Piyasalarda GM depremi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Piyasalarda GM depremi
General Motors'un iflas sinyali vermesi, Dolarda hareketliliğe neden oldu. Dolar 1.75'e yükseldi.


Serbest piyasada dolar, yükselişini sürdürüyor. Bankalararası piyasada, satıştaki dolar kotasyonları en düşük 1,7510 TL, en yüksek 1,7590 TL seviyesinde bulunuyor. Dolar, 2006 Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak, 1,7600 TL'yi gördü.

Kapalıçarşı'da saat 14.00 itibariyle 1,7530 TL'den alınan dolar, 1,7600 TL'ye satılıyor. Böylece dolar, son 33 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

BORSA 23 BİNİN DE ALTINA İNDİ

Bu açıklama sonrasında borsalarda satışlar hızlandı ve dolara talep arttı. Küresel hisse senedi piyasalarındaki satış dalgasıyla İMKB'de yüzde 4'ün, Avrupa borsalarında yüzde 2'nin üzerinde kayıp yaşanıyor. İMKB 23 binin de altına inerek, Kasım'dan bu yana en düşük düzeyi gördü.

ABD borsaları yüzde 2'ye yakın düşüşle açıldı. ABD vadeli hisse senedi piyasalarında da yüzde 1'in üzerinde düşüşler var.

30 MİLYAR DOLAR KREDİ TALEP EDİLDİ

General Motors (GM) denetçileri, şirketin faaliyetlerini sürdürebilmesi konusundaki şüphelerini dile getirdi. GM, ABD Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) sunduğu 2008 yılı raporunda, küresel otomobil piyasasının toparlanacağı veya ciddi küçülme göstermeyeceği yönünde herhangi bir garanti olmadığı belirtildi.

GM, ABD hükümetinden 30 milyar dolara kadar kredi talep etti. Şirket, son 27 yılın en kötü otomobil satışlarının yaşandığı ortamda bugüne kadar 13,4 milyar dolarlık federal kredi kullandı. ABD'li şirket, geçen 3 yıl zarfında 82 milyar zarar ederken, bunun 30,9 milyar doları 2008 yılında kaydedildi.

ŞİRKETİN RAHATLAMA YOLU İFLAS OLABİLİR!.
.

GM'nin operasyonlarda tekrar eden kayıplar, ortaklıkta bulunduğu işlerde verdiği açıklar ve yükümlülüklerini karşılamak için gerekli nakidi karşılamayabileceği gibi konular denetçilerin kaygılarının artmasına neden oldu. GM, raporda, geleceğinin hükümetten kredi almayı hak etmek için Şubat ayında sunduğu faaliyetlerini sürdürebilme planını başarıyla uygulamasına bağlı olduğu vurguladı.

Raporda, ''Herhangi bir sebepten dolayı başarısız olursak, artan kaygılarla devam edemeyebiliriz ve potansiyel olarak ABD İcra ve İflas Kanunu gereğince başvuruda bulunarak rahatlama yolunu seçmek zorunda kalabiliriz'' denildi.

Bunun da geçen yıl hızla düşen otomobil satışlarına son derece bağlı olduğu vurgulanan raporda, ''Küresel otomobil piyasasının düzeleceğine ya da daha fazla kötüleşmeyebileceğine dair herhangi bir garanti bulunmamaktadır'' ifadesi kullanıldı.
 
Üst