1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Piyasaların son kabusu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Piyasalarda ‘Citi ve BofA kamulaştırılacak’ depremi


  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Dünyanın en büyük bankacılık gruplarından Citi ve Bank of America’nın (BofA) kamulaştırılacağı beklentisi piyasaların son kabusu oldu. Ekonomik durgunluk kaygılarıyla zaten zor günler geçiren dev borsalarda kayıplar yüzde 5’e dayandı. İMKB yüzde 3.5 daha gerilerken dolar sürpriz faiz indiriminin de etkisiyle 1.72 TL’ye tırmandı

  Her yeni güne toparlanma umuduyla başlayan piyasaların yüzü bir türlü gülmüyor.

  Dev finans kuruluşlarının iflasları, artan işsizlik ve ekonomik durgunluk derken piyasaların son kabusu ‘kamulaştırma’ oldu. Global kriz öncesinde dünyanın en büyük finans şirketi olan Citigroup ile geçtiğimiz yıl Merrill Lynch’i bünyesine katarak ABD’nin 1 numarası olan Bank of America’nın (BofA) kamulaştırılacağı kaygıları tüm dünya borsalarını salladı. Bu iki finans devinin hisselerinde altı gün peşpeşe yaşanan değer kaybının dün iyice hızlanması Avrupa borsalarında yüzde 4’e varan düşüşlere neden oldu. Wall Street’te Dow Jones güne yine satışlarla başladı.

  Günün ilk dakikalarında önceki günün yüzde 1.5 altına gerileyen Dow Jones, son altı yılın en düşük seviyesine indi. Frankfurt Borsası haftanın son işlem gününde yüzde 4.76 değer kaybederken Paris Borsası yüzde 3.63, Londra Borsası ise yüzde 3.22 geriledi. Böylece dev borsalarda yılbaşından bu yana gerçekleşen kayıp yüzde 20’ye dayandı.

  Farr, Miller&Washington analisti Keith Davis, “Şu anda yatırımcılar en kötü sonucun gerçekleşeceğini düşünüyorlar. Bu ya iki bankanın da tümden kamulaştırılması ya da sermaye artırımları sonrasında hisse değerinin çok azalması anlamına geliyor” dedi.

  İMKB’de kan kaybı sürüyor

  Yurtdışı piyasalarda yaşanan deprem İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) da sarstı. Güne Merkez Bankası’nın önceki gün 1.5 puanla beklentilerin çok üzerindeki faiz indirimi kararıyla başlayan İMKB, yabancı borsalardaki kayıpların etkisiyle 860 puan yani yüzde 3.52 gerileyerek 23.579 puana indi. İMKB’de son 10 günde yaşanan düşüş yüzde 12’ye ulaştı. Diğer ülke borsalarında olduğu İMKB’de de satış baskısı bankacılık hisselerinde yoğunlaştı.

  Borsacılar, İMKB’nin önümüzdeki günlerde yine yurtdışına bağlı hareket edeceğini ifade ederken gelen olumsuz ekonomik verilerin de borsalarda olası bir toparlanmanın önüne geçtiğini belirtiyor.

  Dolar 1.72’yi gördü

  Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi kararına bir de yurtdışı piyasalardaki kargaşa eklenince dolardaki yükseliş hız kazandı. Önceki gün 1.6770 TL’den kapanan dolar, dün 1.72 TL’ye kadar yükseldi. Böylece dolar, 20 Kasım 2008’de gördüğü 1.75 TL’lik zirvesine bir adım daha yaklaştı. Dolar günü 1.7060 TL’den tamamladı.

  Doğu Avrupa ülkelerine yönelik endişeler ve bu ülke para birimlerinde yaşanan değer kayıpları da dolardaki tırmanışın devam etmesine neden oluyor. Uluslararası piyasalarda yaşanan kriz şiddetini artırırken Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma konusunda yavaş adım atması da piyasalarda moralleri iyice bozuyor.

  Türk CDS’lerinin riski arttı

  Bütün gelişmekte olan ülke para birimlerinin tamamında yaşanan yükselişe nazaran dolar/TL’deki yükselişin daha sert olduğunu belirten bir bankacı, bunun nedeninin ise Merkez Bankası’nın faiz kararı olduğunu açıkladı. Kredi takas primi (CDS) ve eurobond tarafında hareket yaşandığını belirten bankacılar, bir hedge fonun eurobond tarafında 30 milyon doların üzerinde çıkış yapmasının piyasayı kötü etkilediğini vurguladı.

  Borsa ve döviz piyasasında yurtdışına bağlı hareketler yaşanırken bono piyasasında Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı etkili oldu. Merkez Bankası’nın ekonomide yaşanan daralmanın şiddetini azaltmak için Kasım ayından bu yana peşpeşe “şok” indirim kararları alması ve faizleri yüzde 16.75’den yüzde 11.5’e çekmesi bono faizlerini yüzde 14.68 ile 33 ayın dibine itti. Faizler haftayı yüzde 15.01’den tamamladı.

  Altın rekora koşuyor

  Kriz yılı 2008’de yatırımcısının yüzünü güldüren altının yıldızı bu yıl da parlamaya devam ediyor. Kriz dönemlerinin gözde yatırım aracı olan altının ons fiyatı dün 36.17 dolar (yüzde 3.4) daha artarak 1007 dolara kadar çıktı. Altında 1 ayda yaşanan yükseliş yüzde 24’e ulaştı. Ons fiyatında ve kurlarda yaşanan tırmanış yurtiçindeki altın fiyatlarına çifte doping yaptı. Cumhuriyet Altını dün 360 TL’ye çıkarak yeni bir rekora imza attı.

