gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Pil nasıl çalışır

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  pil nasıl çalışır, nedir, çeşitleri, nasıl üretilir, nasıl şarj olur gibi merak ettiğiniz bilgiler burada arkadaşlar.
  [​IMG]

  Günlük hayatımızı kolaylaştıran bir çok elektronik cihaz pille çalışır. Örneğin, aile içerisinde birbirimizle yarıştığımız tv kumandaları, cep telefonları, radyo - müzik çalarlar vs vs... Daha bir çok şey pille çalışır, peki pil nasıl çalışır Melek'lerim? Ben merak ettim, gelin hepbirlikte öğrenelim:)

  Kimyasal enerjinin depolanabilmesi ve elektriksel bir forma dönüştürülebilmesi için kullanılan bir aygıttır. Piller, bir veya daha fazla elektrokimyasal hücre, yakıt hücreleri veya akış hücreleri gibi, elektrokimyasal aygıtlardan oluşur.

  Genel olarak piller, kullanıldıktan sonra atılan (Non-rechargeable) ve tekrar şarj edilebilen (Rechargeable) piller olarak ikiye ayrılır.

  * Kullanıldıktan sonra atılan (şarj edilmeyen) piller:

  o Çinko-karbon pil Düşük maliyetli az enerji gerektiren uygulamalar için. o Çinko-klorid Çinko karbon pilden biraz daha uzun ömürlüdür.
  o Alkalin pil Alkaline/manganez uzun ömürlü pillerdir , daha fazla güç ihtiyacı gerekriren uygulamalarda da kullanılabilir.
  o Gümüş-oksit pil Genelde işitme cihazlarında kullanılır.
  o Lityum (Lithium) pil Genelde dijital kameralarda kullanılır. Saat ve bilgisayar saatlerinde de kullanıldığı görülür.Çok uzun ömürlüdür, fakat pahalıdır.
  o Civa (Mercury) pil Genelde dijital saatlerde kullanılır.
  o Çinko-hava pil Genel olarak işitme cihazlarında kullanılır.
  o Isıl (Termal) pil Yüksek sıcaklık depolar. Askeri uygulamalarda önem taşır.

  * Şarj edilebilen (tekrar kullanılabilen) piller:
  o Kurşun-asit pil Araçlar, alarm sistemleri ve kesintisiz güç ihtiyacı olan yerlerde kullanılır.
  o Lityum-iyon pil Oldukça yaygın olan türdür. Yüksek şarj yoğunluğu vardır. Dizüstü bilgisayar, cep telefonları, mp3 çalarlar ve daha birçok taşınabilir dijital cihazda kullanılır.
  o Lityum-iyon polimer pil Lityum iyon pilin temel karakteristiklerini taşır, farkı daha az şarj yoğunluğu olmasıdır. Bu pilin kimyası üreticinin ihtiyacına göre kullanım yeri avantajı yaratabilmesidir. (Örneğin; ultra ince pil)
  o Sodyum-sülfür (NaS) pil
  o Nikel-demir pil
  o Nikel metal hibrid (Ni-MH) pil
  o Nikel-kadmiyum pil Li-Ion ve Ni-MH pil tiplerinin tüm uygulamalarında kullanılabilir. Bu pil, uzun şarj adedine sahiptir (1500 defanın üzerinde). Fakat diğer tiplere göre daha az enerji yoğunluğuna sahiptir. Ni-Cd piller eski teknolojide kullanılmakta olup, hafıza sorunlarına yol açmalarından dolayı yerini modern pillere bırakmaktadır.
  o Sodyum-metal klorid pil
  o Nikelçinko pil
  o Erimiş tuz pili
  Pil nasıl çalışır

  Piller kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürler. Pilde oluşan yük-seltgenme ve indirgenme olayları sonucunda pilin (+) ve (-) kutupları arasında potansiyel farkları oluşur. Elektron fazlalığı olan negatif kutupta düşük potansi-yel, elektron azlığı olan pozitif kutupta ise yüksek potansiyel oluşarak iki kutbun birbirine iletken bir telle bağlanması halinde negatif kutuptan pozitif kutba doğru elektronlar hareket eder. Bu işlem pilin iki kutbunun da potansiyeli eşit olunca biter ve bu anda pil tükenmiş olur, yani daha fazla akım üretemez. Pi-lin uçları arasındaki potansiyel farkına pilin voltajı veya gerilimi denir ve V ile gösterilir. Pilin uçları arasındaki potansiyel farkı da voltmetre ile ölçülür.

   
Pil nasıl çalışır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Reiki nasıl çalışır?

  Reiki nasıl çalışır?

  melekler nasıl yardım eder Tüm canlıların sahip olduğu bir yaşam enerjisi vardır ve bu enerji doğumla birlikte getirilmiştir. Yaşam enerjisi düşük olan insanlar daha kolay ve daha sık hasta olurlar. Yaşam enerjisi yüksek olanlar ise daha dayanıklıdırlar. Reiki insanın yaşam enerjisini arttırıcı bir yöntemdir. Reiki uygulayıcısı ister kendine ister bir başkasına reiki uygulasın kendinden bir...
 2. Kalp nasıl çalışır

  Kalp nasıl çalışır

  kalp nasıl kan pompalar yaşam pompamız nasıl çalışıyor kalp pompası çalışır pompa çalışır pompası nedir Kalbin Çalışma Mekanizması Ok yönü, kanın akış yönünü göstermektedir. Kalp kasıldığında kan, kapakçıktan karıncıklara gönderilir. Yarım ay şeklindeki kapakçıklar kapanır. Karıncıklar kasılmaya başlar ve kanı vücuda gönderir. Kalbin oldukça sistemli bir mekanizması vardır. Bu mekanizmada...
 3. yalan makinesi nasıl çalışır?

  yalan makinesi nasıl çalışır?

  Televizyondan veya gazetelerden, bizde pek olmasa da AB D'de polis sorgulamalarında gerektiğinde bir sanığın yalan makinesine bağlanarak, doğruyu söyleyip söylemediğinin kontrol edildiğini görmüş veya okumuşsunuzdur. Hatta ABD'de FBI veya CIA gibi çok önemli devlet görevlerine alınmaya aday memurlara da bu test uygulanmaktadır. Tolygraph' denilen bir alet ile sanığa 4-6 adet sensör bağlanır....
 4. İnsan Hafızası Nasıl Çalışır?

  İnsan Hafızası Nasıl Çalışır?

  algılama, anı, bellek, beyin hücresi, hafıza, hafıza geliştirme, hafıza teknikleri, hatıra, hatırlama, insan beyni, insan hafızası, kısa süreli hafıza, nöronlar, sensör evre, uzun süreli hafıza Hafızanız hakkında ne kadar çok şey bilirseniz onu nasıl geliştirmeniz gerektiğini de o kadar iyi bilirsiniz. Bu yüzden de hafızanızın nasıl işlediğini anlatan bu yazıda kendiniz için yeterli...
 5. Sivrisinek Kovucular Nasıl Çalışır?

  Sivrisinek Kovucular Nasıl Çalışır?

  sivrisinek frekans sivrisinek kovucular, nedir, nasıl çalışır, nasıl etki gösterir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Henüz ilkbahara tam olarak girememiş olsak ta yaz ayları yavaş yavaş geliyor.Gecelerimizin davetsiz misafirleri sivrisinekler birer ikişer çıkmaya başlar.Bizler de sivrisinek kovucu aletlerimizi fişlere takmaya başlarız.Nasıl...

Sayfayı Paylaş