1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Piyasalar 2008`e Nasıl Başlayacak?

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, 2008 yılının ilk çeyreğinde daha kötümser bir piyasa görme ihtimalinin bulunduğunu düşündüğünü söyledi.
  Murat Salar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, artık kısa vadede piyasalara ilişkin tahminde bulunmanın zorlaştığını ifade ederek, biraz daha orta ve uzun vadelerde değerlendirmeler yapmak gerektiğinin altını çizdi.

  Uzun zamandır ABD'deki konut kredileriyle ilgili sıkıntının devam ettiğini anımsatan Salar, zaman zaman gündemden düşen konunun tekrar etkilerini hissettirdiğini anlattı.

  Sonuç olarak bu sorunun çok kısa zamanda çözülemeyeceğinin anlaşıldığını dile getiren Salar, “Oradaki en önemli problem hasarın ne kadar olduğunun bilinmemesi. Toplam hasar bilinse, fiyatlara yansıtılır ve o seviyelerden devam eder” dedi.

  Bu durumun önemli bir belirsizlik yarattığını ifade eden Salar, bununla birlikte fiyatlanmayan risklerin de birikmeye başladığını kaydetti.

  Petrol fiyatlarındaki yükselişi ve ABD'deki faiz indirim sürecinin başlamasını hatırlatan Salar, ekonomik büyümeyle ilgili endişeler olduğunu, dünya ekonomisinde şu andaki büyük büyüme rakamlarının artık rahat görülemeyeceğini söyledi.

  ENDEKSTE 48 BİN SEVİYELERİ...

  Murat Salar, Türkiye'ye özgü olarak Kuzey Irak ile ilgili sorunların da bulunduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

  Cari açık da bir risk ancak bununla yaşanmaya alışıldı. Orta vadede ben bunların fiyatlara yansıyacağını düşünüyorum. 2008'in ilk çeyreğinde daha kötümser bir piyasa görme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. Endekste, 48 bin seviyelerine gerileme süreci yaşanacağı kanaatindeyim. En önemli konu şu: önümüzdeki dönemlerde 3-4 yıldır gördüğümüz bol likidite koşullarını göremeyeceğiz. Biraz daha temkinli olmakta fayda olabilir.

  Salar, yıl sonuna kadar çok fazla işlem günün kalmadığını, yılın bu seviyeler çevresinde kapanabileceğini belirtti.

  Döviz cephesinde ise dünyadaki likidite koşulları bozulmadığı sürece çok önemli bir hareket beklemediğini ifade eden Salar, YTL'nin değerli kalmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

  AA


   
Piyasalar 2008`e Nasıl Başlayacak? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bono - tahvil piyasasında faiz yüzde 16,24'e yükseldi

  Bono - tahvil piyasasında faiz yüzde 16,24'e yükseldi

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 6 Mayıs 2009 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin saat 10.10 itibarıyla basit getirisi yüzde 16,96’ya, bileşik getirisi yüzde 16,24’e yükseldi. Bu tahvilin, aynı gün valörlü işlemlerinin Perşembe günkü kapanışında basit getirisi yüzde 16,85, bileşik getiri yüzde 16,14 olarak...
 2. Mİllİ İŞletİm Sİstemİ 2008'e Hazirlaniyor

  Mİllİ İŞletİm Sİstemİ 2008'e Hazirlaniyor

  milli işletim sistemi ''MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ'' 2008'E HAZIRLANIYOR TÜBİTAK'ın geliştirdiği ücretsiz bilgisayar işletim sistemi Pardus'un 2008 sürümü için hazırlıkların sürdüğü bildirildi İşletim sistemini geliştiren ekibin başkanı TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünden (UEKAE) Doç. Dr. Erkan Tekman, yaptığı açıklamada, 2003 yılı başında başlatılan ''e-dönüşüm...
 3. Macintosh Office 2008 piyasada

  Macintosh Office 2008 piyasada

  Yeni program, iPod ile görüntü ve ses dosyalarının paylaşımını kolaylaştırıyor.. Microsoft Office 2007'nin Macintosh için hazırlanan sürümü Office 2008, bugün bütün dünyada aynı anda piyasaya sürüldü. Microsoft Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, hem yeni başlayan hem de daha güçlü uygulamalarla sonuçlar elde etmek isteyen ileri düzeyde kullanıcılara yönelik yeni uygulamalar getiren...
 4. Piyasalar haftaya nasıl başladı?

  Piyasalar haftaya nasıl başladı?

  Citigroup ile ilgili endişeler, bankanın tamamının kamulaştırılması ile sonuçlanmayacağının düşünülmesi sonrası azalırken doların dış piyasalardaki değer kaybına paralel iç piyasada dolar/TL güne bankalararası piyasada 1.69'un altında başladı. Bankacılar global piyasaların içeride belirleyici olacağını belirttiler. Bankalararsı piyasanın Cuma günü spot kapanışında 1.7120/40 olan en iyi dolar...
 5. Seçim sonucu piyasaları nasıl etkiledi?

  Seçim sonucu piyasaları nasıl etkiledi?

  Seçimin etkisi sınırlı oldu. Sabah saatlerinde 1,70'in üzerine çıkan dolar 1,69'a geriledi. Yerel seçim sonuçlarının piyasalara etkisi sınırlı oldu. Haftanın ilk işlem gününde borsada düşüş, dolarda yükseliş gözlendi. Bankalararası piyasada dolar ilk işlemlerde 1,70 lira seviyesinin üzerinde güne başlarken bankacılar yükselişte yerel seçim sonuçlarının sınırlı etkisi olduğunu...

Sayfayı Paylaş