Piyasalardan Faiz İndirimine Tepkiler

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Piyasalardan Faiz İndirimine Tepkiler
Merkez Bankası'nın dünkü şok faiz indiriminin ardından dolarda ilk rakamlar gelmeye başladı.

Dolar kotasyonları bankalararası piyasada güne 1.5110 YTL'den başlarken, düne göre sadece yüzde 1.2 değer kazandı.
Dolar dün 1.49'un altına kadar sarkmış, günü de 1.4930 YTL'den tamamlamıştı.
Dolar açılışın ardından sakince gevşerken saat 10.50 itibariyle 1.51'in hemen altında dengelenmiş görünüyor. Borsa da aynı saat itibariyle düne göre yüzde 0.32 düşüşle 26 bin 310 puanda bulunuyor.
Uzmanlar, Merkez Bankası'nın piyasa beklentilerinin çok üzerinde bir faiz indirimi yapmasına karşın dolarda önemli bir hareket yaşanmadığına dikkat çekiyor.

Türkiye'de kurun en büyük belirleyicisinin Türkiye'nin dünyanın kalanı ile arasındaki faiz farkı olduğunu belirten Stratejist Murat Gülkan, "Dünya sıfır faize giderken Türkiye'deki bu tip indirimlerin kur üzerinde çok büyük etkisi olmaz" dedi.YURTDIŞINDA NELER OLUYOR?
Hafta başından bu yana euro karşısında hızla değer yitiren dolar, bugün daha kuvvetli görünüyor. Euro/dolar paritesi 1.41 sınırına kadar gerilerken, doların geçen cuma kapanış itibariyle değer kaybı yüzde 5'i geçti.
Dolar özellikle salı günü FED'in yaptığı 0.75 puanlık indirimin ardından büyük değer kaybına uğramıştı.JAPONYA DA FAZİ İNDİRDİ
Dünyadaki faiz indirim sürecine Japonya da katıldı. Japonya, gösterge faiz oranlarını yüzde 0.3'ten yüzde 0.1'e indirdi. Bu indirim genel piyasa beklentileri dahilinde olduğu için borsalar ve para birimleri üzwer,inde önemli bir etki yaratmadı.


hurriyet.com
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Cevap: Piyasalardan Faiz İndirimine Tepkiler

Merkez Bankası'nın dünkü şok faiz indiriminin arkasından her cepheden çeşitli yorumlar geliyor.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen: "Türkiye'de şu aşamada piyasaları biraz canlandırması açısından, dengeleri daha iyi hale getirmesi açısından önemlidir. Dünyada yaşanan gelişmelerden sonra, özellikle FED'in faiz indiriminden sonra bence yapılması gereken Türkiye'nin bu paralelde hareket etmesiydi. Gönül arzu ederdi ki, bu faiz indirimleri Türkiye'de daha önce yapılmış olsaydı.Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: "Merkez bankasının daha gidecek yolu var. Yolu açık olsun. Türkiye gibi iç pazarın son derece dinamik, son derece doymamış, kuvvetli olduğu bir ülkede bu faizlerin düşmesi iç tüketimi sağlayacak ve kuvvetlendirecek."TSKB Başekonomisti Gündüz Fındıkçıoğlu: Merkez Bankası'nın aldığı kararı çok doğru buluyorum. Ama tek başına faiz indirimi ekonomideki tüm bu sorunları çözmeye yetmez. Bundan sonra başta IMF anlaşması olmak üzere hızla tüm önlemlerin alınması gerekiyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimleri önümüzdeki aylarda da sürebilir. Faizler hızla yüzde 14 ve altına gelebilir. Kur konusunda ise herhangi bir kaygım yok.


JP Morgan ekonomisti Yarkın Cebeci: "Merkez Bankası üst üste 2 ay sürpriz yaptı. Büyük olasılıkla faiz indirimleri devam edecek, yanlız bu büyüklükte olmayacak. Zannediyorum ki herkes şimdi önümüzdeki aylardaki beklentilerini revize edecek."HSBC Stratejisti Fatih Keresteci: " Mali piyasalar 50-75 baz puanlık bir faiz indirimi beklerken 125 baz puanlık indirim sürpriz olarak karşılandı. Kararın ardında hem enflasyon görünümüne ilişkin iyimser öngörülerinin olduğunu hem de örtülü olarak faizleri indirmekle ekonomik istikrarı sağlamayı amaçladığını düşünüyoruz."
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
570
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
2
Görüntüleme
716
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
515
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
678
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
1
Görüntüleme
561
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst