Pırasanın Bilinmeyen Faydaları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Pırasanın Bilinmeyen Faydaları
pırasanın faydaları, pırasa neye iyi gelir, pırasanın yararları

Kış aylarının hem çok vitaminli hem de çok faydalı sebzelerinden biri olan pırasının bilinmeyen faydaları hakkında uzmanların yapmış olduğu açıkmaların detaylarını sizler için paylaşıyoruz. Özellikle küçük çocukların yemekten nefret ettiği pırasa oysa o kadar çok faydalı bir sebze imiş ki ben bile bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum:)
pirasa faydalari.jpg

Kış aylarında bol tüketilen pırasanın içinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

Çiğ halde yenilirse kan yapar, yemek borusundaki iltihapları temizler. Sıkılmış bir fincan

pırasa suyu yatmadan önce içilirse öksürüğü keser, bağırsakları ve göğüsü yumuşatır.

Ayrıcakanda biriken ürenin temizlenmesinde yardımcı olur.

Pırasa Faydaları:

• Vücuda kuvvet verir.
  • İdrar söktürür.
  • Şurubu göğsü yumuşatır,
  • öksürüğü keser.
  • Astım ve egzamada faydalıdır.
  • İştahsızlığı giderir.
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Romatizma, mafsal ağrıları, damar sertliği, böbrek hastalıkları, üremi ve idrar tutukluğunda faydalıdır.
  • Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.
  • Suyu yüzdeki sivilce ve lekelere faydalıdır.
  • Sinirleri kuvvetlendirir.
  • Kabızlığı giderir.
  • Basur memeleri için faydalıdır.
  • Arı sokmasında da kullanılır.

Uzmanlar; pırasanın birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını ancak çiğ olarak yenmesi haline baş ağrısına neden olduğunu belirtti.

Pırasanın faydaları Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, pırasanın çiğ olarak yendiği zaman baş ağrısı yaptığını söyleyerek bunun yanı sıra faydaları'nın da çok fazla olduğunu açıkladı.

Pırasanın, içinde bulunan şekerli maddelerin ve vitaminlerin yeni doğum yapan kadınların sütün artmasını sağladığını söyleyen Doç. Dr. Hüseyin Koç; "Pırasa, ihtiva ettiği iyot ile vücudu güzelleştirir, kükürt cildi yumuşatır, kalsiyum kemikleri kuvvetlendirir, potasyum adaleleri dolgunlaştırır.

Pişmiş pırasa suyu, ateşli olmayan basura iyi gelir" dedi. Pırasanın mide ve böbrek hastalıklarına da iyi geldiğini belirten Koç; ayrıca pırasanın; kum ve taş düşürmede yardımcı olması, sinirleri güçlendirmesi, iştah artırması, kabızlığı önlemesi, idrar söktürmesi,damar sertliğini gidermesi, romatizma ağrılarına iyi gelmesi nedeniyle halk arasında da sık kullanıldığını sözlerine ekledi.

Geri