Pirinçle cildinizin rengini açın

Uzman SühaN

Administrator
Pirinçle cildinizin rengini açın
Pirinç tarlalarında çalışan asyalı kadınlar su olmadığı için pirinç suyuyla duş alırlar ve güneş altında bronzlaşacaklarına daha da beyazlarlarmış ve pürüzsüz bir cilde sahip olurlarmış.


Yüzyıllardır asyalı kadınlar tarafından uygulanan bu doğal cilt beyazlatma yöntemini biliyor muydunuz? Pirincin içerisindeki para aminobenzoik asit, ferulik asit ve allantoin maddelerinin cildi güneşe karşı korurken cildi onardığı, cildi beyazlatarak cilt lekelerini ortadan kaldırdığı ve sıkılaştırarak kırışıklıkları azaltığı bilinmekte. Pirincin bu özelliklerinden yararlanmak için iki yöntem var; pirinç toniği ya da pirinç maskesi.Pirinç cildin tonunu açmakla birlikte cilt için daha da fazla faydası olan bir maddedir. İsterseniz pirinçle yapılan yüz beyazlatıcı maskelerin tariflerinden önce pirincin cilt açısından tüm faydalarına bir göz atalım.
8.jpg


Pirincin cilde olan faydaları

Cildi ve cilt yaralarını iyileştirici özelliği vardır.
Cildi daha elastik hale getirerek kırışıklıkları önler.
Egzama gibi cilt hastalıklarının oluşmasını engeller.
Yağlı ciltli kişilerde oluşan fazla yağı azaltıp yağ oranını dengeleyen özelliğe sahiptir.
Cildin temizlenmesine ve cilt lekelerinin renginin açılmasına yardımcı olur.
Karma ciltler için pirinç maskesiKarma ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç maskesi


Temiz bir kasenin içine bir avuç dolusu pirinci koyun. Pirinç tamamen içerisinde kalacak kadar su ekleyin. Parmaklarınızla sanki pirinci temizliyormuş gibi karıştırın. Su bulanık bir görüntü kazanana dek karıştırmaya devam edin. Buradaki suyu başka temiz bir kaba boşaltın. Buradaki suyla yüzünüzü yıkayın. Daha iyi bir cilt beyazlatma sonucu alabilmek için yüzünüzü havluyla kurulamayın ve kendi kendine kurumasını bekleyin. Bu maskeyi haftada bir uygulayarak bir ay sonucunda cilt renginizin beyazladığını göreceksiniz.


Yağlı ciltler için pirinç unu maskesiYağlı ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç unu maskesi


4 çay kaşığı pirinç ununu ve yarım çay bardağı suyu bir kabın içinde karıştırın. Eğer çok cıvık olursa mısır unu, çok katı olursa su ilave edebilirsiniz. Oluşan karışımı yüzünüze sürerek 5 dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra bol ılık suyla yıkayıp durulayın. İşlem sonunda cildinizin kurumasını istemiyorsanız nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayarak yaklaşık 1 ay sonunda sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.


Kuru ciltler için pirinç maskesiKuru ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç maskesi


Bir avuç dolusu çiğ pirinci iyice ezerek pirinç tozu haline getirin. Bunu daha iyi yapabilmek için elinizde kahve çekme aleti varsa onu kullanabilirsiniz. Hamur kıvamı alana kadar pirinç tozuna yavaş yavaş süt ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boğazınıza sürerek 20-30 dakika bekleyin. Bol ılık suyla maskeyi durulayın. Bu maskeyi de haftada en az bir kere uygulayarak 1 ay sonunda sonuçları görebilirsiniz.


Hassas ciltler için pirinç unu maskesiHassas ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç unu maskesi


1,5 çay kaşığı mısır ununa 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Gözlerinizi koruyarak yüzünüze bu karışımla masaj yapar şekilde sürün. 20 dakika kurumasını bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayın. Karışımın içerisindeki bal cildinizin kurumamasını sağlayacak ve ihtiyacı olan beslenmeyi sağlayacaktır. Pirinç unu ise cilt tonunuzun açılmasını sağlayacaktır. Bu maskeyi 2 haftada bir istediğiniz renk tonuna kavuşana kadar düzenli uygulayabilirsiniz.


beyaz ve parlak ciltCildi parlatan ve beyazlatan pirinç unu maskesi


Mutfak robotuna 2 yemek kaşığı pirinç ununu, 3-4 dilim portakal, 2-3 dilim elma ve 3 adet çekirdeği çıkartılmış kirazı atın ve robotta çekin. Bu karışıma 2 yemek kaşığı da yoğurt ekleyerek karıştırmaya devam edin. Maskeyi cildinize sürerek 30 dakika bekleyin. Soğuk suyla durulayın. Durulama işleminden sonra buz küpü ile ovalayarak maskenin etkisini arttırabilirsiniz. Yorgun ve solgun ciltler için parlaklık canlılık kazandıracak bu maske aynı zamanda cildinizin beyazlamasını da sağlayacak. Maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.


Pirinç ve pirinç unu nasıl cilt rengini açıyor ve beyazlatıyor?


Pirinç içerisinde yüksek oranda PABA vitamini bulundurur. PABA ise çok iyi bir doğal güneş kremidir. PABA aynı zamanda vücuttaki C vitamini seviyesini de yükseltir.

Pirinç ayrıca cildinizi güneşten koruyan Ferulik asit ve Alantoin etkenlerine bolca sahiptir.

Cildinizin renginin koyulaşmasını sağlayan bir enzim olan tirozinaz enziminin çalışmasını engelleyerek cilt rengini açar.


Pirinç maskesi kullananların yorumları

Bazı kişiler ilk denemesinde bile sonuç aldıklarını belirtmişler.

Hem beyazladığını hem de porselen gibi pürüzsüz bir cilde sahip olduğunu belirtenler de mevcut.

Temiz cilde yapılmadığı taktirde çok sonuç alınmayacağı söylenmiş.

Bazı kişilerde yüzde yanma ve kızarma hissi uyandırdığı için alerjiniz olup olmadığını küçük bir parça sürerek test edebilirsiniz.
 
Üst