  Citi: Sermaye tabanımız çok güçlü

  Citigroup sözcüsü Jon Diat tarafından yapılan açıklamada, bankanın sermaye tabanının “çok kuvvetli” olduğu belirtildi ve seviye 1 (Tier 1) sermaye oranının “sektördeki en yüksek seviyelerde” olduğunu belirtti. Banka sözcüsü, “Bilançomuza odaklanmaya ve varlıkları bilançodan çıkarmaya devam ediyoruz. Masraflarımızı azaltıyor ve ileride kârlı büyüme için iş akışımızı hızlandırıyoruz” dedi.

  ABD Hazine Bakanlığı’nın gelecek haftalarda varlıkları 100 milyar doları geçen bankaları stres testine tâbî tutması ve sermayeye ihtiyaç duyan bankaları belirlemesi bekleniyor.

  Opel’in tahmin edilenden fazla fona ihtiyacı var

  GM’in bir kolu olan Alman otomotiv firması Opel’in tahmin edilenden daha fazla fona ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Der Spiegel’de yer alan yazıya göre Opel’in nakit ihtiyacı 3.3 milyar euro olarak hesaplandı.


  ‘Tatlı cadı’ devletleştirmeye karşı

  Krİzle ilgili yaptığı isabetli tahminlerle ünlenen ve kendi şirketini kurmak için Oppenheimer’dan ayrılan analist Meredith Whitney, banka devketleştirmelerine karşı olduğunu söyledi. “Yapılması gereken büyük bankalarda toplanan kredilerin bölünmesini sağlamak. Ama ben Washington’da bu yönde bir çalışma görmüyorum” diyen Whitney, ABD hükümetinin küçük bankalara borç vererek, kredi arzını normalleştirmesi gerektiğini söyledi.

  Whitney, “Eğer kredi arzını yaygınlaştırırsak bu çok fark yaratır. Pisliğe bulaşmamış birçok banka var ve bunlar borç almak istiyor. Bunların piyasa payı çok küçük, hükümetin bölgesel bankaları canlandırıp bunların başka bankaları satın almaları ve kredi vermelerinin yolunu açması çok güzel bir fikir olurdu. Citi şu anda en büyük risk pozisyonu” dedi.
  [/FONT]


   
Piyasaların son kabusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tual - Kabus

  Tual - Kabus

  Gittin biliyorum fakat hala rüyamdasın Bu sabah ızdırapla kahrolarak uyandım Anlatmak zor geliyor rüyada gördüğümü Fakat anlatmalıyım ki bu rüya çıkmasın Dün gece gördüklerim sanki gerçek gibiydi Garip ama yanındaki benden başka biriydi Olmaz tabi rüya bu ya sende onu sevmişsin Ve seni haketmişte onunla evlenmişsin Bugün beni aramalı işte döndüm demelisin Bu rüya ters çıkmalı teselli...
 2. Sınav Kabus Olmasın

  Sınav Kabus Olmasın

  Haziran ayı demek; sınav demek, heyecan demek, korku demek! ÖSS, OKS ve SBS'ler yaklaşırken, öğrenci ve velileri saran stres dalgasından kurtulmanın, kaygıyı başarıya dönüştürmenin yolları..... ÖSS, SBS, OKS, LGS... Bütün bu terimler kimilerinde hiçbir anlam ifade etmese de, öğrenciler ve onların aileleri için adeta 'ölüm-kalım' meselesi olan sınav isimlerinin kısaltılmışıdır! İyi bir...
 3. Piyasalar çöktü

  Piyasalar çöktü

  piyasalar çöktü Ergenekon gerginliği ve gözaltılarla, siyasi atmosferin bozduğu borsada, yüzde 6 oranında tarihi bir düşüş yaşandı Son iki haftayı tatsız geçiren piyasalarda Ergenekon depremi yaşandı. İçerde siyasi gerginlik ve Ergenekon soruşturması borsayı vurdu. Merrill Lynch'in İsviçreli yatırım bankası UBS'i Avrupa'da en fazla tercih edilen hisseler listesinden çıkarması da global...
 4. Çocuklar neden kabus görürler

  Çocuklar neden kabus görürler

  bebeklerde korkarak uyanma gece korkarak uyanmak uykuda korkan bebek çocuklarda uykuda korku bebeklerin uyanması Kabus bozukluğu her yaşta ortaya çıkabilen, ancak en yaygın olarak 3-5 yaşları arasında görülen ve genellikle rüya uykusu denilen dönemde ve uykunun ikinci yarısında ortaya çıkan ve herhangi bir dış etken olmadan korkutucu rüyaların görülmesi sonucu uyanmaya yol açan bir...
 5. İlaçlarda Paraben Kabusu

  İlaçlarda Paraben Kabusu

  paraben hangi ilaçlarda var paraben nelerde var içeren ilaçlar İlaçlarda Paraben Kabusu, paraben nedir, hangi ilaçlarda vardır konuları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Yapılan araştırmalara göre maalesef ki çoğu ilaçta paraben varmış melekler. Peki nedir bu paraben diyorsanız devamı yazımızda. Öldürücü madde 400′e yakın ilaçta varmış… Fransa, gıda ve ilaçlarda bakteri...

Sayfayı Paylaş