1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.468
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  PGT Nedir?

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  pgt nedir pgt ücreti Preimplantasyon Genetik Tanı, Tüp bebek uygulaması sırasında, embriyoların genetik testi yapılarak, sadece sağlıklı olanların seçilip anneye transfer edilmesi işlemidir.

  PGT’nin Getirileri ?

  1- Tüp bebek uygulamasının başarı şansını arttırır.
  2- Klinik gebelik oranını arttırır.
  3- Gebeliğin düşük ile sonuçlanma riskini azaltır.
  4- Gebeliğin tıbbi sonlandırılma gerekliliğini azaltır.

  5- Çoğul gebelik oranını azaltır. 6- Tekrarlayan başarısız IVF denemelerinin getirdiği mali yük ve psikolojik baskıyı azaltır.

  PGT Testi Nasıl Yapılıyor ?


  PGT testi yapılmasını gerektiren bir durumunuz varsa doktorunuz size bu testi önerecektir.

  Sağlıklı embriyoların seçilmesi, bir dizi işlem gerektirir:

  •Embriyolarınıza 3. gün biyopsi işlemi uygulanır (her embriyodan bir veya iki adet hücre çıkarılır). Bu işlem embriyolarınıza zarar vermez.

  •Embriyolarınıza ait genetik test sonuçları 6-12 saat içerisinde elde edilebilmektedir. Özel durumlarda (rehibridizasyon yada moleküler test yöntemlerinin uygulanması gibi) bu süre uzayabilmektedir.

  •Sağlıklı olduğu saptanan embriyolar anne adayına transfer edilmek üzere rapor edilir.

  •Sağlıklı olan ve aranılan hastalığı taşımayan embriyoların transfer edilmeleri, anneyi sağlıklı bir gebeliğe başlatmış olur.

  Embriyonel Biyopsi ve PGT’nin Güvenilirliği

  Preimplantasyon genetik tanı yapmak için hastaya ait embriyoların herbirinden hücre örneği alınması gereklidir. PGT uygulaması sırasında embriyoların zarara uğrama ihtimali yok denecek kadar düşüktür (hasarlanma oranı %0.3 olarak tespit edilmiştir).

  Kullanılan yönteme göre değişmekle birlikte PGT testinin hatalı sonuç verme ihtimali %2-7 arasında değiştiği öngörülmektedir.

  Preimplantasyon Genetik Tanı Testi Kimlere Uygulanmalıdır?

  36 yaş ve üzeri yaştaki anne adaylarına
  İki veya daha çok tüp bebek uygulanmasına rağmen gebelik elde edilememiş çiftlere
  Tekrarlayan erken gebelik kayıpları (düşükleri) olan çiftlere (translokasyon taşıyıcılığı dışı sebepli)
  Dengeli translokasyon taşıyıcısı çiftlere
  Ailevi Akdeniz anemisi, Orak Hücre Anemisi, Kistik fibrozis, SMA gibi tanısı mümkün olan bazı tek gen hastalıkları yönünden risk taşıyan eşlere
  Aile bireyleri ile HLA uyumlu embriyonun seçilmesi
  Önceki gebeliklerinden genetik hastalıklı bir çocuk sahibi olan çiftlere
  Anöploidili (kromozom bozukluğu bulunan) gebelik öyküsü olan annelere
  Gonadal mozaism (İki yada daha çok aynı anormalliğe sahip doğum ürününe rağmen eşlerin genetik test sonuçlarının normal olması) olgularına
  TESE olguları (şiddetli erkek infertilitesi ile birlikte olan olgular)
  Poor responder'lar (hiperstimulasyon protokolüne yetersiz cevap veren olgular)
  X kromozomuna bağlı geçiş gösteren hastalıklar açısından eğer söz konusu hastalığın direkt genetik tanısı yapılamıyorsa embriyonel **** tayini.
  Tek Gen Hastalıklarında Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tek gen hastalıkları DNA'mız üzerinde şifrelenmiş "gen" dediğimiz ünitelerin fonksiyonlarının bozulması sonucu oluşan genetik hastalıklardır. Bu tür genetik hastalıkların eşlerin akraba olmaları durumunda arttıkları iyi bilinmektedir.

