Pizza Kemer Sıktıran Ürünlerden

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Pizza Kemer Sıktıran Ürünlerden
Yaşanan global finansal kriz pek çok sektörü olumsuz etkileyip, hedeflerin küçültülmesine neden olurken dünyanın en büyük dördüncü pizza zinciri Little Caesars Başkan Yardımcısı Michael W. Therrian, ekonomik ürün pizzanın kriz zamanlarında tercih edildiğini söyledi. Therrian, "Pizza kemer sıktıran zamanların doğru ürünüdür" dedi.

EKONOMİK kriz pek çok ülkede hemen bütün sektörleri olumsuz etkileyip, hedeflerin küçültülmesine neden olurken, dünyanın dördüncü büyük pizza zinciri Little Caesars Başkan Yardımcısı Michael W. Therrian, "Ekonomik ürün pizza kemer sıkılan zamanların doğru ürünüdür" dedi. Pizzanın hem ekonomik hem de eğlenceli bir ürün olduğunu belirten Michael W. Therrian, "Pizza genellikle bir grup yemeğidir. Aile ya da arkadaş, insanlar bir pizza söyleyip paylaşırlar. Ürünün özünde paylaşmak var. Beş kişi bir restorana gitse, yemek için 100 dolar öder ama aynı kişiler evde ya da bir restoranda pizza söylese çok daha ucuza karnını doyurabilir. Ekonomik krizler aslında pizzanın en çok tercih edileceği dönemlerdir" dedi.

Krizde tecrübelisiniz

Türkiye’nin kriz konusunda daha tecrübeli olduğunu vurgulayan Therrian şunları söyledi: "2001 kirizinden sonra Türkiye’deki bankalar hatalarını gördü ve ders çıkardı. Şimdi çok güçlü. Biz de hatalarımızdan dersler çıkaracağız. Tecrübe krizi daha kolay atlatmanızı sağlayabilir. Krizde birileri kapatırken birileri de onların yerine açar. Global kriz ortamında bile Little Caesars Türkiye’de hızlı büyüyor. Türkiye’de pazarın yeterli olgunlukta olması ve genç, dinamik nüfus büyümeyi destekliyor. Türkler pizzayı seviyor."

Türkiye en hızlısı

Çelebi Gıda Grubu, 1996 yılından bu yana bünyesinde faaliyet gösteren Little Caesars Pizza’nın 2007 yılının şubat ayında itibaren Türkiye Master Franchise’ı oldu. Michael W. Therrian, Çelebi Gıda Grubu’nun yeni döneme 15 restoranla başladığını ve Little Caesars International’ın verdiği restoran sayısı hedefinin 2 katına kısa zamanda ulaştığını söyledi. Şu anda İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya’da 33 Little Caesars restoranı bulunduğunu belirten Therrian, "Biz ne hedef koysak Çelebi bunu aşıyor. Burayı ziyaret etmemin nedeni de hedefin iki katına çıkan ekibi gelip kendi gözlerimle görmek isteği. Geçen yıl da Türkiye hızlı büyümüştü. Çelebi, bizim en hızlı büyüyen franchise yapılanmamız. Meksika’da da hızlı büyüyoruz ama orada bir kaç tane franchise şirket var. Türkiye’de hedef 2009’da 65, 2010’da ise 100 restoran sayısına ulaşmak ama eminim yine bu hedefleri aşacaklar" diye konuştu.

Olsan olsan Küçük Sezar olursun

MICHAEL
ve Marian Ilitch ilk Little Caesars Pizza restoranın, Amerika’da 1959 yılında Detroit’te açtı. Michael Ilitch, restoranına Romalı imparatorların unvanı Caesar (Sezar) ismini vermek isteyince karısı Marian, "Daha yolun çok başındasın. Olsan olsan Küçük Sezar (Little Caesar) olursun" demiş. Böylece bugün 5 kıtada 3500’den fazla restoranı bulunan restoran zinciri doğmuş oldu. Little Caesars’ın yanı sıra Arby’s restoran zinciri ve Detroit Tigers basketbol kulübü ile Detroit Red Wings buz hokeyi takımına da sahip olan holdingin milyarlarca dolarlık cirosu bulunuyor.

Tanrı’ya şükür ki borsada değiliz

ÖZEL
bir şirket olmanın ve borsada işlem görmemenin avantajını yaşadıklarını belirten Michael W. Therrian, "Şu anda halka açık şirketlerin değeri piyasalardaki gelişmeler yüzünden oldukça düştü. Tanrıya şükür ki biz halka açık değiliz. Bu tabii ki Ilitch Ailesi’nin alacağı bir karar ama ben uzun bir süre daha halka açılma girişimimiz olacağını sanmıyorum" dedi.

Edirne-Kars gidiş dönüş yolu kadar kenar yedirdi

LITTLE
Caesars Pizza, bir süre önce pizza kenarı yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefledğini belirten Michael W. Therrian şunları söyledi: "Şu anda Little Caesars Türkiye’nin kayıtlı 450 bin müşterisinin yüzde 80’i sipariş verirken Nefis Kenar! ürününü tercih ediyor. Böylece yılda 25 ton un çöpe gitmekten kurtuldu." Bugüne kadar 3 bin 272 kilometre uzunluğunda Nefis Kenar! tüketilmiş ve bu Edirne’den Kars’a gidiş-geliş bir yolculuğa denk geliyor.

Türkiye, Caesars’ın en büyük üçüncü pazarı

RESTORANLARI
olan 19 ülke içinde, ABD’nin Little Caesars’ın en büyük pazarı olduğunu anımsatan Michael W. Therrian, ikinci sırada Kanada’nın, üçüncü sırada ise Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bulunduğu bilgisini paylaştı. Therrian, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın sürekli yer değiştirdiğini ancak üçüncülük koltuğuna Türkiye’nin kısa zamanda kalıcı olarak çıkmasını beklediğini anlattı.

hurriyet.com
 

Benzer İçerikler

handanca
Cevaplar
4
Görüntüleme
2K
handanca
handanca
Üst