedeki su birikintileri, havuzlar, ağaçlar, banklar, bahçe salıncakları, kamelyalar, süs havuzları, hayvanlar, aydınlatma ürünleri gibi ürünlerin dizaynında peyzaj düzenleme fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Bahçenizde peyzaj düzenlemesi yaparken bahçenize ekeceğiniz bir çiçek bile düzenleme yapıyor olmanızın bir işareti olabilmektedir. Bahçenizde huzurlu bir ortam yakalamanıza yardımcı olabilecek bir seçenek olan düzenleme için süs havuzu eklemeleri ya da fıskiyeli havuz kullanım tercihinde bulunma fırsatını yakalama imkanından faydalanabilirsiniz.

2.jpg


Peyzaj düzenleme fikirlerini uygulamaya geçirirken dikkat etmeniz gerekenler arasında bahçenin düzeni, toprak yapısı, taşların düzeni gibi unsurlar yer almaktadır. Büyük doğal görünümlü taşlarla yapılan bir bahçe yolu fikri geniş bahçeler için son derece huzur erici bir yürüme alanı olabilmektedir. Aydınlatma tercihinde kimi zaman süs havuzunda kimi zaman bahçe yolu boyunca aralıklı ama aydınlatıcı seçenekleri sunan görünümleri tercih edebilirsiniz. Aplikler genel anlamda bahçede geniş alanları aydınlatıcı görünümde olduklarından seçilebilmektedir. Bahçede yetiştirilmek istenen hayvan türlerine göre suda ya da karada yaşayışlarına göre yer seçiminde bulunmanız doğru olacaktır. Suda yaşayanlar için küçük bir göl kenarına yuva yapma ya da kulübe görünümü kazandırma faydalı olabilecektir. Yaşadığınız yerin iklim koşullarına göre çiçek ya da ağaç dikme işlemleri yaparak bahçenizin genişliğine göre ağaç ya da çiçek yetiştirme olanağınızı zenginleştirebilirsiniz.
1.jpgBahçe düzenlemenizde yararlanacağınız peyzaj fikirler için uzmandan yardım alma seçeneğini de değerlendirmeyi deneyebilirsiniz. Bahçenizde farklı renklere yer vermek sizler için harika bir alternatif olacaktır. Farklı tarz ağaç görünümleri için şekilli biçimlendirme fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Çim dikme, yeşilin farklı tonlarında yiyecek ürünleri yetiştire alternatifleri de fikir olabilir. Bahçenizdeki ürünleri gruplandırıcı rol oynayacak çit çekme fikirleri de sizleri mutlu edebilecektir. Zeminde çizgi kullanma, doğal yol bariyer uygulama fikirleri, yeşile daha fazla yer verme gibi herkesçe beğenilen bahçe düzenleme önerileriyle siz de ortamınıza zenginlik katabilirsiniz. Bahçe düzeninizde başkalık yaratacak olan peyzaj düzenlemelerine şekil kazandırmak adına girişimde bulunmaya hazır mısınız? O halde haydi acele edin.
3.jpg
5.jpg
6.jpg
 
Üst