  Yurdumuzda eş akrabalıklarının yüksek sıklıkta olması nedeniyle bu tür hastalıkların doğum öncesi dönemde (prenatal tanı) ve hatta embriyo aşamasında (preimplantasyon tanı) tanılarının yapılması çok önemlidir. Postnatal (doğum sonrası) ya da prenatal (doğum öncesi) tanınabilen tek gen hastalıklarının tamamının preimplantasyon dönem tanılarının da yapılması mümkündür.

  Tek gen hastalıklarının preimplantasyon genetik tanısı tek hücrenin DNA analizine dayanır. Kistik fibrosis, Alpha L-1 antitripsin yetmezliği, Retinitis pigmentoza, Hemofili A1 ve B, Talassemiler, Alport, Gaucher's, Tay sach's ve Sickle cell anemi, Uzun zincir acyl-CoA dehidrogenaz eksikliği, Multiple epiphyseal displasia, Achondroplasia, Neurofibromatosis, Epidermolysis bullosa, Myotonic dystrophy, X-linked hydrocephalus, Kanser predispozisyonu ve Fanconi anemisi gibi uzun bir hastalık listesinin preimplantasyon genetik tanıları yapılmıştır.

  Ünitemiz bu tür genetik hastalıklar yönünden risk taşıyan eşlere tüp bebek uygulamaları sırasında sağlıklı embriyoların seçildiği “Preimplantasyon Genetik Tanı” hizmetini verebilmektedir. Bu tür hastalıklar arasında; Ailevi Akdeniz Anemisi (Talassemi major), HLA doku uygunluk testleri, Orak Hücre Anemisi, Spinal Musküler Atrofi (SMA), Konjenital Sağırlık, vb yer almaktadır.   
PGT Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Preimplantasyon genetik tanı (PGT veya PGD

  Preimplantasyon genetik tanı (PGT veya PGD

  pgd nedir Tüp bebek uygulamalarında embriyolar 2.-5. günler arasında seçilerek anne adayına transfer edilmektedir. Genellikle, görünümlerine (morfoloji) göre en kaliteli 2-5 embriyo diğerleri arasından seçilerek transfer edilir. En iyi görünüme sahip embriyolar transfer edilmesine rağmen implantasyon ve klinik gebelik oranları halen istenilen düzeylere ulaşmamıştır. Gebelik oluştuktan sonra...
 2. PGT - Preimplantasyon Genetik Tanı

  PGT - Preimplantasyon Genetik Tanı

  Genetik biliminde son yıllardaki gelişmeler; tüp bebek yöntemleriyle geliştirilen embriyolarda genetik incelemeler yapılmasına imkan tanımaktadır. Bu yönteme “embriyoda genetik tanı” (Preimplantasyon Genetik Tanı) adı verilmektedir. Gebelik öncesi genetik tanı (PGT) adı verilen bu işlem; yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi sonucunda gelişen embriyolardan 1 veya 2...
 3. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir
 4. PGT uygulamasının başlıca endikasyonları

  PGT uygulamasının başlıca endikasyonları

  pgt nedir,pgt kimlere uygulanır,pgt nin avantajları,Preimplantasyon Genetik Tanı ile çiftlerin değerlendirilmesi,Preimplantasyon genetik tanı ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler PGT aynı zamanda gebelik öncesi tanı adını da alır. Over (yumurta) ve sperm (erkek üreme hücresi) hücreleri bu işlem ile laboratuar şartlarında döllenmesi sonucunda gelişen embriyolardan 1 ya da 2 hücrenin...
 5. Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yapılabilirmi?

  Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yapılabilirmi?

  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, Cinsiyet seçimi olarak da bilinen; sağlıklı ve istenilen cinsiyette bebeğe sahip olmak için, özel genetik laboratuvarlarımızda, kromozomal, genetik anomalileri teşhis etme işlemidir. Bu detaylı çalışma gerektiren işlem, embriyolar, anne adayına transfer edilmeden önce yapılmaktadır. PGT yani Cinsiyet Seçimi işlemi, 90’lı yıllarda, özellikle cinsiyet...

Sayfayı Paylaş