Pilatesle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Pilatesle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları
platesle zayıflayanlar
pilates ile kilo verme, pilatesle zayıflama, pilatesle kilo verme, pilates nasıl yapılır, pilates ile ilgili sorular, pilates ile ilgili sorular ve cevapları, pilatesle göbek eritme, platesle karın eritme,


Son günlerin en gözde sporu pilates...Artık ev kadınları televizyonda verilen dersler eşliğinde pilates yapmaya başladı. Ama bu yöntemle yapılan pilates, sakatlanmalara neden olabiliyor. Uzmanlar, pilatesin usta eğitmenler eşliğinde yapılması gerektiğini söylüyor.
Acıbadem Maslak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Prof. Dr. Reyhan Çeliker, pilatesle ilgili sorularımızı yanıtladı:

BİRKAÇ GÜNLÜK KURS YETMEZ
* Pilates egzersizlerini kim yaptırmalı? Spor hocası mı, doktor mu, özel eğitmen mi?
Pilates dersleri, deneyimli ve sertifikalı spor eğitmenleri veya terapistler tarafından verilebilir. Birkaç günlük kurs görmek yeterli değildir. Eğitmenin bu konuda kapsamlı bir programa katılmış olması, insan anatomisi, egzersiz fizyolojisi ve oluşabilecek sakatlıklar konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Televizyon veya CD'ler eşliğinde egzersiz yapmak, pratik ve ekonomik görünmekle birlikte istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Deneyimli bir eğitmen, hareketin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda kişiyi uyarabilir ve hareketin daha iyi kavranmasını sağlayabilir. Ayna karşısında yapıldığında da, kişi kendini kontrol edebilir.


OMURGADA ÇÖKME RİSKİ
* Pilates yaptığı için sakatlananlarla karşılaşıyor musunuz?
Pilatese başladıktan sonra hem bel, hem de boyun ağrıları başlayan veya ağrısı artan hastalarımız oluyor. Birçok pilates egzersizi sırasında baş, boyun ve sırtın üst kısmı yerden kaldırılıyor. Bu pozisyonda uzun süre durabilmek ve hareketi tamamlayabilmek için çok kuvvetli karın adalelerine gereksinim var. Bu adaleler yeterince kuvvetli olmadığında, boyun ve omuz adalelerinde aşırı bir kasılma, yüklenme ve yorulma ile birlikte kas ve omurgada zedelenmeler olabiliyor. Boyna fazla yükleniliyorsa, egzersiz modifiye edilmelidir. Yüzüstü yatarak yapılan sırt kuvvetlendirme egzersizlerinde de benzer şekilde boyun zorlanabilmektedir. Hareketler sırasında omurganın doğal aksının korunması büyük önem taşır.


DÜZENLİ YÜZENLER DAHA ŞANSLI
* Pilates mi, yüzme mi omurga için daha yararlıdır?
Yüzme, omurga veya eklemlerinde sorun olan birçok hastaya önerdiğimiz bir spor. Kişinin yüzme sırasında sakatlanma olasılığı son derece düşük. Ancak pilatese başlamadan önce bir ön hazırlık yapmak, önce biz hekimlerin önereceği tedavi edici egzersizler, yani eklem koruyucu ama güçlendirici egzersizler ile başlamak gerekir. Ağrı nedeni kontrol altına alındıktan sonra uzun vadede yararlı olacak pilates egzersizlerine başlamak daha uygundur. Ancak hiçbir sağlık sorunu olmayan, düzenli olarak yüzme, yürüme gibi aerobik aktiviteler yapan kişilere; omurga çevresi kaslarını kuvvetlendirmek, düzgün bir postür kazanmak için pilates egzersizleri yapmasını öneriyoruz.


AĞRILARINIZ VARSA ÖNCE DOKTORA GİDİN
* Pilatesten önce hangi tıbbi tetkikler yapılmalı?
Kola yayılan boyun ağrısı veya bacağa yayılan bel ağrısı olanların pilates egzersizlerine başlamadan önce ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Daha önce düzenli egzersiz yapmayanların ve bel, boyun, sırt veya eklem ağrısı olanların egzersize başlamadan önce bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından değerlendirilmesinde yarar var. Öncelikle var olan ağrıların nedenleri araştırılmalı ve ne tip egzersizin yararlı olacağı belirlenmelidir. Sağlıklı kişilerde ise kişinin kardiyovasküler kapasitesi ve fiziksel özellikleri değerlendirilerek hangi tip sporların uygun olduğu, ne kadar süre, ne sıklıkta ve yoğunlukta yapacağı belirlenmelidir.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
1
Görüntüleme
5K
000_jasmin_000
0
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
T
*MeleK*
Cevaplar
8
Görüntüleme
1K
*MeleK*
*MeleK*
PaSikA
Cevaplar
2
Görüntüleme
4K
sezenkck
S
Üst