Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?
pırlanta nasıl temizlenir, pırlanta temizliği bilgileri, pırlantalar nasıl temizlenir
Sevgili Melekler mekanı üyeleri ve ziyaretçileri bu yazımız da sizlere pırlanta temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine dair merak ettiğiniz faydalı bilgileri sunarak pırlanta temizliğini pratik bir hale dönüştürüyoruz. Pırlanta temizliğinin nasıl yapıldığını merak edenler için gereken bilgileri paylaşıyoruz.
pirlanta temizligi.JPG

Sıvı deterjanla pırlanta temizliği;

Sıvı deterjanla pırlanta temizliği çok önerilmese de kısmen temizlik için kullanılabilir bir yöntemdir. Bir kap ılık suyunun içerisine az miktarda sıvı bulaşık deterjanı koyun ve köpürttün. Daha sonra içerisine pırlanta takılarınızı ilave ederek bir süre bekletin. Yumuşak bir diş fırçasıyla pırlantaları yavaşça fırçalayın. Suyunu süzdükten sonra mikrofiber bez yada havlu peçete yardımıyla takılarınızı kurulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey fırçanın yeterince yumuşak olması ve fırçayı pırlantalara bastırmadan fırçalamanızdır.

Mücevher temizleme sıvısıyla pırlanta temizliği;

Özel olarak üretilmiş bu sıvılardan edinip üzerinde yazan talimatlara uygun olarak pırlanta temizliğini yapabilirsiniz. Burada hangi marka kullanmanız gerektiği önemli değildir. Her marka mücevher temizleme sıvısını kullanabilirsiniz.

Amonyak ile pırlanta temizliği;

Bir diğer pırlanta temizleme yöntemi ise amonyakla yapılandır. Bunun için gerekli olan malzemeler:

Sıcak su
Amonyak
Diş fırçası
Eldiven
Bulaşık deterjanı

Derin bir kabın içerisine bir bardak sıcak su koyun. Sıcak suyun üzerine bir bardağın dörtte biri kadar amonyağı da ilave edin. İçerisine pırlanta takınızı koyun ve yaklaşık yirmi dakika amonyaklı suyun içerisinde bekletin. Daha sonra pırlanta takınızı bulaşık deterjanı ve suyla hazırladığınız ayrı bir kabın içerisine alın. Diş fırçası yardımıyla yavaşça fırçaladıktan sonra ılık suyla iyice durulayın ve kuruması için havlunun üzerine bırakın.

Profesyonel bakım ile pırlanta temizliği;

Önerdiğimiz pırlanta temizliği yönteminden biri de profesyonel bakımla yapılandır. Pırlanta takınızı aldığınız yerler bu hizmeti genellikle vermektedir. En az yılda bir kez pırlantalara profesyonel bakımın yapılması gerekmektedir. Sadece pırlantanın parlaklığı için değil özellikle yüzüklerde bulunan dişlerin bakımı için de profesyonel temizlik önemlidir.
 
Üst