Pilatesin faydaları nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Pilatesin faydaları nelerdir?
Pilates, güç vurgulayarak vücudu güçlendirmeye odaklanan bir egzersiz şeklidir. Pilates, Yogaya benzer şekilde duruş, denge ve esneklik üzerine yoğunlaşıyor. Pilateste yaralanma şansı, diğer egzersiz formlarından çok daha düşüktür. Pilates aynı zamanda zihin-beden bağlantısına odaklanmaktadır. Pilates in sağlığa sağladığı yararlar sonsuzdur . Zihin ve beden arasındaki bağlantı Pilates için çok önemlidir. Pilates, zihni, vücudun hareket haliyle ilgili sürekli bir farkındalık seviyesini korumak için eğitir.
pilates.jpg


Pilates, egzersizin bir şekli olup , etkin, hareketleri desteklemek için temel güç , esneklik ve farkındalık yoluyla vücudun dengeli gelişimini vurgular . Pilates Yöntemi, Joseph Pilates tarafından 1920 lerde geliştirildi. Başlangıçta savaş esirleri için bir rehabilitasyon programı olarak kullanılmış ve sonrasında daha yüksek bir fitness seviyesi isteyenlere büyük fayda sağladığı saptanmıştır. Pilates şu koşullara sahipseniz önerilmeyebilir:
Hiper tansiyon.


Fıtıklı bir disk.


Şiddetli osteoporoz.


Kan pıhtılaşma riski.


Pilates düşük etkili egzersiz formudur, bu nedenle yaralanmalar nadirdir. Yöntemler farklı olmakla birlikte pilates ve yoga güç, denge, esneklik, duruş ve iyi nefes alma tekniğini geliştirir. Her iki sistem de fiziksel ve zihinsel sağlık arasındaki bağlantıyı vurguluyor, ancak yoga rahatlamaya daha fazla önem veriyor ve meditasyon kullanıyor.Pilates egzersiz tekniği eksiksiz bir fitness metodudur ve düzenli olarak uygulandığında vücudu pozitif olarak değiştirir. Bir çok fizik tedavi uzmanı günlük hareketi duruşun iyileştirilmesine yardımcı olmak için bu yöntemi kullanmaktadır.pilates faydası.jpg

Bazı egzersiz yöntemlerinden farklı olarak, Pilates vücudun bazı bölümlerini aşırı derecede geliştirmez ve başka bölümleri ihmal etmez. Pilates eğitimi temel güce odaklanırken vücudu bütün olarak geliştirir. Birçok rehabilitasyon kliniği ve sağlıklı yaşam merkezi şimdi Pilatesi bir fizik tedavi şekli olarak sunuyor.Kronik boyun ve sırt ağrısı.


Kalça veya diz değiştirmeleri.


Çoklu skleroz.


Fibromiyalji.


Skolyoz.Pilatesin sağlık yararlarıPilatesin sağlık yararları şunları içerir:


gelişmiş esneklik

Vücudunuzun her iki yanında dengeli kas gücü


sırt ve bacaklarda artmış kas kontrolü


omurganızın daha iyi dengelenmesi


duruş geliştirilmiş


kas dengesizlikleriyle ilgili yaralanmaların önlenmesi, rehabilitasyonu veya önlenmesi


geliştirilmiş fiziksel koordinasyon ve denge


omuz, boyun ve sırt kaslarını gevşetme


Eklem ve spinal yaralanmaların güvenli bir şekilde rehabilitasyonu


kas-iskelet sistemi yaralanmalarının önlenmesi


Akciğer kapasitesinde artış ve derin nefes yoluyla dolaşım


gelişmiş konsantrasyon


vücutta farkındalığın artması


stres yönetimi ve gevşeme.Yoga, binlerce yıl öncesine dayanan eski bir Hint felsefesidir. Birçok farklı yoga çeşidi vardır, ancak her biri esas olarak nefes bilincine dayanıyor.Araştırmacılar, düzenli yoga uygulamanın artan fitness ve kan basıncının normale dönmesi de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı olduğunu belirtiyor. Solunum teknikleri, vücut ve zihin sağlığını ve işlevini iyileştirmek için nefes kontrolünü arttırır. Pilatesteki kontrollü hareketler kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun çekirdek kaslarını güçlendirir. Pilates egzersizi doğru nefes alma yoluna odaklanır. Pilates yaparken akciğer kapasitenizin arttığını hissedeceksiniz.Pilates dayanıklılık kazandırır - sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel. Pilates duygusal sağlığınıza fayda sağlar. Düzgün, kararlı hareketler zihninizi sessizleştirir ve sinir sisteminizi yatıştırır. Pilates sayesinde stresi azaltabilir rahatlayabilrisiniz. Pİlates vücudunuzdaki kasları gevşetir ve kendinizi daha pozitif hissetmenizi sağlar. Egzersiz, sağlığın önemli sütunlarından biridir. Kalp hastalığı , depresyon ve şeker hastalığı gibi yaygın sağlık sorunları için birçok ilaç tedavisinden daha etkili dir. Eklem ağrıları çoğumuz da olan bir sağlık sorunudur. Artrit, eklem ağrısı için diğer bir ortak nedenidir. Bu rahatsızlıktan muzdarip birçok kişi, ilaç almak dışında yapabileceği hiçbir şey olmadığını düşünüyor. Bununla birlikte, egzersizin bazı biçimleri artrit ile ilişkili ağrı azaltmaya yardımcı olabilir.Artrit için esneklik egzersizleri uygulamak durumu iyileştirmese de, düzenli olarak uygulanması septomları azaltabilir.
Pilatesi düzenli olarak uygulayan insanlarda anksiyete, stres, küçük depresyon ve bipolar sendrom gibi durumlar yaşanma olasılığı düşüktür. Alzheimer hastalarının hem ilaç kullanması hemde pilates uygulaması zihinsel sağlığa iyi geliştirmektedir. Pilates, uyku problemleri içinde iyi gelmektedir. Pilates yaparak bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilirsiniz. Açıkça görüldüğü gibi Pilates egzersiz rutini genel sağlık üzerinde sayısız bir faydaya sahiptir. Pilates yaparak sizlerde genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 
Pilates, vücudunuz ve sağlığınız üzerinde gerçekten bir fark yaratabilir.Pilateste hareketin kalitesi tekrarların miktarı üzerinden değerlendirilir. Uygun solunum gerekli ve maksimum güç ve verimlilik ile hareketleri yürütmenize yardımcı olur. Bu egzersiz kaslarınızı güçlendirir. Ağırlık yerine kendi vücut ağırlığınızı kullanırsınız. Son olarak, en azından nefes almayı öğrenmek, stresi azaltabilir.Pilates egzersizleri vücudun merkezini geliştirir. Egzersizlerin çoğu, uzanma veya oturma pozisyonlarında gerçekleştirilir . Vücudunuzu daha güvenli, daha verimli hareket kalıpları oluşturarak eğitebilirsiniz. Pilates de son derece esnek bir egzersiz sistemidir. Egzersizlerde yapılacak değişiklikler, başlangıçtan ileriye doğru bir dizi zorluğa izin verir. Pilates yapmak için bir çok neden var.Bazı egzersiz türlerinin aksine pilates sizde kas yapmaz vücudunuzun genelini çalıştırır. İyi duruş sağlıklı bir zihin ve vücut için mutlaka pilates yapın. Pilatesi düzenli olarak uygularsanız, vücudunuzdaki değişikliği gözlemleyebilirsiniz.
 
Geri
Üst