1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Piyasalarda GM depremi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  General Motors'un iflas sinyali vermesi, Dolarda hareketliliğe neden oldu. Dolar 1.75'e yükseldi.

  Serbest piyasada dolar, yükselişini sürdürüyor. Bankalararası piyasada, satıştaki dolar kotasyonları en düşük 1,7510 TL, en yüksek 1,7590 TL seviyesinde bulunuyor. Dolar, 2006 Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak, 1,7600 TL'yi gördü.

  Kapalıçarşı'da saat 14.00 itibariyle 1,7530 TL'den alınan dolar, 1,7600 TL'ye satılıyor. Böylece dolar, son 33 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

  BORSA 23 BİNİN DE ALTINA İNDİ


  Bu açıklama sonrasında borsalarda satışlar hızlandı ve dolara talep arttı. Küresel hisse senedi piyasalarındaki satış dalgasıyla İMKB'de yüzde 4'ün, Avrupa borsalarında yüzde 2'nin üzerinde kayıp yaşanıyor. İMKB 23 binin de altına inerek, Kasım'dan bu yana en düşük düzeyi gördü.
  ABD borsaları yüzde 2'ye yakın düşüşle açıldı. ABD vadeli hisse senedi piyasalarında da yüzde 1'in üzerinde düşüşler var.

  30 MİLYAR DOLAR KREDİ TALEP EDİLDİ

  General Motors (GM) denetçileri, şirketin faaliyetlerini sürdürebilmesi konusundaki şüphelerini dile getirdi. GM, ABD Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) sunduğu 2008 yılı raporunda, küresel otomobil piyasasının toparlanacağı veya ciddi küçülme göstermeyeceği yönünde herhangi bir garanti olmadığı belirtildi.

  GM, ABD hükümetinden 30 milyar dolara kadar kredi talep etti. Şirket, son 27 yılın en kötü otomobil satışlarının yaşandığı ortamda bugüne kadar 13,4 milyar dolarlık federal kredi kullandı. ABD'li şirket, geçen 3 yıl zarfında 82 milyar zarar ederken, bunun 30,9 milyar doları 2008 yılında kaydedildi.

  ŞİRKETİN RAHATLAMA YOLU İFLAS OLABİLİR!.
  .

  GM'nin operasyonlarda tekrar eden kayıplar, ortaklıkta bulunduğu işlerde verdiği açıklar ve yükümlülüklerini karşılamak için gerekli nakidi karşılamayabileceği gibi konular denetçilerin kaygılarının artmasına neden oldu. GM, raporda, geleceğinin hükümetten kredi almayı hak etmek için Şubat ayında sunduğu faaliyetlerini sürdürebilme planını başarıyla uygulamasına bağlı olduğu vurguladı.

  Raporda, ''Herhangi bir sebepten dolayı başarısız olursak, artan kaygılarla devam edemeyebiliriz ve potansiyel olarak ABD İcra ve İflas Kanunu gereğince başvuruda bulunarak rahatlama yolunu seçmek zorunda kalabiliriz'' denildi.

  Bunun da geçen yıl hızla düşen otomobil satışlarına son derece bağlı olduğu vurgulanan raporda, ''Küresel otomobil piyasasının düzeleceğine ya da daha fazla kötüleşmeyebileceğine dair herhangi bir garanti bulunmamaktadır'' ifadesi kullanıldı.   
Piyasalarda GM depremi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. GM Mihail Tal

  GM Mihail Tal

  1936�da Letonya�da doğdu. Satrancı 6 yaşında öğrendi. 24 yaşında Botvinnik�i yenerek en genç dünya satranç şampiyonu oldu. İnanılmaz ölçüde karmaşık ve cesur hamleleriyle ünlüdür. 1953�te ulusal usta, 1957�de uluslar arası büyük usta oldu. Başta 1988�de Kanada�da düzenlenen Dünya Yıldırım Satranç Şampiyonası olmak üzere birçok uluslar arası yarışmayı kazandı. Mihail Tal 1992�de öldü.
 2. GM Jose Raul Capablanca

  GM Jose Raul Capablanca

  Tüm zamanların en çarpıcı satranç dehalarından biri olan ve 1921'den 1927'ye kadar dünya satranç şampiyonu olan Jose Raul Capablanca 19 Kasım 1888'de Havana' da doğdu. Dört yaşında bile değilken babasının arkadaşlarıyla oyunlarını izleyerek satrancı kendi kendine öğrendi. Oynamayı öğrendikten sonra küçük Jose ilk oyununu Havana kulübünün iyi oyuncularından Iglesias'la yaptı. Iglesias'ın vezir...
 3. Deprem

  Deprem

  Yer sarsıntısi görmek hamile kadının çöcuğunu düşürmesine, bir yerden bir yere göç etmeye, o bölgeye isabet edecek olan bela ve musibete, Bir dağın sarsılarak yerinden oynaması ve tekrar yerine oturması devlet başkanına ve halkına isabet edecek olan şidddet ve korkuya, Deprem olduğunu ve kimi insanların sağ kaldığını, kimilerinin de öldüğünü görmek oraya devlet adamlarının gelmesine ya da...
 4. depreM

  depreM

  Selam..Melike..16...Hayfan.. Memnun oldum.. :party:
 5. GM, fabrikalara kilit vuruyor

  GM, fabrikalara kilit vuruyor

  General Motors, bu yaz, 9 haftaya kadar ABD'deki birçok fabrikayı geçici olarak kapatmayı planlıyor. Fabrika kapatmalarda, düşen satışlar ve satılmayan araçların stoklarda birikmesinin etkili olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, potansiyel iflas tartışmaları nedeniyle şirketin satışlarının daha da düşebileceğini ifade ediyorlar. Fabrika kapatmalarının net tarihi belirtilmedi.

Sayfayı Paylaş